Pescuit in zona Sibiului

Intrebari, discutii sau raportari despre locuri de pescuit, rezultate partide, etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Andrecau Razvan
member
Mesaje: 228
Membru din: 21 Apr 2004 21:40
Localitate: Sibiu
Contact:

Sacel 22-23 Iulie

Mesaj de Andrecau Razvan » 24 Iul 2005 14:39

Am fost de vineri dupamasa pana sambata seara la Sacel........m-a pluat de m-a rupt.....am momit cu porumb vechi fiert..care tot timpul a dat rezultate in zona Sibiului...Am dat cu 2 lansete la Boiles cu aroma de porumb si atractanti....si cu 3 lansete la porumb...Nici o trasatura....Nimika....Am platit taxa 200.000 lei pe zi plus 100.000 lei pe noapte (de pescar)...Nu s-a prins crap deloc pe tot lacul (Iaz 6) Singurii pesti interesati sa manince au fost carasul si salaul...Am incercat la salau am avut doua ratari si nimic mai mult.... Din povestile paznicilor am inteles ca am prins o perioada mai nasoala oarecum, din cate am inteles lacurile au fost afectate de ploile din ultima vreme(nu stiu exact ce anume s-a intamplat) si crapul nu mai pune gura de atunci.... Cam atata de la SB

Ma gandesc sapt. viitoare sa merg la Mandra pe lacul Butalau.

Daca cineva imi recomanda ceva in zona SB e binevenita ideea.

Fir intins tuturor.

fisherman
member
Mesaje: 114
Membru din: 17 Mar 2005 12:14
Localitate: Alba Iulia

Mesaj de fisherman » 01 Sep 2005 10:17

Are cineva noutati despre Mandra? Am auzit cum ca s-ar fi prins ciortan pana in 3 kg (mai ales la pluta, noaptea, cu starlet - s-a prins si la lanseta dar mult mai slab).

Eventual as dori si cateva sfaturi despre cum sa ajung acolo, venind din Alba. E o balta pe care n-am vizitat-o niciodata.

Avatar utilizator
Andrecau Razvan
member
Mesaje: 228
Membru din: 21 Apr 2004 21:40
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesaj de Andrecau Razvan » 01 Sep 2005 20:42

La Mandra sunt cam 5 lacuri dintre ele "Butalaul" si lacul 2 sunt cam cele care merita batute. Anul trecut am fost destul de des la Mandra...pe Butalau a mers cel mai bine (5 zile in jur de 60Kg)..era foarte mult ciortan si Ten foarte mare ...pe lacul 2 e foarte mult namol .... anul acesta nu am fost pentru ca am auzit zvonuri cum ca noii proprietari au cam golit lacurile .....Se ajunge relativ usor...Cum vi din Alba inainte sa intri in Sibiu (oras) faci stanga in spre Ocna ( Sibiu-Sura Mica-Ocna-Mandra) apoi dupa intrarea in Mandra faci prima la stanga pe un drum de tara care te duce exact pe lacul Butalau oricum inainte sa intri in Mandra o sa vezi lacurile pe partea stanga a drumului.
Sie eu as vrea sa merg pe Mandra(Sacelul m-a dezamagit rau :x ) ....poate ne intalnim....iti arat locurile bune de pe lac.... :lol: ! App: Taxa e de 200.000/zi .... cu barca nu te lasa daca nu te cunoaste....

Fir intins!

Avatar utilizator
Andrecau Razvan
member
Mesaje: 228
Membru din: 21 Apr 2004 21:40
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesaj de Andrecau Razvan » 01 Sep 2005 21:18

App:
Am fost de Sambata pana Duminica pe Sacel ( din nou) pe Iazul 6... am momit din barca....
Dimineatza era scazuta apa cu 30 cm..... :shock:
Rezultat: 1 buc salau 25cm
caras cat ai rabdare sa prinzi (nesemnificativ)
manele gramada (din 3 locuri) :lol:
Nu stiu ce se intampla cu Sacelul....... Ori nu mai este peste ori noii patroni au grija sa nu se prinda :evil: ....

Fir intins ....

mariusger
new member
Mesaje: 20
Membru din: 28 Apr 2005 12:18

PESCUIT IN ZONA SIBIULUI

Mesaj de mariusger » 05 Sep 2005 10:04

Salut,pot sa va spun(scriu),ca de cateva saptamani mi-am petrecut fiecare
vineri dupa-amiaza,noaptea si diminetile de sambata pe lacul 6 la Sacel,si am
plecat acasa fara nici o trasatura mai serioasa(doar carasei).Vineri ,2.09.,am
fost la Zau,dar s-a intamplat acelasi lucru.Ma gandesc la Delta,imi fac planuri,
dar nu stiu cum sa plec,cu cine ,unde ?!!! Cei cu care mergeam pana acum au tot felul de chestii,si nu cred ca au sa vina.Sunt din Alba Iulia- ceva propuneri ?! :-( :-?

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 08 Oct 2005 10:18

de Cunta ce se mai aude?
><)))°>-------- Dani

Avatar utilizator
Tilea Gabriel
Moderator
Mesaje: 1726
Membru din: 26 Ian 2005 12:43
Localitate: Dumbravita , Timis
Contact:

Mesaj de Tilea Gabriel » 10 Oct 2005 18:35

Daniele, ai mai fost pe undeva ?

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 11 Oct 2005 07:48

nu! si cred ca deja imi pun betele in cui! :cry:
><)))°>-------- Dani

Avatar utilizator
florynel
junior member
Mesaje: 97
Membru din: 06 Mar 2007 23:48
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesaj de florynel » 28 Mar 2007 22:24

Razvane abia acum am vazut postul tau.Ce intelegi tu prin "merge bine".Baltile alea nu mai merg de mula vreme si nici nu vor merge pana nu se schimba mentalitatea celor care patroneaza baltile.Inafara de carasei cat palma,ciortani cat degetu si rar cate un crap mai rasarit,eventual cate un cteno mai rasarit........nimic.....Eventual fitofagul prins de paznici in plase.
Parerea mea e ca nu merita sa pierdeti vremea pe baltile alea.Le-am batut multa vreme si nu promit mare lucru.

Avatar utilizator
Andrecau Razvan
member
Mesaje: 228
Membru din: 21 Apr 2004 21:40
Localitate: Sibiu
Contact:

:))

Mesaj de Andrecau Razvan » 22 Mai 2007 18:35

Eu am prins ce sa zic.....sti care e conditia pe Mandra minim 100M de mal altfel nici o sansa.....Oricum de anu asta e 1200 Ron abonamentul si cred ca nu o sa mai merg decat ocazional....S-a schimbat si administratia ( era mai OK cea veche).
App. florynel: Prin "merge bine" inteleg 24 Kg Crap intr-o zi de pescuit....daca vrei iti trimit poze pe privat. (dar intradevar sunt zile rare astea)
Fir Intins.

Scrie răspuns