Taul Sandulesti Jud Cluj

Intrebari, discutii sau raportari despre locuri de pescuit, rezultate partide, etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
raducu
senior member
Mesaje: 486
Membru din: 15 Ian 2007 23:08
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de raducu » 16 Mar 2007 00:15

Ai dreptate dar va mai dura pana ajungem si noi romanii sa avem constiinta. Am patit si eu la Cluj de-mi venea sa-i dau cu minciocul in cap. Eu prindeam ciortani de 3-4 kg si langa mine se minunau si le era ciuda ca nu prind si ei decat crapi cat palma. Mi-au cerut si momeala cu care pescuiam eu. Le-am tot explicat ca trebuie sa-i lase sa creasca,sa-i elibereze si atunci au sanse mai mari sa prinda si ei pesti mai mari dar degeaba.Tot criminali au ramas. Ei mureau de ciuda ca eu eliberez pestii mei si la un moment dat ca sa vezi cat s-a lipit de ei ce i-am invatat si am incercat sa-i educ.........au venit sa-mi spuna sa le vand un peste pe care tocmai il scosesem.
La fel ca si pescarii,ca sunt tot romani, procedeaza administratorii fermelor piscicole. Dau mancare,cresc apa,scad apa,arunca substante de nu mai trage nimic,recolteaza si nu populeaza........Personal pana am ajuns membru al acestui forum eu nu am auzit de vre-un proprietar de balta demn de respect asa ca cel de la Darvari si alti cativa pe care nu-i cunosc personal fiindca sunt departe de ei dar cred ca nu-i respecta degeaba pescarii si si-au castigat pe merit acest respect.
In concluzie deocamdata putem spera ca suntem pe drumul bun si in timp vor deveni si marea parte a pescarilor sportivi adevarati.
PESCUITUL INSEAMNA ARTA

Avatar utilizator
raducu
senior member
Mesaje: 486
Membru din: 15 Ian 2007 23:08
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de raducu » 16 Mar 2007 00:25

Mikecarp , am uitat sa-ti spun despre delta, acolo e alta lume si pescuitul este o adevarata industrie. Nu vreau sa spun ca incurajez braconajul. Dar acolo sunt multi oameni aproape toti care din asta traiesc si pescuitul este meserialor asa cum noi mergem la munca ei merg la pescuit, vand pestele prins la magazinele acelea am uitat cum le zice ca asa e regula.......si acolo sunt platiti prost. Si asta fiind meseria lor ei nu pescuiesc la fel ca si noi din placere,ca atare nu au cum sa elibereze pestele ca mor de foame. In alta ordine de idei tinand cont ca aceea de care ai povestit tu era o emisiune tv este adevarat ca putea fi realizata urmarindu-se si un scop educativ,ai dreptate.
PESCUITUL INSEAMNA ARTA

Avatar utilizator
Limax
member
Mesaje: 297
Membru din: 12 Ian 2006 17:34
Localitate: Satu Mare

Mesaj de Limax » 16 Mar 2007 09:12

Ati fost careva la pescuit aici anul acesta? Eu voi ajunge sambata si sunt foarte curios daca a inceput sa miste.

cosmin tg mures
member
Mesaje: 104
Membru din: 02 Mar 2007 15:34

Mesaj de cosmin tg mures » 16 Mar 2007 10:42

ai dreptate raducu an legatura cu oamenii care traesc an delta nu ai putem numi pescari deoarece ei asi castiga existenta din peste si nu ai intereseaza pe ei sa elibereze nimic atata timp cat familiile lor santMURITOARE DE FOAME ,pacat ,dar nu ei sant an totalitate de vina ci acei hoti care au concesionat dunarea si castiga camioane de bani pe pielea cetatenilor acestei tari si asi bat joc de noi pescarii sportivicat si de angajatii lor din delta.Fi sigur ca aceel crap si multi multi altii au fost vanduti pe bani de 10saculeti solubili si acest lucru este stiut de toata lumea dar se musamalizeaza pentru ca cine ar putea sa faca ceva castiga foarte mult Noi platim pe balti multi bani sa prindem un peste pe care al eliberam[si e normal]dar cu banii pe o zi pe care ai castiga un proprietar de balta de la noi pescarii sportivi ar putea cumpara din delta sute de kg de crap si caras sa populeze balta dar nu stiu de ce nu se vrea an felul acesta nu ar ajunge acei crapi pe mana bisnitarilor de peste balta ar fi populata tot timpu si noi nu am plati sume astrologice pt 24 h de pescuit.AM FOST an delta an 10 noiembrie si se vindea crapu cu 2ronkg carasu 1ronkg stiuca si salau 3ron kg va dati seama cu 20ron un crap de 10 kg si si noi dam de zeci de ori aceasta suma numai sa al avem an bat si sa al eliberam daca avem aceasta sansa .sau de multe ori dam sume mari de bani numai pt ca am auzit ca an acea balta ar fi acel crap de 10 kg cu toate ca numai patronu baltii stie ca a recoltat tot si nu mai are aproape nimic an balta dar vine seara si ati scoate betele sa nu cumva sa ai prinzi pestele pe care nu al are noaptea pe furis.EI vedeti acestia si multi altii care ar putea sa faca ceva sant hotii si braconierii si mai putin si poate involuntar acel pescar din delta care daca nu-si andeplineste cota lunara de peste este dat afara sau la care ai vine copilu pe canal si al antreaba daca a prins ceva sa vanda ca el are nivoe de 1ron sa ia paine ca le e foame.OARE ai mai vine acelui om sa elibereze ciortanul prins din plasa cand asi aude fiul ,sau cand vede pe parte a cealalta ca chefuesc catva pescari cu bere la cutie si arunca o galeata de bomboane an apa????

