iernut

Intrebari, discutii sau raportari despre locuri de pescuit, rezultate partide, etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
laurkro
senior member
Mesaje: 403
Membru din: 25 Aug 2007 23:04
Localitate: medias
Contact:

Mesaj de laurkro » 29 Iul 2008 18:06

Revenim cu noutati de la Iernut. Incepand de azi, pentru fiecare peste intre 5-10 kg prins si eliberat, pescarul va primi un bilet de zi si unul de noapte(24 h), iar pentru fiecare peste cu greutatea mai mare de 10 kg prins si eliberat pescarul respectiv va primi 2 bilete de zi si 2 de noapte(48 h). Posesorii de abonament vor primi aceleasi bilete pentru pestii prinsi si eliberati, cu o singura deosebire: acestea vor fi de noapte (abonamentul fiind valabil doar ziua), respectiv ptr. pestii intre 5-10 kg 2 bilete de noapte, iar ptr. cei peste 10 kg prinsi si eliberati 4 bilete de noapte. Speram ca astfel oamenii vor tinde mai mult spre ceea ce este pescuitul sportiv.

florincj
senior member
Mesaje: 337
Membru din: 14 Feb 2008 14:08
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de florincj » 30 Iul 2008 19:32

E o idee foarte buna . Cel care a prins oglinda mi-e prieten bun si e un pescar la fel de bun , dar facea comparatie cu Brateni unde se practica acest sistem de incurajare. Dupa o noapte de discutii l-am lamurit sa-l elibereze daca prinde unul mai mic , sau daca prind eu i-l dau la schimb, dar din pacate nu a venit. Nu poti convinge un om peste noapte dar e pe calea ce-a buna si consider ca e un castig.
Fire intinse tuturor !

piscicola-iernut
new member
Mesaje: 24
Membru din: 13 Feb 2007 13:14
Localitate: Iernut
Contact:

Mesaj de piscicola-iernut » 01 Aug 2008 15:52

Stimati pescari.
Vă aducem la cunoştinţă, că începând cu data de 01.08.2008 am introdus un sistem de bonificaţie la pescarii care pescuiesc în sistem „ prinde şi eliberează”.
Pescarul, care eliberează un peşte între 5-10 kg, primeşte bon de pescuit pe gratis 24 ore.
Pescarul, care eliberează un peşte de peste 10 kg, primeşte bon de pescuit pe gratis 48 ore.
Eliberarea de peşte se acceptă doar, dacă se întîmplă în faţa caseriştilor, care vor face o poză despre eveniment.
Sperăm, că introducerea sistemului este un pas spre a deveni o baltă pentru pescuitul de agrement în sistem de „ prinde şi eliberează”
Conducerea unităţii

florincj
senior member
Mesaje: 337
Membru din: 14 Feb 2008 14:08
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de florincj » 01 Aug 2008 18:07

@ fulger
Desi foarte greu , e un mare pas inainte . Putini sunt cei care inteleg ca din punct de vedere administrativ , nu poti face o schimbare de la o zi la alta.
Ca si punct de vedere personal , daca pe balta mare s-ar permite naditul cu barca sau navomodelul , multi pescari C&R ar veni la pescuit pe Iernut , iar balta mica ar putea sa ramana pt. carasi si crap mic in acelasi sistem.
E un lucru simplu , pescarul C&R investeste in ustensile de pescuit dar la voi nu are voie , asa ca se intreaba de ce am dat 1000 de euro pe barcuta daca trebuie sa lansez 170 de m ? Balta e mare si are exemplare la fel de mari , e pacat sa fie pierdute .
Oricum mergeti spre bine si ma bucur , voua va doresc succes iar pescarilor care vin pe Iernut si nu numai , fire cat mai intinse si sa ne vedem cu bine !

claudiu77
member
Mesaje: 209
Membru din: 11 Feb 2008 21:16
Localitate: sibiu

Mesaj de claudiu77 » 03 Aug 2008 13:27

laudabil pasul facut de conducerea baltii! sper sa se si materializeze si sa nu fie doar vorbe!!!
legat de barcute am vazut "pescari" care le folosesc mai ales seara (noaptea) ,am vazut pe unii chiar cu barca care au intrat pe lac !!
CS Ovidius

chiorean alin
senior member
Mesaje: 415
Membru din: 14 Iul 2008 21:55
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de chiorean alin » 04 Aug 2008 13:14

Sunt off topic dar vreau sa spun un punct de vedere in ceea ce ma priveste C&R...sa prinzi asemenea exemplare trebuie sa stii sa pescuiesti,ca sa inveti sa pescuiesti asa pesti trebuie sa te intereseze mult si sa investesti astfel incepi sa ii indragesti.....apoi cand ii prinzi....este imposibil sa nu ii eliberezi ;)
cu oarecare jena recunosc ca si eu duceam acasa peste(nu il mananc dar il dadeam la prieteni) insa cum am inceput sa prind exemplare mai mari (peste 3 kg) am inceput sa ii eliberez (a venit de la sine)....satisfactia a fost mult mai mare.
cred ca acestia sunt pasii cu unele exceptii uneori.

Avatar utilizator
boris21
member
Mesaje: 260
Membru din: 19 Iul 2008 09:33
Localitate: kirchdorf am inn Germania

Mesaj de boris21 » 04 Aug 2008 21:04

nu va duceti la iernut pt ca e mort lacul

florincj
senior member
Mesaje: 337
Membru din: 14 Feb 2008 14:08
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de florincj » 06 Aug 2008 21:38

Alin sa stii ca ai dreptate , adica intr-adevar trebuie sa investesti .
Si bani si pasiune si suflet . Cam in ordine vin , dar vin si satisfactiile .
Tu esti un exemplu bun , lui boris 21 nu pot sa-i transmit decat ......
rusine ! Un raspuns direct nu merita .

Avatar utilizator
boris21
member
Mesaje: 260
Membru din: 19 Iul 2008 09:33
Localitate: kirchdorf am inn Germania

Mesaj de boris21 » 07 Aug 2008 08:39

florincj scrie:Alin sa stii ca ai dreptate , adica intr-adevar trebuie sa investesti .
Si bani si pasiune si suflet . Cam in ordine vin , dar vin si satisfactiile .
Tu esti un exemplu bun , lui boris 21 nu pot sa-i transmit decat ......
rusine ! Un raspuns direct nu merita .
Ce vrei domnule daca am fost pe lac si tota ziua nu am prins nimic,erau doar pesti morti si ei auzi ca te premiaza la capturi mai mari ..... de unde dracu sa prinzi daca nici aia ca palma nu trag?
il prinzi dar scapa

Avatar utilizator
boris21
member
Mesaje: 260
Membru din: 19 Iul 2008 09:33
Localitate: kirchdorf am inn Germania

Mesaj de boris21 » 07 Aug 2008 08:45

florincj scrie:Am fost de vineri pana duminica si comparativ cu anul trecut nr. carasilor morti e mult mai mic. Am prins 2 crapi de 3kg si am avut 3 rateuri. In jur s-a prins in schimb oglinda de 8,5 kg si ten de 13,3. Daca ma intrebati de soarta lor...stiti raspunsul.
Sa aveti fire intinse !
de unde ai mai scos-o si asta mai,esti de al lor?Sau faci propaganda gratis?
il prinzi dar scapa

Scrie răspuns