Drill -ul ca tehnica

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
chiorean alin
senior member
Mesaje: 415
Membru din: 14 Iul 2008 21:55
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de chiorean alin » 22 Ian 2009 21:57

Eu impart drilurile in doua categorii:
1. Pe o balta sub 10 ha,batuta de soare , apa clocita ,dar plina de peste si de pescari....drilul cu un crap de 4,5 kg se aseamana cu prinsul unui caras.(la ultima partida a mea de pe un lac vara,efectiv ii aduceam pe apa,nici nu se prea straduiau sa inoate)
2.Apa curgatoare,salbatica ,montura aruncata la 3 metrii ,in prag un ciortanas de 1,5 kg ia fir de nu face fata mulineta desfasurarii,drilul un slalom cu pestele in a evita agatzaturile , ocursa contracronometru in care trebuie sa gandesti si sa anticipezi repede,iar in momentul in care il aduci in fata ta,in zona de siguranta da o lupta extraordinara de itzi vine sa il sarutzi dupa ce ii scotzi carligul.

Acesta e unul din argumentele ce m-au convins sa nu mai pescuiesc crap decat pe apa salbatica.

florincj
senior member
Mesaje: 337
Membru din: 14 Feb 2008 14:08
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de florincj » 23 Ian 2009 08:33

Pomeneam de instinct . Acum vreo 2 ani , in prima primavara de de pescuit cand nici nu putea fi vorba de experienta , eram in dril cu un crap de 6 kg si la un moment dat am simtit firul liber. Initial am crezut ca a scapat sau s-a rupt firul , dar instinctiv am mulinat repede si l-am simtit iar la 7-10m de mal si am reusit sa-l scot . De multe ori cred ca ne compenseaza lipsa experientei.
Am o intrebare banala poate , sau prosteasca chiar . Baitruner-ul i-ti foloseste in dril ? Personal nu prea-i vad rostul deloc , dar asta nu inseamna ca nu gresesc.

Avatar utilizator
maiden
Moderator
Mesaje: 1552
Membru din: 30 Mar 2006 07:55
Localitate: GL,TL
Contact:

Mesaj de maiden » 23 Ian 2009 08:38

florincj scrie: Baitruner-ul i-ti foloseste in dril ? Personal nu prea-i vad rostul deloc , dar asta nu inseamna ca nu gresesc.
Florine, am ramas blocat!! Nu-mi vine sa cred ca pui asemenea intrebare!! :lol: :lol: Ai dreptate, chiar n-are cum sa aiba vreun rol. Rolul lui se incheie dupa ce intzepi peshtele si incepi sa recuperezi fir. Flavius mic ce eshti !!! :lol: :lol: :lol:
Daca peşte nu e, nimic nu e !!! :))

Multe sfaturi utile cu privire la forum, si nu numai, găsiţi AICI

adi.oprea
veteran
Mesaje: 868
Membru din: 15 Ian 2007 19:55
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Mesaj de adi.oprea » 23 Ian 2009 08:46

maiden scrie:Rolul lui se incheie dupa ce intzepi peshtele si incepi sa recuperezi fir.
Asta daca vrea pestele,daca nu vrea, iar ai nevoie de baitrunner !
Sa nu-ti fie frica de perfectiune, niciodata nu o sa o atingi

Avatar utilizator
maiden
Moderator
Mesaje: 1552
Membru din: 30 Mar 2006 07:55
Localitate: GL,TL
Contact:

Mesaj de maiden » 23 Ian 2009 08:49

Evident, doar nu-l arunci !! :lol: Ma refeream strict la recuperare si dril dupa o aruncare. Evident ca dupa fiecare aruncare, el trebuie activat....ma rog, cine are ;-)

Eu, dupa un rateu, scot montura pentru a o verifica, intotdeauna !
Daca peşte nu e, nimic nu e !!! :))

Multe sfaturi utile cu privire la forum, si nu numai, găsiţi AICI

adi.oprea
veteran
Mesaje: 868
Membru din: 15 Ian 2007 19:55
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Mesaj de adi.oprea » 23 Ian 2009 08:54

Incepi recuperarea si intra in agatatura...Cel mai rapid lucru care poti sa-l faci daca sa "parcat" e sa activezi baitrunner-ul si sa ramai cu frana de lupta stransa. Asa ca e posibil sa mai ai nevoie de el dupa ce incepi drill-ul.
M-am facut inteles ?
Sa nu-ti fie frica de perfectiune, niciodata nu o sa o atingi

Avatar utilizator
maiden
Moderator
Mesaje: 1552
Membru din: 30 Mar 2006 07:55
Localitate: GL,TL
Contact:

Mesaj de maiden » 23 Ian 2009 09:00

Corect, ai dreptate!! Evident ca sunt mai multe cazuri si cum intrebarea lui Florin a fost pusa la modul general, da, ai dreptate, pot fi fel si fel de cazuri. Dar intr-o recuperare normala, intr-un dril fara incidente si agatzaturi, biterunerul shi-a incheiat misiunea. Eu la asta m-am referit.
M-am facut inteles? ;-)
Daca peşte nu e, nimic nu e !!! :))

Multe sfaturi utile cu privire la forum, si nu numai, găsiţi AICI

florincj
senior member
Mesaje: 337
Membru din: 14 Feb 2008 14:08
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de florincj » 23 Ian 2009 09:38

Mersi Adi . Inca o intrebare : sunt afirmatii si pareri cum ca baitrunerul e un moft . Toate firmele de xxx produc mulinete cu si fara baitruner. E chestie de gustul fiecaruia ? Am vazut pe F&H un dril cu o mulineta simpla , iar cand lua fir mulina invers . Alta tehnica ?

adi.oprea
veteran
Mesaje: 868
Membru din: 15 Ian 2007 19:55
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Mesaj de adi.oprea » 23 Ian 2009 10:37

In nici un caz nu pot spune ca e un moft. Din punctul meu de vedere e printre cele mai mari inovati aduse mulinetelor de pescuit la crap. Pot sa-ti spun ca cei care au folosit mulinete cu baitrunner (eu, BBLC) si au trecut la altele fara (Basia), dotate insa cu sisteme ca instant drag, quick drag (aceeasi marie cu alta palarie), convertoare.....pentru inceput o sa le fie putin mai incomod fara baitrunner, dar o sa se invete. Deci, cele care au sitemul pe partea din spate a mulinetei, sunt ceva mai versatile si nu poti cataloga un sistem care te ajuta ca fiind moft.

In cazul “mulinetelor simple”, cum ai vazut pe F&H, frana din dotarea mulinetei, cred ca nu era una care sa se poata regla instantaneu si sa permita reglaje foarte fine, oferind pescarului mai putine modalitati optime de a lupta cu pestele si de a lucra cu mulineta. Poate fi la fel de bine doar o obisnuinta a pescarului, felul in care lucra cu mulineta. Nu pot sa-ti spun exact, nu cred ca am vazut reportajul, nu cunosc pescarul sau tipul mulinetei
Sa nu-ti fie frica de perfectiune, niciodata nu o sa o atingi

krockodiluL
junior member
Mesaje: 59
Membru din: 07 Noi 2006 12:11
Contact:

Mesaj de krockodiluL » 23 Ian 2009 23:33

personal nu folosesc niciodata frana la mulineta.
prefer sa-l lucrez din coarba.simti mai bine pestele si-i dai mai putin timp de manevre.

Scrie răspuns