meteor &odysseyxxx

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
marius.tim
veteran
Mesaje: 816
Membru din: 18 Oct 2007 12:01
Localitate: Timisoara

Mesaj de marius.tim » 06 Dec 2009 10:50

O alta explicatie ar fi ca,in Romania DEJA se comercializa Meteor ready made,inainte ca site-ul oficial CC Moore sa afiseze ,ca exista un asemenea produs la vanzare.Foarte ciudata chestie.Am observat si diferente de granulatie,culoare si miros la mixul Meteor comercilizat prin alte zone ale tarii.
Team Select Bait Romania

Avatar utilizator
lucian76
member
Mesaje: 244
Membru din: 24 Mar 2008 10:34
Localitate: suceava

Mesaj de lucian76 » 06 Dec 2009 11:07

eu unul ma indoiesc ca Meteorul e contrafacut ....se face referire la un magazin concurent in mod clar in articolul celor de la big xxx , dar eu am luat de la ambele magazine si nu am observat diferente la produsele CC Moore...totusi legat de Meteor pot spune ca pe forumul celor de la CC Moore se pune la un moment dat problema unor schimbari de miros si culoare a mixului ..lucru care l-am observat si eu , la un moment dat anul asta mixul era mai putin rosu si nu prea se mai simtea aroma de "carne" ...
Daca nu ati prins peste cu Meteorul zic ca pot fi mai multi factori ..eu unul am prins foarte bine pe anumite balti si mai putin bine pe alte balti ...la fel am patit si cu alte mixuri ;-)
xxx doesn't think.... because xxx knows everything

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 06 Dec 2009 11:43

lucian76 scrie:se face referire la un magazin concurent in mod clar in articolul celor de la big xxx
Lucian, nu se face referire in mod clar la niciun magazin concurent in articolul celor de la Big xxx sau cel putin nu vad eu. Se face referire de principiu la orice magazin trecut, prezent si viitor care afiseaza pe site-ul propriu CC Moore fara sa fie distribuitor autorizat si fara sa poata face dovada provenientei si autenticitatii produselor.

Cel care sufera primul de pe urma punerii in circulatie a unor produse (posibil) contrafacute sau neautorizate este producatorul. Daca Big xxx ar afisa nade din gama Bogdan Dragan (ca sa dau un exemplu), aparent identice, dar fara autorizatia lui Bogdan Dragan si fara sa poata dovedi ca sunt originale, ce-ar trebui sa faca Bogdan? Sa stea linistit si sa astepte ca publicul sa-si dea singur seama? S-ar putea sa dureze destul de mult... si el ar fi cel mai pagubit.

Falsificarea nadelor este o problema in toata Europa, inclusiv in Marea Britanie. De exemplu, Essential Baits si CC Moore le-au retras celor de la Bait & Feed Company dreptul de a rula Shellfish B5 sau Odyssey XXX dupa ce s-a constatat ca boiliesurile rulate de Bait & Feed nu seamana cu ce ar fi trebuit sa fie. E in interesul producatorilor sa ia atitudine ca sa-si protejeze produsele.

Avatar utilizator
lucian76
member
Mesaje: 244
Membru din: 24 Mar 2008 10:34
Localitate: suceava

Mesaj de lucian76 » 06 Dec 2009 12:10

Avand in vedere ca pe internet mai exista un singur magazin care are o gama larga de produse CC Moore in afara de xxx am tras concluzia ca la el se face referire . In legatura cu exemplul dumneavoastra pot spune ca una e sa rulezi bile pe mixul producatorului si alta e sa vinzi produse ..personal mi-am exprimat un punct de vedere in care afirm ca nadele existente pe piata la ora actuala din gama CC Moore nu sunt contrafacute ...faptul ca exista un singur magazin autorizat sa distribuie aceste produse ar trebui sa se reflecte in politica producatorului si sa nu mai vanda produse si altor agenti economici..dar daca stau bine si ma gandesc si eu personal pot sa cumpar direct de la ei fara nici o problema ....daca vorbim insa de bile rulate aici se schimba datele problemei si e foarte adevarat ca producatorul nu garanteaza calitatea produselor decat pentru anumite firme cum e cazul "xxx" si aici va dau dreptate ..insa repet e altceva
xxx doesn't think.... because xxx knows everything

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 06 Dec 2009 12:33

lucian76 scrie:Avand in vedere ca pe internet mai exista un singur magazin care are o gama larga de produse CC Moore in afara de xxx am tras concluzia ca la el se face referire .
Pe internet exista mai multe magazine care afiseaza o gama larga de produse CC Moore si cel putin doua care fac asta neautorizat. Putem discuta privat daca vrei detalii.
lucian76 scrie: una e sa rulezi bile pe mixul producatorului si alta e sa vinzi produse
Opinia CC Moore este ca produsele distribuite neautorizat POT FI contrafacute. Daca pescarul X sau pescarul Y le considera bune, sa le cumpere linistit, dar asta este avertismentul producatorului.