Avatar utilizator
raducu
senior member
Mesaje: 486
Membru din: 15 Ian 2007 23:08
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de raducu » 16 Mar 2007 15:17

Limax scrie:Ati fost careva la pescuit aici anul acesta? Eu voi ajunge sambata si sunt foarte curios daca a inceput sa miste.
Spunea ca intra ciortaneii pana la 2 kg.
PESCUITUL INSEAMNA ARTA

Avatar utilizator
raducu
senior member
Mesaje: 486
Membru din: 15 Ian 2007 23:08
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de raducu » 16 Mar 2007 15:20

raducu scrie:
Limax scrie:Ati fost careva la pescuit aici anul acesta? Eu voi ajunge sambata si sunt foarte curios daca a inceput sa miste.
Spunea ca intra ciortaneii pana la 2 kg.
Limax,retractez,le-am confundat eu ma refeream la Brateni. :oops:
PESCUITUL INSEAMNA ARTA

misucluj
junior member
Mesaje: 86
Membru din: 09 Feb 2006 18:02

Mesaj de misucluj » 19 Mar 2007 12:48

Buna raducule.
tu spui ca este o afacere pentru noi adica administatori de lacuri ,iti dau un mic exemplu asupra pretului la peste si sa calculezi porofitul acel mare care iese din crescatorie crapul se cumpara 8,5 lei+tva/kg plus transportul.
Fa un calcul si ai sa vezi cistigul. :bere: :bere:

Avatar utilizator
raducu
senior member
Mesaje: 486
Membru din: 15 Ian 2007 23:08
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de raducu » 19 Mar 2007 13:26

misucluj scrie:Buna raducule.
tu spui ca este o afacere pentru noi adica administatori de lacuri ,iti dau un mic exemplu asupra pretului la peste si sa calculezi porofitul acel mare care iese din crescatorie crapul se cumpara 8,5 lei+tva/kg plus transportul.
Fa un calcul si ai sa vezi cistigul. :bere: :bere:
Pai uite Cosmin ti-a dat un pont, crap la 20-30 ron/kg. Eu altceva spuneam,ca prefer sa te las cu pestele in balta si sa pescuiesc cu 3 maxim 4 bete si la umpret mai mic fiindca vreau doar sa ma relaxez. Astfel investitia ta ramane in balta si pe de-asupra este si hranita de mine iar eu ma distrez;avantaj reciproc. :D :D
PESCUITUL INSEAMNA ARTA

Avatar utilizator
voicua
veteran
Mesaje: 568
Membru din: 02 Mar 2006 15:20
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Mesaj de voicua » 19 Mar 2007 13:47

raducu scrie:
misucluj scrie:Buna raducule.
tu spui ca este o afacere pentru noi adica administatori de lacuri ,iti dau un mic exemplu asupra pretului la peste si sa calculezi porofitul acel mare care iese din crescatorie crapul se cumpara 8,5 lei+tva/kg plus transportul.
Fa un calcul si ai sa vezi cistigul. :bere: :bere:
Pai uite Cosmin ti-a dat un pont, crap la 20-30 ron/kg. Eu altceva spuneam,ca prefer sa te las cu pestele in balta si sa pescuiesc cu 3 maxim 4 bete si la umpret mai mic fiindca vreau doar sa ma relaxez. Astfel investitia ta ramane in balta si pe de-asupra este si hranita de mine iar eu ma distrez;avantaj reciproc. :D :D
Ai perfecta dreptate Raducule,as prefera sa pescuiesc cu 2-3-4 bete ,sa prind pestele si sa-l inapoiez baltii,asta bineinteles la o suma care sa fie acceptabila pentru ambele parti.Ori sa platesc 50 lei pe balta,sa-mi fie restrictionat nr de bete,si pe langa toate acestea sa nu prind nimic(stim cu totii ca pestele nu mananca totdeauna)asta nu mai concep.

Avatar utilizator
raducu
senior member
Mesaje: 486
Membru din: 15 Ian 2007 23:08
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de raducu » 19 Mar 2007 18:05

Da ,50 lei daca nu pescuiesti si noaptea,altfel 100. :-(
PESCUITUL INSEAMNA ARTA

Scrie răspuns