balta Solacolu

Intrebari, discutii sau raportari despre locuri de pescuit, rezultate partide, etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

ctinescud2004
junior member
Mesaje: 38
Membru din: 02 Feb 2009 19:59
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: balta solacolu

Mesaj de ctinescud2004 » 04 Iun 2010 17:47

iorgu scrie: P.S. Sincer nu inteleg de ce te-ai bucurat de esecul celorlalti pescari :?:
Nu m-am bucurat pentru esecul lor, din partea mea puteau prinde tot pestele din balta, dar faptul ca pestele ajungea MORT intr-o cratita nu ma poate lasa indiferent. Sunt sigur ca cei care pescuiesc in sistem C&R gandesc la fel. Acesti oameni in general vor sa plece acasa cu cat mai mult peste; asa s-au distrus baltile din tara asta. Noroc cu proprietarii de balti care au inca o pasiune pentru acest sport si care fac lucruri frumoase pentru noi. Da, este o afacere pentru ei, stiu asta, dar atata timp cat se gandesc la pescar inainte de vanzarea pestelui din balta, si exista o limita bine definita ca sa nu se treaca acest prag, va fi bine pentru noi si pentru acest sport.

PS: unul din persoanele cu care am avut discutii mai aprinse chiar ieri a fost tatal meu... inca nu am reusit sa-l "convertesc" la pescuitul sportiv, dar cred ca dupa cateva partide in care va prinde ceva peste 5 kg va vedea altfel lucrurile.

PS2: talent literar nu am, doar am scris o prima impresie dupa o odihna binemeritata :)

iorgu
new member
Mesaje: 21
Membru din: 13 Mai 2010 11:23

balta solacolu

Mesaj de iorgu » 04 Iun 2010 19:22

Iti respect opinia si alegera ta in ceea ce priveste C&R. Cred ca tatal tau merita sa mearga acasa cu un peste pentru o saramurica sau o ciorbicuta. Nu intra in polemica, cu tatal tau :oops: Sunt sigur ca el te-a invatat, sau cel putin te-a sustinut in perfectionarea, referitor la acasta frumoasa si destresanta pasiune. Te respect mult :-)

cristian matei
member
Mesaje: 141
Membru din: 30 Aug 2007 07:31
Localitate: bucuresti

re

Mesaj de cristian matei » 07 Iul 2010 12:18

detalii balta si rezervari locuri de pescuit la nr. 0741108803
Cristian Matei

masajerotik10
new member
Mesaje: 4
Membru din: 14 Iul 2010 11:26

Mesaj de masajerotik10 » 15 Iul 2010 15:06

cristian matei scrie:poze cu cateva capturi in perioada 1-4 aprilie: http://baltasolacolu.ro/category/foto/
impresionant

Laur
senior member
Mesaje: 309
Membru din: 13 Oct 2009 10:04
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Laur » 25 Iul 2010 11:23

Eu nu am inteles ce se vrea in articolul asta?
Reclama sau anti reclama? :roll:
Sau inca o data se dovedeste prostia nemarginita a majoritatii reporterilor facuti la apelul bocancilor?

cristian matei
member
Mesaje: 141
Membru din: 30 Aug 2007 07:31
Localitate: bucuresti

sal

Mesaj de cristian matei » 26 Iul 2010 07:30

articolul este facut de amatori, altfel nu le pot spune. in aceasi zi un pescar priceput a scos peste grupa mare. experienta isi spune cuvantul pe o asemenea caldura cum a fost zilele trecute. voi posta un link cu o partida de pescuit efectuata in aceasi perioada.
cum sa prinda crap cand au dat la caras? :evil:

iata pe scurt rezumatul partidei si cele scrise de dl. Daniel Constantinescu:
:!: In sfarsit, dupa o luna si jumatate am revenit pe balta Solacolu, putin mai pregatit, impreuna cu prietenul Mihai.

Inca o data am fost placut surprins de frumusetea locului, de pestele din balta si de amabilitatea personalului.

Rezultatul partidei de 12 ore: 8 crapi intre 2.5 si 3.5 kg, cateva bucati de 0.5 - 1 kg (nu le mai stim numaru...l, pentru ca bilele noastre, dupa o ora de stat in apa calda, erau ca tic-tac-ul pentru ei), 1 bucata mai mare de 3.5 kg pierduta la mal (pentru asta voi reface toate monturile) si ceva rateuri la intepare.

Pe scurt, o zi superba, cu temperaturi extrem de ridicate, dar cu o activitate impresionanta din partea pestelui (nici acum nu ne putem explica cum de avea pofta de mancare la orele 13-14).

Solacolu, ne revedem in curand.

PS: chiar daca devin monoton ,vreau sa multumesc inca o data echipei Mincinosii pentru pontul dat si d-nului Matei Cristian pentru balta pe care o detine. :!:

asadar pescuiti dupa caras prindeti caras!
Cristian Matei

ctinescud2004
junior member
Mesaje: 38
Membru din: 02 Feb 2009 19:59
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de ctinescud2004 » 26 Iul 2010 20:10

Aici va dau dreptate: "dai dupa caras prinzi caras. Magazinul l-au nimerit bine (de acolo ne-am aprovizionat si noi), momelile par a fi cele bune (noi am folosit pentru partida asta alte bile), dar ce cauta rama aia la gura carasului?

Cateva poze pentru a confirma partida din data de 24.07.2010

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

cristian matei
member
Mesaje: 141
Membru din: 30 Aug 2007 07:31
Localitate: bucuresti

crap match

Mesaj de cristian matei » 29 Iul 2010 12:47

Cristian Matei

cristian matei
member
Mesaje: 141
Membru din: 30 Aug 2007 07:31
Localitate: bucuresti

match crap

Mesaj de cristian matei » 29 Iul 2010 12:50

Cristian Matei

Scrie răspuns