Taul Sandulesti Jud Cluj

Intrebari, discutii sau raportari despre locuri de pescuit, rezultate partide, etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

misucluj
junior member
Mesaje: 86
Membru din: 09 Feb 2006 18:02

Taul Sandulesti Jud Cluj

Mesaj de misucluj » 01 Mar 2007 11:25

Sa deschis sezonul de pescuit din data de 01/03/2007 taxa a ramas tot 50 lei 2 bete, 4 kg de peste si de anul acesta se va putea pescui si de noapte tot in aceleas conditi.
Ptr. mai multe relati la nr de tel 0740417488 sau 0723382779.
Mihai Pop in calitate de administrator.
Fir intins tutoror pescarilor sportivi :bere: :bere:

Avatar utilizator
radumatica
veteran
Mesaje: 632
Membru din: 26 Dec 2005 21:39

Mesaj de radumatica » 02 Mar 2007 07:40

Sa inteleg ca pentru pescuitul pe timp de noapte mai platesti 50 de Ron?
Deci pentru pescuit 24 de ore,taxa este de 100 Ron?
Practica , pe balta se face!!!

misucluj
junior member
Mesaje: 86
Membru din: 09 Feb 2006 18:02

Mesaj de misucluj » 02 Mar 2007 11:17

Da :bere: :bere:

Avatar utilizator
raducu
senior member
Mesaje: 486
Membru din: 15 Ian 2007 23:08
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de raducu » 13 Mar 2007 19:46

Taxa ca taxa dar numai 2 bete ? Naspa mai ganditiva si poate se modifica la 4 bete chiar si fara peste dus acasa ,partea sportiva sa iasa . :D
PESCUITUL INSEAMNA ARTA

misucluj
junior member
Mesaje: 86
Membru din: 09 Feb 2006 18:02

Mesaj de misucluj » 14 Mar 2007 11:54

buna daca nu sunt multi pescari pe lac se mai poate discuta, in privinta nr de bete. :bere:

Avatar utilizator
voicua
veteran
Mesaje: 568
Membru din: 02 Mar 2006 15:20
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Mesaj de voicua » 14 Mar 2007 17:48

raducu scrie:Taxa ca taxa dar numai 2 bete ? Naspa mai ganditiva si poate se modifica la 4 bete chiar si fara peste dus acasa ,partea sportiva sa iasa . :D
Ce vrei sa faci Raducule cu atatea bete,lacul este destul de mic,la o lansare fara forta dai in cap vecinului.Pe Sandulesti cel mai indicat ar fi pescuitul la pluta.Lacul are peste dar pacat ca este de dimensiuni reduse(lacul nu pestele).

Avatar utilizator
raducu
senior member
Mesaje: 486
Membru din: 15 Ian 2007 23:08
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de raducu » 15 Mar 2007 15:18

voicua scrie:
raducu scrie:Taxa ca taxa dar numai 2 bete ? Naspa mai ganditiva si poate se modifica la 4 bete chiar si fara peste dus acasa ,partea sportiva sa iasa . :D
Ce vrei sa faci Raducule cu atatea bete,lacul este destul de mic,la o lansare fara forta dai in cap vecinului.Pe Sandulesti cel mai indicat ar fi pescuitul la pluta.Lacul are peste dar pacat ca este de dimensiuni reduse(lacul nu pestele).
Pai mai dau si eu cu parerea ca lacul e mic,peste nu duci,e voie doar cu 2 lansete si pretul este de zici ca pescuiesti pe Tancabesti. Total nerentabil pentru pescar. Parerea mea.....nu trebuie sa se supere nimeni pentru ca am spus-o.
PESCUITUL INSEAMNA ARTA

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 15 Mar 2007 17:02

Vad ca sunt inca multi pescari care daca nu au voie sa ia peste stramba din nas. Fratilor, intelegeti ca pescuitul este un sport, nu mai traim in evul mediu unde tot ce misca se mananca.
Daca patronii pun interdictii la luatul pestelui acasa ar trebui sa fiti multumiti ptr ca tot cei care merg pe baltile respective au de castigat, putand sa prinda un peste de mai multe ori in viata lui.
In Anglia pe majoritatea baltilor se pescuieste cu max 3 bete, iar cel mai frecvent cu 2.Acolo ca sa pescuiesti cu 3 bete trebuie sa platesti 2 permise care teoretic iti dau voie sa pescuiesti cu 4 bete dar administratorul baltii te lasa doar cu 2 si numai face nimeni scandal.
E timpul sa ne schimbam mentalitatea si daca vrem sa mancam peste(crap) il putem cumpara de la pescarie chiar viu.Nu trebuie sa mergi pe balta si neaparat sa duci peste acasa.
Carpfishing... A way of life!

