Marker

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Marker

Mesaj de carprom » 29 Noi 2005 12:53

Salut,
Din cauza ca vremea nu-mi permite sa ies cu sonarul pe apa si sa caut spodurile, m-am gindit sa o fac cu Markerul. Am mai facut de citeva ori, dar am c-am avut incurcaturi la lansare. Acuma mi-am facut un alt sistem, pe care vreau sa vil prezint si sa-mi spuneti va rog daca ar trebui sa schimb ceva, sa mai adaug sau sa desfintez.
Multumesc :wink:

Imagine

PANAIT CEZAR
senior member
Mesaje: 411
Membru din: 23 Oct 2004 17:52

RASPUNS

Mesaj de PANAIT CEZAR » 29 Noi 2005 13:09

@Carprom,dupa parerea mea este reusit sistemul,dar poti renunta lejer la :leadcore,virtej,leadger beats,kwick link.Pe balta ,bagi direct ochetul plumbului pe fir,apoi faci un nod pe ochetul markerului .Cel putin eu asa fac si nu se incurca si lucreaza perfect sistemul.Oricum,imi place si lucratura ta .
Orice s-ar intimpla fii om,peste n-ai cum sa devii!

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 29 Noi 2005 13:13

Pai asa faceam si eu, dar se mai incurca din cind in cind. Sa vedem ce zic si altii :wink:

Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Mesaj de RazvanV » 29 Noi 2005 13:19

Ma gandesc ca s-ar putea incalci leadcore-ul peste linia principala.
Eu folosesc un tub antitangle in locul leadcore-ului, tub pe care il imping peste ochetul plutei. Cand folosesc o pluta din plastic, de la ESP, nu mai pun tubul pentru ca pluta este destul de rezistenta si nu are cum sa se crape.

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 29 Noi 2005 13:24

@ Razvan,
am sa fac un Marker unde voi trage un tub de plastic peste Leadcore :wink:

Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Re: RASPUNS

Mesaj de RazvanV » 29 Noi 2005 13:24

PANAIT CEZAR scrie:Pe balta ,bagi direct ochetul plumbului pe fir,apoi faci un nod pe ochetul markerului .Cel putin eu asa fac si nu se incurca si lucreaza perfect sistemul.
Nu ai spart nici o pluta pana acum?

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 29 Noi 2005 13:50

Dar asa ?

Imagine

Avatar utilizator
Vali Vesa
maniac
Mesaje: 1071
Membru din: 20 Ian 2005 16:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa » 29 Noi 2005 13:58

salut bruno,

am gasit in austria un 'stihait' (dupa cum spune un prieten, salut toni :lol: ) ca nu stiu cum sa-i spun altfel. e un tub rigid (subtire) si are la un cap un ochet iar la celalalt o pluta si alt ochet. de asta din urma leg markerul si de celalalt firul principal (prin care introduc in prealabil ochetul de la plumb). asa nici nu se incurca si daca dai in ape cu vegetatie multa ajuta mult ptr ca tubul cu pluta nu-i da voie markerului sa intre si sa se incurce in vegetatie.
o sa-i fac o poza maine.
Clubul sportiv Ovidius Constanta
www.ovidius.com.ro

mirceaef
veteran
Mesaje: 565
Membru din: 20 Dec 2004 10:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mirceaef » 29 Noi 2005 14:04

carprom scrie:Dar asa ?
E mai bine asa dar eu as pune plumbul direct pe linia principala, fara nici o alta agrafa, iar peste el as trage un opritor/bila din cauciuc.

Markerul pare a fi unul cu o buna flotabilitate dar probabil ca nu zboara foarte departe. In schimb modelele mai aerodinamice ies mai greu la suprafata. Depinde cat de departe vrei sa bati ....
EFM
Carping Club

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 29 Noi 2005 19:50

Bre nea' Carproame,

Io credeam ca dupa atat amar de vreme ai invatat ca ce-i simplu e si bun (nu-i un repros, e o constatare :wink: )...

Leaga bre plumbu' (care l-oi vrea tu, f(x) de unde vrei sa ajungi) cu ce fir te-o lasa inima (da sa reziste socului aruncarii), trece firu' ala printr-un tub anti-tangle siliconic sau ce-oi avea pe aproape, astfel incat sa eviti contactul plumbului direct cu markeru' ala pricopsit (ca se sparge repede la socuri), leaga-i in capat leafger beat'u ala, baga-l pe linie, pune si tu un opritor, doua, leaga markeru si gata-i socoteala...

Scapi de agrafe si alte minuni inutile, nici nu se mai incurca si iti ia max 30" sa-l ai functional...

Hai sa fii iubit! :lol:

Scrie răspuns