Marker

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Vali Vesa
maniac
Mesaje: 1071
Membru din: 20 Ian 2005 16:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa » 08 Dec 2005 14:48

da, asta e si ideea plumbului de la fox, care are tija (chiar daca mai scurta...)
Clubul sportiv Ovidius Constanta
www.ovidius.com.ro

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 08 Dec 2005 14:55

Stiu la ce te referi. Mai tirziu fac montura explicata de tine si o putem analiza :wink:

dumitru laurentiu
member
Mesaje: 101
Membru din: 20 Oct 2005 12:10
Localitate: Brasov

Mesaj de dumitru laurentiu » 08 Dec 2005 15:04

uite si shtihaitz-ul (salut toni) de care vorbeam da ... seamana, imi cer scuze dar nu ... icala...
Sa auzim de bine !

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 08 Dec 2005 15:08

Daca folosesti tub siliconic trebuie sa fie destul de rezistent la presiunea pe care o exercita plumbul in momentul aruncarii. Altfel te vei trezi cu un arici in loc de tub cand recuperezi.
Salutari din Miami

dumitru laurentiu
member
Mesaje: 101
Membru din: 20 Oct 2005 12:10
Localitate: Brasov

Mesaj de dumitru laurentiu » 08 Dec 2005 15:08

carprom scrie:Stiu la ce te referi. Mai tirziu fac montura explicata de tine si o putem analiza :wink:
Merci! ... esti beton ! ... un real ajutor pentru acest forum !
Sa auzim de bine !

dumitru laurentiu
member
Mesaje: 101
Membru din: 20 Oct 2005 12:10
Localitate: Brasov

Mesaj de dumitru laurentiu » 08 Dec 2005 15:25

Daniel Costache scrie:Daca folosesti tub siliconic trebuie sa fie destul de rezistent la presiunea pe care o exercita plumbul in momentul aruncarii. Altfel te vei trezi cu un arici in loc de tub cand recuperezi.
Legatura in tub am preferat-o cu fir textil, iar linie folosesc mono. Tuburile au rezistat bine as putea zice ... depinde foarte mult de "fund", ... pietre, scoici, samd...
Sa auzim de bine !

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 08 Dec 2005 16:05

si care-i castigul daca folosesti textil???????
complici prea mult lucrurile... si nu castigi mai nimic.
un tub bun rezolva orice problema.
Salutari din Miami

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 08 Dec 2005 18:08

Din cele explicate de tine, cam asa am inteles eu montura.
Mia fost mai usor asa decit cu pozele :lol:


Imagine

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 08 Dec 2005 18:38

Asa putem sa inventam la nesfarsit. Ce-i drept markerul fox mai crapa, dar am gasit un marker (2 variante de culori: negru si verde fluo) identic ca forma cu fox carp marker, putin mai lung si l-am folosit 1/2 de sezon fara nici o problema, astfel :
Inaintas textil 10 m pe care am prins plumbul fox explorer (modelul cu tija lunga),3 bile de cauciuc si la final markerul.
Am uitat exact firma producatoare, o sa ma interesez, dar zboara mai bine chiar decat fox carp marker si nu crapa.

@carprom
Mie nu-mi place markerul din poza pt zboara putin, am si eu 2 aproape identice cu ala (ESP), dar nu-l folosesc decat atunci cand pescuiesc aproape (40-60m).
Am observat ca se incurca daca nu folosesti un plumb cu sistem de prindere articulat (cu vartej) mai ales cand bate vantul puternic din laterala. Eu pe firul principal pun un vartej cu un ochi mare si unul mic (ca la montura helicopter). Prin ochiul mare trece firul principal, iar de cel mic prind cu un quick link plumbul explorer. In felul asta nu se incurca niciodata si merge perfect, altfel dc plumbul prinde o miscare de rotatie rasuceste firul si nu se mai ridica.

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 08 Dec 2005 20:03

Am adus markere de la MILO este identic la cel de la solar (cel mai bun marker de pe piata) dar la un pret mai redus!!! Sboara foarte bine, nu crapa, aripiore nu se rupe si flotabilitate nu se compara cu niciun al model!! Cine a testat marker de la solar stia despre ce vorbesc. Numai bine

Scrie răspuns