pentru pescarii din dobrogea...

Intrebari, discutii sau raportari despre locuri de pescuit, rezultate partide, etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
remus_cta
veteran
Mesaje: 503
Membru din: 02 Feb 2008 20:24
Localitate: constanta

Mesaj de remus_cta » 05 Apr 2008 22:19

nu stiu voi ce credeti dar io va zic din tot sufletul ca cel care a luat 15 kg de caras a facut o fapta buna.tot asa si la mai mare.cum a reusit un peste ca si carasul sa starpeasca practic un peste atat de frumos precum linul este regretabil,dar actualii patroni de balti in loc sa incerce sa bage 200 de kg de lin prefera sa bage 2 tone de caras.in continuare imi mentin parerea,desi multi ma vor injura ,ca a facut bine.aici se pune problema altfel,sa nu ia 15 kg de crap,ca atunci e chiar pacat ,se ia un ciortan daca este da nu crap .sper sa nu fiu inteles gresit dar mie imi pare rau ca am ajuns sa vad un peste atat de frumos precum linul doar in poze sau pe siturile englezesti :cry: :cry: .din pacate asta e romanica noastra si cu bune dar mai ales cu rele traim in ea.

iulian
member
Mesaje: 291
Membru din: 20 Ian 2004 13:11
Localitate: constanta

Mesaj de iulian » 06 Apr 2008 05:27

@remus_ct

ma indoiesc ca Enisala este arealul specific pt lin , in fine , dar ce te face sa crezi ca la mentalitatea lor , daca in loc de 15 kg de caras erau 15 kg de lin nu se regaseau in porbagaj .

is

Avatar utilizator
remus_cta
veteran
Mesaje: 503
Membru din: 02 Feb 2008 20:24
Localitate: constanta

Mesaj de remus_cta » 06 Apr 2008 12:26

corect iuian asta e problema pescarilor romani,daca prin 200 de kg,iau 200 de kg ca "am familie mare mancatiash" da incet ,incet ne dezvoltam si noi.oricum chestia asta cu baltile private era mai bine daca baga sa poate lua 30 de kg de caras sau 5 kg de crap, ca la cat de nehaliti sunt romanii ar alege sigur sa ia 30 de kg de caras si asa am mai conserva si noi crapul si am mai prinde si exemplare de 7-8 -10 kg nu numai la 2-3 kg.bine unii ar lua si crapu si carasu da in fine dejae alta discutie fata de titlu.

Scrie răspuns