Pescuitul pe râul Mures

Intrebari, discutii sau raportari despre locuri de pescuit, rezultate partide, etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Pescuitul pe râul Mures

Mesaj de Dani Hentiu » 14 Mai 2004 11:53

Desi riul Mures trece pe linga orasul Deva,localitatea unde eu locuiesc nu am pescuit decit forte rar in el,datorita faptului ca este foarte murdar,dar mai nou sunt curios sa incerc si pe Mures pescuitul crapului.
Acum vreau sa va intrb pe cei care a-ti pescui pe Mures in jud. Hunedoara, daca aveti ceva capturi deosebite si niste locuri bune pentru crap in aceasta regiune.

DD
member
Mesaje: 299
Membru din: 13 Mai 2003 16:03
Localitate: Bucuresti

Mesaj de DD » 14 Mai 2004 12:46

Eu nu am pescuit in Mures dacat in zona Mintia cu rezultate frumoase la somn. De crap nu stiu nimic dar merita incercat.

Adrian
new member
Mesaje: 25
Membru din: 29 Apr 2004 20:11
Localitate: Petrosani

Pescuitul pr riul Mures

Mesaj de Adrian » 16 Mai 2004 16:29

Spui ca esti din Deva si nu pescuiesti la Mures ??? Asa ceva nu este posibil. Muresul este super, natura, vegetatie,ca aici nu gasesti pe nici o alta apa. Intradevar crap rar se prinde dar s-au facut capturi frumoase de som, mreana alba si in unele locuri salau.Intradevar este cel mai prententios riu intilnit de mine, de fapt este frate cu Oltul.

Adrian T.

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 17 Mai 2004 07:45

Sa sti Adrian ca nu te mint,nu cred ca am pescuit de 10 ori pe Mures, datorita faptului ca este o apa murdara dupa parerea mea si in plus de asta nici nu cunosc niste locuri frumoase,unde as putea sa stau citeva zile,deci daca poti dami citeva ponturi.Pemine ma intereseaza doar crapul,dar nu ma supar sa prind si un somn apreciabil.

Avatar utilizator
dudi
member
Mesaje: 138
Membru din: 21 Dec 2002 16:09
Localitate: Cluj-Mures

Mesaj de dudi » 18 Mai 2004 16:36

Cea mai mare a timpului pescuiesc pe Mures insa in jud Ms.Nu stiu de ce zici ca apa ar fi murdara pe Mures in zona ta.Poate o fi, insa nu tot timpul anului(din cauza ploilor, topirii zapezii...).Eventual daca este ceva poluare sau deversari, insa nu cunosc situatia din zona.Daca vrei sa pescuiesti la crap pe Mures nu te aspepta la rezultate de la inceput.Trebuie stat si momit(zilnic), cel putin o saptamana.In vara asta am stat 2 luni(am dormit acasa cam 5 zile), in rest pe malul Muresului.Momeala a fost porumb si mamaliga.Am momit cu porumb fiert la inceput, apoi cu porumb in lapte(in cantitati mari).Cele mai multe prezentari au fost noaptea, asa ca...tre sa dai mita(in caz ca e posibil).Despre somn sunt si mai multe de zis, nu prea poti pescui in acelasi timp si la crap si somn, insa poti incerca.Mai multe mai tarziu, acum nu mai am timp.Daca vrei mai multe, intreaba ceva concret.

dudi

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 18 Mai 2004 16:49

Dupa prohibitie am sa incerc,daca voi credeti ca merita. Probabil ca daca stau mai multe zile o sa am ceva sanse,poate am sa incerc si somnul daca credeti ca la aceasta specie am sanse mai multe. Totul ar fi sa gasesc niste locuri cu apa potrivita si mal acceptabil pentru campat. Idea este ca nu-mi prea place sa pescuiesc pe ape de care nu stiu mai nimc. Si sa sti dudi ca in zona asta chiar ca este murdar Muresul,dar nici nu-i de mirare cu termocentrala de la Mintia si cu toate dejectile care se scurg din Deva si din alte orase pina aici.

Avatar utilizator
dudi
member
Mesaje: 138
Membru din: 21 Dec 2002 16:09
Localitate: Cluj-Mures

Mesaj de dudi » 18 Mai 2004 17:02

Eu pescuies in aval de termocentrala de la Iernut si nu au fost probleme de genul asta, plus ca mai este si fabrica de zahar de la Ludus si toamna nu poti pescui din cauza melasei care se depune pe fir.Nu ma pronunt, probabil ca ai dreptate.Eu zic totusi ca somnul mare e mai greu de prins decat crapul, in afara de perioada cand mananca orice si cam pe oriunde. Insa crapul, dupa o nadire consistenta de cateva zile, tot apare.Insa eu am avut si o perioada de 2 saptamani(in iulie) cand nu am avut nici o prezentare, chiar daca am momit si apa era buna.

dudi

Adrian
new member
Mesaje: 25
Membru din: 29 Apr 2004 20:11
Localitate: Petrosani

Pescuitul pr riul Mures

Mesaj de Adrian » 19 Mai 2004 20:00

Nu cred ca ai vazut cu adevarat o apa murdara. De fapt trebuia sa te intreb pe ce apa pescuiesti tu, crede-ma Muresul nu este o apa murdara. Oricum te-as recomanda sa mergi la Simeria veche, Spini, Turdas, Aurel Vlaicu, astea sunt spre Alba Iulia. Dupe mine cea mai super zona de somn este la Gura Sada, catre Arad mai sint Ilia, Zam e.t.c. Ce pot sa spun ca toti pescarii pe care-i cunosc eu pescuiesc dupa somn pe Mures. Trebuie sa repet inca o data, Muresul este o apa "CU TOANE".

Adrian T.

Mihai Vasilescu
member
Mesaje: 188
Membru din: 11 Ian 2003 13:43
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Mihai Vasilescu » 20 Mai 2004 14:59

dudi scrie:Eu pescuies in aval de termocentrala de la Iernut si nu au fost probleme de genul asta, plus ca mai este si fabrica de zahar de la Ludus si toamna nu poti pescui din cauza melasei care se depune pe fir.
dudi
Ai locul tau? Mai jos sau mai sus de mosul cu Trabantul? Pe acelasi mal sau nu? Poate ne intalnim pe-acolo, dupa 12 iunie.

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 24 Mai 2004 10:45

Multumesc mult pentru sfaturi. Am sa incerc la Zam pe partea cealalta unde este Piatra lui Filip,sper sa fie un loc bun,cel putin asa am auzit.

Scrie răspuns