Pescuit pe Zaul de cimpie

Intrebari, discutii sau raportari despre locuri de pescuit, rezultate partide, etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

rusumugurel
new member
Mesaje: 5
Membru din: 24 Apr 2010 18:49
Localitate: Targu Mures

balta Saulia

Mesaj de rusumugurel » 24 Apr 2010 19:08

salut ! sunt nou pe forum si nu stiu daca ar fi fost cazul sa scriu atat de devreme dar ...! am fost sambata trecuta pe balta la Saulia , la lacul din fata de la vama langa sosea chiar unde-i varsarea dintr-un lac in altul ! am ajuns pe balta la 5 jumate , am desfacut prima lanseta ... si la nici un minut de la lansare inca neapucand sa lansez a 2-a trage primul primul caras ...( la rama rosie , cu momitor ...ttx doar ) si incep sa traga ca nebunii ! nici n-am apucat sa nadesc la pluta k trebuia sa fug de la o lanseta la alta ! pana la 10 jumate - 11 tot asa mergea ( carasei tot cat palma , mai marisori ...pana in 200 g ) . Era super plin pe balta , oriunde te uitai vedeai pe cel putin 1 cum scoate pestele ! mai mult s-a prins la pluta , la rama rosie ! am prins si 4 salai cam micuti dar mergeau ( 300-400 g ) :D la plecare in jur de 4-5 aveam un juvelnic plin ochi ! la cantarire acasa ...9,44 kg :D chiar frumos dupa parerea mea !
Crap nu am auzit sa se prinda doar foarte rar si nu prea mare !
Fir intins ! ;-)

rusumugurel
new member
Mesaje: 5
Membru din: 24 Apr 2010 18:49
Localitate: Targu Mures

balta Saulia

Mesaj de rusumugurel » 24 Apr 2010 19:08

salut ! sunt nou pe forum si nu stiu daca ar fi fost cazul sa scriu atat de devreme dar ...! am fost sambata trecuta pe balta la Saulia , la lacul din fata de la vama langa sosea chiar unde-i varsarea dintr-un lac in altul ! am ajuns pe balta la 5 jumate , am desfacut prima lanseta ... si la nici un minut de la lansare inca neapucand sa lansez a 2-a trage primul primul caras ...( la rama rosie , cu momitor ...ttx doar ) si incep sa traga ca nebunii ! nici n-am apucat sa nadesc la pluta k trebuia sa fug de la o lanseta la alta ! pana la 10 jumate - 11 tot asa mergea ( carasei tot cat palma , mai marisori ...pana in 200 g ) . Era super plin pe balta , oriunde te uitai vedeai pe cel putin 1 cum scoate pestele ! mai mult s-a prins la pluta , la rama rosie ! am prins si 4 salai cam micuti dar mergeau ( 300-400 g ) :D la plecare in jur de 4-5 aveam un juvelnic plin ochi ! la cantarire acasa ...9,44 kg :D chiar frumos dupa parerea mea !
Crap nu am auzit sa se prinda doar foarte rar si nu prea mare !
Fir intins ! ;-)

rusumugurel
new member
Mesaje: 5
Membru din: 24 Apr 2010 18:49
Localitate: Targu Mures

balta Saulia

Mesaj de rusumugurel » 24 Apr 2010 19:09

salut ! sunt nou pe forum si nu stiu daca ar fi fost cazul sa scriu atat de devreme dar ...! am fost sambata trecuta pe balta la Saulia , la lacul din fata de la vama langa sosea chiar unde-i varsarea dintr-un lac in altul ! am ajuns pe balta la 5 jumate , am desfacut prima lanseta ... si la nici un minut de la lansare inca neapucand sa lansez a 2-a trage primul primul caras ...( la rama rosie , cu momitor ...ttx doar ) si incep sa traga ca nebunii ! nici n-am apucat sa nadesc la pluta k trebuia sa fug de la o lanseta la alta ! pana la 10 jumate - 11 tot asa mergea ( carasei tot cat palma , mai marisori ...pana in 200 g ) . Era super plin pe balta , oriunde te uitai vedeai pe cel putin 1 cum scoate pestele ! mai mult s-a prins la pluta , la rama rosie ! am prins si 4 salai cam micuti dar mergeau ( 300-400 g ) :D la plecare in jur de 4-5 aveam un juvelnic plin ochi ! la cantarire acasa ...9,44 kg :D chiar frumos dupa parerea mea !
Crap nu am auzit sa se prinda doar foarte rar si nu prea mare !
Fir intins ! ;-)

rusumugurel
new member
Mesaje: 5
Membru din: 24 Apr 2010 18:49
Localitate: Targu Mures

Mesaj de rusumugurel » 24 Apr 2010 19:11

Scuzati ca am trimis de atatea ori mesajul dar imi dadea eroare cum ca nu l-ar fi trimis !

Avatar utilizator
Albert
senior member
Mesaje: 447
Membru din: 02 Mar 2005 15:53

Re: balta Saulia

Mesaj de Albert » 24 Apr 2010 19:30

rusu mugurel scrie:am prins si 4 salai cam micuti dar mergeau ( 300-400 g ) :D la plecare in jur de 4-5 aveam un juvelnic plin ochi ! la cantarire acasa ...9,44 kg
Pai nah..daca faceti toti asa pe balta, cum faci tu cu salaii aia..normal ca nu se prinde decat maruntis. Pe cine ai chinuit dand la curatat 9,44(lol)kg de plevusca? :lol:

rusumugurel
new member
Mesaje: 5
Membru din: 24 Apr 2010 18:49
Localitate: Targu Mures

balta Saulia

Mesaj de rusumugurel » 04 Mai 2010 20:41

salut din nou ! am mai facut o iesire pe Saulia de 1 mai ... am mers de seara (30) sa prindem loc ...am nadit ...si dimineata la treaba ...dar tot carasi cat palma sau mai mici . :cry: Tin sa te anunt ca i-am eliberat pe absolut toti , ceva colegi d-ai mei au dus vreo cateva bucati ...dar eu nimic ... peste mare nu s-a prins pe tot lacul numai mici !

fisherman
member
Mesaje: 114
Membru din: 17 Mar 2005 12:14
Localitate: Alba Iulia

Mesaj de fisherman » 05 Mai 2010 07:22

pai balta aia e plina de caras palmas. mai e si cate un caras sau crap mai mare dar nu prea apuca la momeala din cauza la astia mici. recorduri personale pe balta aia : un caras de 1.300 si un ciortan de 1.600. de fapt astia au si fost singurii pesti mai rasariti pe care i-am prins pe acolo. pe la taureni n-ai vazut care era situatia?

fisherman
member
Mesaje: 114
Membru din: 17 Mar 2005 12:14
Localitate: Alba Iulia

Mesaj de fisherman » 06 Mai 2010 07:11

pe la taureni n-ai dat un ochi? care e situatia pe acolo?

fisherman
member
Mesaje: 114
Membru din: 17 Mar 2005 12:14
Localitate: Alba Iulia

Mesaj de fisherman » 14 Sep 2010 13:16

a mai fost cineva pe la Taureni, Zau, Seulia? ca as face o iesire vineri si as avea nevoie de ceva informatii proaspete.

Avatar utilizator
Piciu
member
Mesaje: 102
Membru din: 23 Mai 2010 21:02
Contact:

Mesaj de Piciu » 14 Sep 2010 14:41

A fost cineva la Glodeni ? Se prinde peste ? Pe balta unde ii 100 ron 12h
Catch & Release

Scrie răspuns