Contrafacerea nadelor nu e o chestie care sare in ochi tuturor clientilor. A existat la un moment dat un magazin (intre timp, a incetat sa existe) care dilua arome scumpe cu arome ieftine. Mirosul era identic pentru cumparator. Ti-ai fi putut exprima opinia onesta ca e aceeasi aroma! Pestele, in schimb, era de alta parere si, dupa ce si-a exprimat-o foarte clar refuzand nada, s-a constatat ca si unele arome, si unele mixuri fusesera botezate.

Avatar utilizator
lucian76
member
Mesaje: 244
Membru din: 24 Mar 2008 10:34
Localitate: suceava

Mesaj de lucian76 » 06 Dec 2009 13:45

in ceea ce priveste lichidele sunt de acord ca unele pot fi "botezate" ..de fapt majoritatea ..daca nu au sigiliu (asta poate sa faca si un distribuitor autorizat cat si unul neautorizat )....cu mixurile la punga e mai greu sa le diluezi ca sunt sigilate ....de asemenea sunt unele fainuri care se vand la 2kg intr-un loc si la 1 kg intr-un alt loc :mrgreen: ..aici nu poti merge decat pe incredere :lol: :mrgreen: .... e bine ca magazinele de profil sa respecte clientul care in timp isi da seama de calitatea produselor ( prospetime , autenticitate etc ) pentru ca altfel nu are nimeni nimic de castigat
xxx doesn't think.... because xxx knows everything

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 06 Dec 2009 13:56

lucian76 scrie:in ceea ce priveste lichidele sunt de acord ca unele pot fi "botezate" ..de fapt majoritatea ..daca nu au sigiliu (asta poate sa faca si un distribuitor autorizat cat si unul neautorizat)
Asta poate s-o faca si producatorul, daca vrei sa cauti nod in papura.
lucian76 scrie: pentru ca altfel nu are nimeni nimic de castigat
Orice falsificator are de castigat, altfel nu s-ar obosi sa falsifice.
lucian76 scrie:aici nu poti merge decat pe incredere
Daca vrei incredere, cumpara din surse autorizate.

Avatar utilizator
marius.tim
veteran
Mesaje: 816
Membru din: 18 Oct 2007 12:01
Localitate: Timisoara

Mesaj de marius.tim » 06 Dec 2009 16:20

lucian76 scrie:Avand in vedere ca pe internet mai exista un singur magazin care are o gama larga de produse CC Moore in afara de xxx am tras concluzia ca la el se face referire . In legatura cu exemplul dumneavoastra pot spune ca una e sa rulezi bile pe mixul producatorului si alta e sa vinzi produse ..personal mi-am exprimat un punct de vedere in care afirm ca nadele existente pe piata la ora actuala din gama CC Moore nu sunt contrafacute ...faptul ca exista un singur magazin autorizat sa distribuie aceste produse ar trebui sa se reflecte in politica producatorului si sa nu mai vanda produse si altor agenti economici..dar daca stau bine si ma gandesc si eu personal pot sa cumpar direct de la ei fara nici o problema ....daca vorbim insa de bile rulate aici se schimba datele problemei si e foarte adevarat ca producatorul nu garanteaza calitatea produselor decat pentru anumite firme cum e cazul "xxx" si aici va dau dreptate ..insa repet e altceva
Sint mai multe magazine,nu doar unul singur. ;-) Asta fara ca se le socotesc si pe cele doua,aflate la 120 de km ,in Ungaria.In unul dintre ele asta vara,se stricau produsele pe raft si nu se oboseau se le scoata de la vanzare.
Team Select Bait Romania

Avatar utilizator
lucian76
member
Mesaje: 244
Membru din: 24 Mar 2008 10:34
Localitate: suceava

Mesaj de lucian76 » 06 Dec 2009 18:54

:D ..k o sa cumpar si eu numai de unde recomanda producatorul
xxx doesn't think.... because xxx knows everything

MariusBarbu
member
Mesaje: 109
Membru din: 16 Oct 2008 20:43

Mesaj de MariusBarbu » 18 Ian 2010 20:46

@Vlad
Am vazut zilele trecute pe un alt site ca vand mixuri CC MOORE la saci de 12,5 kg.
Are CC MOORE asa ceva?

Scrie răspuns