Marker

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 01 Dec 2005 11:54

mirceaef scrie:
carprom scrie:Eu folosesc Fireline de 0,15. Daca asi folosi mono cred ca asi prefera 0,30
Cum e textilul asta? Anul asta am folosit Fox Explorer si s-a facut zdrente, cred ca e foarte sensibil al UV.

In cazul asta mai lansez o intrebare: cei care prefera textilul, ce fel de fir folosesc? Cum s-a comportat intr-un sezon de pescuit?
Fireline este un textil care mai este trecut odata printro baie de ceara speciala. Este ceva mai rigid ca si celelalte. Fa. Barkley http://www.landbigfish.com/tacklestore/ ... fm?PID=419

Imagine

mirceaef
veteran
Mesaje: 565
Membru din: 20 Dec 2004 10:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mirceaef » 01 Dec 2005 12:15

Multam frumos, de vazut, l-am vazut prin magazine, spune-mi cum se comporta, nu se curata ceara aia, rezistenta, etc?
EFM
Carping Club

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 01 Dec 2005 12:19

super tare frate
daca erai mai atent la darvari il vedeai pe Spodul meu.
Foloseste-l cu incredere.
Salutari din Miami

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 01 Dec 2005 12:20

e mult mai bun decat porcaria aia de la Fox.
Am fost mai mult decat deamagit cand am vazut cum se comporta firul ala.
Salutari din Miami

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 01 Dec 2005 12:20

mirceaef scrie:Multam frumos, de vazut, l-am vazut prin magazine, spune-mi cum se comporta, nu se curata ceara aia, rezistenta, etc?
L-am folosit foarte putin. Mai mult la Blincherit primavara si odata ca inaintas. Ceara sa curatat putin, dar nu in sensul negativ. Rezistent este de numa. La lansari sa comportat bine, dar cum spune-am, l-am folosit prea putin sa pot trage concluzii :cry:

Avatar utilizator
Vali Vesa
maniac
Mesaje: 1071
Membru din: 20 Ian 2005 16:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa » 01 Dec 2005 12:51

mircea,
daca vrei sa simti fundul (baltii, nu te gandii la avatarul lui florin :lol: ) mai bine, pieptanarea o faci cu fir textil. fireline am si eu pe mulineta de stiuca si mi se pare ok, poate un pic cam batos.
pentru marker, 100% mono 0.25 sau max 0.30.

uite si shtihaitz-ul (salut toni) de care vorbeam


Imagine

se numeste ledger stem, e facut de Predator / Fox (cod PK8037) si pachetulde 2 buc costa 4.30 euro. vezi ca sunt 2 dimensiuni, asta e de 15cm. mai e de 30cm (cred)
Clubul sportiv Ovidius Constanta
www.ovidius.com.ro

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 01 Dec 2005 12:56

Bine ca acuma dupa expozitie trimiti figuri de astea :lol:

mirceaef
veteran
Mesaje: 565
Membru din: 20 Dec 2004 10:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mirceaef » 01 Dec 2005 13:15

Daniel Costache scrie:e mult mai bun decat porcaria aia de la Fox
Porcaria de la Fox are un singur avantaj .... costa mult :lol: :lol:

Vali, daca verisoara nu se supara ... un set, doua, mi-ar prinde bine, ca mai mult de trei, patru markere nu pierd pe sezon. Renunt la ciocolata :lol: :lol:
EFM
Carping Club

Avatar utilizator
Vali Vesa
maniac
Mesaje: 1071
Membru din: 20 Ian 2005 16:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa » 01 Dec 2005 13:50

ok mircea, s-a notat
Clubul sportiv Ovidius Constanta
www.ovidius.com.ro

dumitru laurentiu
member
Mesaje: 101
Membru din: 20 Oct 2005 12:10
Localitate: Brasov

Mesaj de dumitru laurentiu » 08 Dec 2005 14:38

Salutare,
eu m-am confruntat cu doua probleme:
1) markerul iese f. greu la suprafata sau deloc
2) markerul se fisureaza sau se rupe la impact
Eu am gasit solutia urmatoare (banuiesc ca nu sunt primul ... cu toate ca l-am conceput si utilizat fara sa vad altundeva). Nu am schite sau poze asa ca va explic cu speranta ca se va intelege cat de cat.

Markerul il leg direct de linie cu un amortizor de cauciuc inainte de vartej.
Pe linie inainte de marker pun plumbul (culisant), dar il pun prin intermediul unui prelungitor (asemanator cu ce am vazut la voi ... cu singura diferenta ca voi puneati prelungitorul la marker) care de obicei il fac putin mai lung decat lungimea markerului.
De ce fac asa :
1)Daca firul trece prin vartejul plumbului acesta va fi in contact direct cu vegetatia de pe "fund" sau daca plumbul intra in mal e mai rau ... deci firul culiseaza greu sau deloc. Cu prelungitor (20 - 30 cm) culisarea se va face in "masa" apei, datorita flotabilitatii markerului acesta va plasa prelungitorul in pozitie perpendiculara pe "fund"
2) Markerul nu intra in contact cu plumbul deci nu se sparge.

Hai ca v-am zapacit ... nu stiu daca ati inteles ceva? daca da astept parerile voastre . Cei meseriasi in IT care au pus poze poate confectioneaza si montura asta si o "dau publicitatii" ca sa o dezbatem (sau combatem) ...
Daca nu am sa incerc sa o pozez eu pe cea facuta de mine ... dar nu stiu cand se va intampla asta?
Sa auzim de bine !

Scrie răspuns