Avatar utilizator
raducu
senior member
Mesaje: 486
Membru din: 15 Ian 2007 23:08
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de raducu » 15 Mar 2007 22:30

mikecarp scrie:Vad ca sunt inca multi pescari care daca nu au voie sa ia peste stramba din nas. Fratilor, intelegeti ca pescuitul este un sport, nu mai traim in evul mediu unde tot ce misca se mananca.
Daca patronii pun interdictii la luatul pestelui acasa ar trebui sa fiti multumiti ptr ca tot cei care merg pe baltile respective au de castigat, putand sa prinda un peste de mai multe ori in viata lui.
In Anglia pe majoritatea baltilor se pescuieste cu max 3 bete, iar cel mai frecvent cu 2.Acolo ca sa pescuiesti cu 3 bete trebuie sa platesti 2 permise care teoretic iti dau voie sa pescuiesti cu 4 bete dar administratorul baltii te lasa doar cu 2 si numai face nimeni scandal.
E timpul sa ne schimbam mentalitatea si daca vrem sa mancam peste(crap) il putem cumpara de la pescarie chiar viu.Nu trebuie sa mergi pe balta si neaparat sa duci peste acasa.
De acord cu tine in acest sens dar nu ai inteles ce am vrut sa spun,sau nu am explicat eu bine. Practic eu am impresia ca ei vand peste pe langa faptul ca au taxa destul de mare. E voie practic sa duci acasa 4 kg de peste. Dar daca pestele este de 10 kg cum facem?? Iti spun eu platesti diferenta de kilograme. Daca ai citit tot ce s-a scris pana acum ai vazut ca prefer sa nu duc peste deloc ( este destul la magazin ) dar sa ma lase frate sa ma distrez,adica sa prind.....si pentru asta am spus ca prefer sa nu duc cele 4 kg acasa,sa ramana in lac dar sa ma lase sa pescuiesc cu 3 sau 4 lansete,nu cu 2. De asemenea pretul consider ca este mare pentru ce ofera balta si conditia de a pescui cu 2 lansete. Dar , bineinteles nu ma obliga nimeni sa merg acolo si repet a fost o parere,nu vreau sa atac pe nimeni si poate parerea mea va fi de ajutor si pentru patronatul lacului si pentru pescari de-opotriva. Patronatul sa mai lase din pretul acela astronomic si pescarii sa se distreze si sa nu aiba pretentia sa mearga cu peste acasa,cred ca ar fi mai multumiti cu totii pentru ca daca lacul e mic e bun numai pt. antrenament sa invete sotiile si copii sa pescuiasca. Repet, este parerea mea si nu am pretentia sa m-i se dea dreptate. :D
PESCUITUL INSEAMNA ARTA

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 15 Mar 2007 23:07

@ raducu,
OK acum am inteles ce ai vrut sa spui.
Dar referitor la mentalitate trebuie sa recunosti ca am dreptate.
Si iti dau si un exemplu care mi se pare graitor, deoarece implica niste oameni care se dau protectori ai pescuitului la crap: Dl. Florentin Iuga la emisiunea care a facut-o in delta impreuna cu unul din membrii echipei Senzor se minunau si laudau unn pescar care prinsese un crap de vreo8kg. Problema nu e ca il laudau pe baiatul ala , ci ca pestele era undeva prin curtea gazdei intins pe jos, toti erau in jurul crapului si-si dadeau cu parerea. E, indignarea mea e urmatoarea: de ce pestele ala si multi altii din delta prinsi de ei in emisiunile urmatoare,nu a fost eliberat asa cum fac pe Moara Vlasiei sau Tancabesti sau Darvari? Pestii din Delta Dunarii nu merita acelasi tratament ca ce din baltile private?Se dau mari promovatori ai sportului pescuit la crap si ei cand ajung in Delta fac prapad cot la cot cu braconierii.
Rusine domnilor,pentru ca sunteti cu mai multe fete si nu judecati tot cu aceiasi masura.
Carpfishing... A way of life!

Scrie răspuns