Enisala

Intrebari, discutii sau raportari despre locuri de pescuit, rezultate partide, etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
ciprian80
new member
Mesaje: 10
Membru din: 14 Iun 2007 13:35
Localitate: iasi

Enisala

Mesaj de ciprian80 » 09 Iul 2007 15:41

Lacul Enisala
Localizare: Judetul: Tulcea

Caracteristici despre lac: O balta foarte frumoasa cu peste din belsug.

Specii de pesti existente in lac: crap, somn.

Cum se ajunge la lac: Se merge pe DN22 Constanta-Tulcea, iar in localitatea Babadag se face la dreapta (din directia CT-TL) spre localitatea Enisala (este si indicator pentru manevra asta). Se intra in satul Enisala, iar la un moment dat drumul in sat se bifurca urmand a face la stanga spre satul Sarachioi. Se iese din satul Enisala, imediat treceti pe langa o unitate agricola pentru ca dupa cativa zeci de metri sa faceti la stanga (dealtfel este singurul drum la stanga dupa ce treceti de baza agricola) si intrati pe drum de pamant pe care mergeti cca. 3-4 km iar la intalnirea unei statii de pompare a apei veti face iar stanga . Drumul este bun in general mai putin in portiunea Babadag - Enisala si drumul "negru" din Enisala pana la "firul" apei.


e luat de pe net deci ce scrie nu stiu din ce an dateaza si nici nu bag mina in foc pentru vericitatea textului, dar poate stie cineva
barbatul fara burta e ca mertzanul fara stema

toni
member
Mesaje: 287
Membru din: 28 Feb 2005 17:29

Mesaj de toni » 10 Iul 2007 07:03

nu mai e ..... uita de ea .....

Avatar utilizator
ciprian80
new member
Mesaje: 10
Membru din: 14 Iun 2007 13:35
Localitate: iasi

:(

Mesaj de ciprian80 » 10 Iul 2007 10:57

pacat suna asa de promizator :P
barbatul fara burta e ca mertzanul fara stema

cornel G
junior member
Mesaje: 49
Membru din: 06 Mar 2007 13:18
Localitate: bucuresti

Mesaj de cornel G » 10 Iul 2007 16:12

De fapt lacul este Babadag, la Enisala fiind mai multe canale.Din postarea ta este descris canalul mare,unde se gaseste celebrul 'T',locul cel mai cautat de pescari.Din spusele unor peieteni si din ce am citit pe alte forumuri,canalul ar fi inchis cu plase de sarma,ptr ca pestele sa nu mai poata intra din lacul Babadag.

toni
member
Mesaje: 287
Membru din: 28 Feb 2005 17:29

Mesaj de toni » 11 Iul 2007 07:19

dap, vezi doamne sunt doar plase de prins anghila, nu intra crapul in ele .... de parca ar face slalom printre ele sa mai intre pe canal .... partide de vis acolo, dar sunt deja vremuri de mult apuse ..... :evil:

tranulea tiberiu
junior member
Mesaje: 58
Membru din: 12 Ian 2006 22:13
Localitate: CONSTANTA

Mesaj de tranulea tiberiu » 12 Iul 2007 13:05

poate se va schimba ceva anul viitor.anul acesta insa a mers foarte slab!valabil si pt balta mica(langa canal).
TYBBY

Avatar utilizator
remus_cta
veteran
Mesaje: 503
Membru din: 02 Feb 2008 20:24
Localitate: constanta

Mesaj de remus_cta » 03 Feb 2008 13:12

tiberiu te referi la balta din stanga de babadag?nui mai stiu numele oricum nume mai ciudat,la care se intre prin o poarta mare albastra :mrgreen: si cu foarte mult caras si crap?ca acolo am fost si io pe partea cu sediu si cu barcile si am luat un ciortan la 2 kile,si un ciortan cam de un kg pe care lam scos din apa fara coada ptr ca in timpul drilului am simtit o smucitura brusca si dupaia pestele nu sa mai zbatut deloc,cre c a fost o stica dar ma gandesc ce stiuca ataca un ciortan de un kg? si am mai prins si vreo 15 kg de caras :oops: explicatia celor care erau acolo a fost ca locul a mai fost nadit de alti pescari fosrte mult si intrase carasul la momeala,dupa ce a intrat carasul nam mai prins nimic altceva .tu cu ce pescuiesti acolo?merge la boiles? ptr ca acolo cu porumb nu ma mai duc.

iulian
member
Mesaje: 291
Membru din: 20 Ian 2004 13:11
Localitate: constanta

Mesaj de iulian » 03 Feb 2008 18:03

balta se numeste Topraichioi si are intradevar stiuca mare , mai rara ca tot ce se prinde se duce in traista . s-a prins si ceva crap , de regula ciortan si de regula s-a carat la greu din balta , multi cu corturi , neveste manele ,etc , care daca prind un loc bun stau pe el cu saptaminile si cara tot acasa .

este posibil sa fie si ceva peste mare pt ca balta nu se poate seca si sunt f multe zone cu stuf inaccesibile.

iulian

Avatar utilizator
remus_cta
veteran
Mesaje: 503
Membru din: 02 Feb 2008 20:24
Localitate: constanta

Mesaj de remus_cta » 19 Feb 2008 23:52

iuliane peste mare este am vazut io exact langa prima insula cativa crapi care sareau de dimineata la vreo 10 kg cam asa.

Avatar utilizator
maiden
Moderator
Mesaje: 1552
Membru din: 30 Mar 2006 07:55
Localitate: GL,TL
Contact:

Mesaj de maiden » 20 Feb 2008 09:28

Nea remuse, de la balta de care zice stimabilul, la Enisala, pana la lacul Topraichioi, unde zici c-ai prins caras.....e cale lunga, mai mananci o paine. Iulian are dreptate....cine vrei si cine nu vrei vine pe balta aia...de manele nu mai zic..... Asha...ca sa fac o paranteza....m-am dus anul trecut cu un coleg, de vineri, cu cortul, sa fim la prima ora cu lansetele-n balta. Ne-am, aranjat corturile, chiar langa locul unde intentionam sa pescuim, am pus 2-3 suporti.....si ne culcam.... Si ce crezi...pe la ora 3:30 dimineatza....galagie.....cand ieshim....exact langa corturile noastre, nishte flacai......scosesera suportzii nostri, i-au aruncat sau i-au pastrat.....nu cunosc......shi isi aranjau sculele.....Frumos! Corturile in buza lacului, mashina aproape.....nu frate, ei gramada acolo.....ca cica ar fi fost loc bun.Ash ! Shi uite-asha.....am strans, shi-am plecat mai departe!! Oricum, se doarme foarte bine-n cort, la Topraichioi! ;-) A...., si sa nu uit....baietzii erau din Constantza! :roll:
Daca peşte nu e, nimic nu e !!! :))

Multe sfaturi utile cu privire la forum, si nu numai, găsiţi AICI

Scrie răspuns