oua pentru boilles

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
ghya
new member
Mesaje: 5
Membru din: 14 Oct 2003 22:07

oua pentru boilles

Mesaj de ghya » 26 Oct 2003 20:58

Salutare la toata lumea. As vrea sa aflu daca s-a preocupat cineva in legatura cu tipul oului utilizat la prepararea boillesurilor. Are importanta daca este de gaina, de curca, de rata? Are importanta daca pasarea afost crescuta in crescatorie sau in curte? Se stie ca oul "de tara" are galbenusul mai colorat si are gust diferit, si banuiesc ,ca si crapul ar trebuii sa simta aceasta diferenta.

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 27 Oct 2003 11:50

ar fi interesant sa hranesti gainile (sau alte pasari) cu aditivi pentru pescuitul crapului :D
Nu face ce nu-ti place!

Vizitator

oua de strutz

Mesaj de Vizitator » 27 Oct 2003 15:47

Draga prietene - cred ca oualele de strutz sunt cele mai adecvate pescuitului la crap - nu au colesterol si sunt si mai mari - deci se leaga compozitia mai bine ! In plus eu mi-am pus intotdeauna problema daca grisul - floarea soarelui sau alte fainuri pe care le folosim sunt adecvate pentru nadele de crap . Am auzit ceva de o influenta a accidentului de la Cernobil asupra dezvoltarii culturilor de paioase pe teritoriul Europei de Est ! Cred ca trebuie sa fim foarte atenti cu astfel de probleme ! Glumesc - sincer chiar nu cred ca oualele pot avea vreo minima influenta asupra calitatii nadei - sigur - cu conditia sa nu fie imputzite !

Scrie răspuns