Taul Sandulesti Jud Cluj

Intrebari, discutii sau raportari despre locuri de pescuit, rezultate partide, etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

misucluj
junior member
Mesaje: 86
Membru din: 09 Feb 2006 18:02

Mesaj de misucluj » 20 Mar 2007 11:25

Buna raducu, da intradevar 100 lei , dar poti duce 8 kg de peste pe o taxa de 24 de ore. :bere:

Avatar utilizator
raducu
senior member
Mesaje: 486
Membru din: 15 Ian 2007 23:08
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de raducu » 20 Mar 2007 12:53

misucluj scrie:Buna raducu, da intradevar 100 lei , dar poti duce 8 kg de peste pe o taxa de 24 de ore. :bere:
Buna Misu,8 kg de peste la pretul spus de tine costa 80-90 ron si tu ramai cu 10 ron..........asta in situatia in care pestele mananca. In aceasta situatie tu esti interesat ca pestele sa nu prea manance ca trebuie si tu sa mananci ceva nu sa faci munca patriotica,corect ? Pai atunci nu mai bine sa platesc eu o suma rezonabila (vezi alte lacuri din zona) si sa nu merg acasa cu pestele? Eu personal la fel ca Voicu (a scris si el mai sus) si poate altii nu urmaresc sa merg acasa cu peste,eu urmaresc sa ma simt bine,sa traga pestele sa simt drilul. Uite, poti face doua tipuri de taxa una pentru cei care vor sa duca peste acasa si alta pentru cei care nu vor peste acasa si urmaresc aspectul sportiv al pescuitului. Acum dau cu parerea, pana la urma tot ca tine este ca e lacul tau stii vorba aceea : lacul tau banii mei. Pescarul poate sa vina sau sa nu vina,dar la regimul impus de tine......hm. :D :D
PESCUITUL INSEAMNA ARTA

Avatar utilizator
Limax
member
Mesaje: 297
Membru din: 12 Ian 2006 17:34
Localitate: Satu Mare

Mesaj de Limax » 03 Apr 2007 14:09

Atata vreme cat se prinde (nu neaparat tot timpul) eu consider ca taxa de 50 RON este decenta. Si mai frumos ar fi in sistem No Kill, mai putini pescari si mai multa liniste. Hai sa fim seriosi, daca te orientezi in kg de peste care le poti duce acasa raportat la taxa, atunci iesi mai ieftin cu permisul de AJVPS si mergi cu varga pe Somes la scobar. Intr-un an tot iti scoti banii. Sau mergi pana la Metro, cumperi pestele si nu mai pierzi vremea cu pescuitul.
Stati linistiti ca, daca nu este peste sau daca nu se va prinde vor disparea si clientii.
Apa este adanca, balta are izvoare proprii deci este mai rece, apa este foarte curata, pe pragul submers traiesc o gramada de pureci de balta.
Sfatul meu pentru balta Sandulesti este:
- Asteptat sa se mai incalzeasca
- Nadire grupata
- Cantitate mica de nada
- Nu insistat pe proteine pentru ca traiesc in balta
- Multe plante vii si moarte(mancate de cteno) deci nivelul de nitrati si nitriti mare deci duritate mica deci nada bogata in saruri si minerale deci caseina si lactalbumina multa, datorita concentratiei mari de calciu
- fara tropait pe mal, la o balta atat de adanca poate sa urle maneaua ca nu ii va deranja, in schimb vibratiile din apa le vor simti foarte bine.

Problema asta cu caratul de peste exista doar la noi in tara, margi la pescuit in alte tari si vezi ca nu exista limitari la dus pestele acasa, unii isi duc cate o bucata acasa, dar majoritatea nu iau peste.

Eu am umblat prin mai multe judete si o gramada de balti la pescuit si am auzit de sute de ori expresia "Ioi ce-o sa se bucure pisica" fiind vorba de crapi sub 100 gr bucata. Personal pot sa inteleg si problema pescarului civilizat la adresa patronilor de balti, dar inteleg si atitudinea patronilor de balti. Sa nu uitam ca pescari civilizati suntem o minoritate infima raportata la clientela lor iar ponderea pescarilor isi va indesa pestele pe unde poate ca sa nu fie obligati sa il lase inapoi.

Avatar utilizator
voicua
veteran
Mesaje: 568
Membru din: 02 Mar 2006 15:20
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Mesaj de voicua » 07 Apr 2007 19:55

...As dori ca pe toate lacurile sa se practice acest sistem sau, sa se stabileasca o taxa per kg.de peste prins;vrei un peste,il cantaresti platesti si-l iei acasa,asta in conditiile cand balta iti ofera satisfactii.Nu e posibil ca la o taxa de 50-100 lei sa pescuiesti zile intregi si sa nu ai un bip.
In speranta ca nu se fac interpretari la cele enuntate de mine,iti doresc un PASTE FERICIT alaturi de cei dragi.
Ultima oară modificat 26 Noi 2013 21:56 de către voicua, modificat 1 dată în total.

mircea2007
member
Mesaje: 120
Membru din: 30 Apr 2007 05:56
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de mircea2007 » 27 Iun 2007 09:21

salut
taxa de 100 RON este inca valabila pentru un pescuit de 24h? pe mine sincer nu ma intereseaza sa duc pestele acasa, ci mai degraba sa il prind. (daca imi trebuie peste, ma duc la metro). daca taxa este inca valabila, se poate negocia pe seama ei, daca eu vreau sa pescuiesc in regim c&r?
Fir Intins!!!
everything i learned in life, i learned from fishing

msimarian
junior member
Mesaje: 93
Membru din: 12 Iul 2006 10:33
Localitate: cluj napoca

Mesaj de msimarian » 27 Iun 2007 12:35

daca vrei un pescuit c&r contacteaza-l pe matrixx si intreaba-l de partida de pescuit din weekend!daca o sa-ti placa ce-ti spune stam de vorba. :bere:
FIR INTINS!

mircea2007
member
Mesaje: 120
Membru din: 30 Apr 2007 05:56
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de mircea2007 » 27 Iun 2007 14:51

multumesc de informatie. il voi contacta.
Fir Intins!!!
everything i learned in life, i learned from fishing

mircea2007
member
Mesaje: 120
Membru din: 30 Apr 2007 05:56
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de mircea2007 » 04 Iul 2007 10:31

@moldovan simion marian
Salut. nu am putut lua legatura cu el. eventual nu ma ajuti tu cu ceva informatii despre cum as putea pescui pe sandulesti in regim c&r?
lasa-mi mesaj privat daca nu vrei sa postezi pe forum.
multumesc in avans
Fir Intins!!!
everything i learned in life, i learned from fishing

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 08 Iul 2007 18:20

Salutare, acuma am vazut mesajele....de 2 saptamani is tot pe lacuri, vin de pe unul plec pe altul :mrgreen: Dimineatza la 4 plec iar si vin vineri...

Dupa cate imi dau eu seama...Marian nu se referea la Sandulesti...sunt niste lacuri exceptionale pt asa ceva care ti le recomand. Restul discuti cu Marian. Daca va intelegeti poate mergem impreuna odata acolo.

De maine ma gasesti pe Tzaga, daca vrei sa treci pe acolo da-mi un telefon. Iti scriu nr. pe privat.

Fir intins.
Razvan Grindean
- carp addicted-

Avatar utilizator
raducu
senior member
Mesaje: 486
Membru din: 15 Ian 2007 23:08
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de raducu » 08 Iul 2007 21:44

Matrix, tu esti un om fericit. Da munca frate cui o lasi ? :D :D
PESCUITUL INSEAMNA ARTA

Scrie răspuns