Nada si momeala pt asta primavara

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
paul_m
junior member
Mesaje: 62
Membru din: 30 Mar 2004 14:34
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Nada si momeala pt asta primavara

Mesaj de paul_m » 31 Mar 2004 10:30

Salutare!
Ma numesc Paul, sunt student si as avea o rugaminte pt cei dintre dumneavostra care ar dori sa ma ajute..... ce nada si ce momeala ar fi potrivite pt pescuitul de primavara. Sunt incepator in pescuitul la crap cu toate ca pescuiesc de 15 ani(am 21) si as dori sa fac o iesire saptamanile astea(sper sa fie si cu fir intins).
Si daca cineva dintre dumneavoastra m-ar putea indruma spre un magazin serios din Cluj-Napoca de unde as putea achizitiona nada si momeli.
Fir intins la toata lumea

Avatar utilizator
paul_m
junior member
Mesaje: 62
Membru din: 30 Mar 2004 14:34
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Inca ceva

Mesaj de paul_m » 31 Mar 2004 11:57

M-ar interesa pt ca lacul unde vreau sa pescuiesc este populat cam de doi ani iar de acolo nu s-a scos crap mai mare de 7 kile, ciortan din cate am inteles de la patron este destul de mult. Abunda in lac vegetatia in partea dinspre deversor si mijloc iar la coada lacului este mal adancimea nedepasind 3 m in partea de mijloc.
Chiar m-ar interesa cu ce as putea prinde crap din lacu ala, caras prinzi oricum in perioada asta fara prea multe cunostinte in domeniu.
Multam!

Avatar utilizator
Gabriel BOGDAN
junior member
Mesaje: 77
Membru din: 12 Mar 2004 15:38
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Nade si momeli pt. pescuitul de primavara

Mesaj de Gabriel BOGDAN » 31 Mar 2004 12:14

Paul,

Si eu sunt incepator dar cred ca in prima faza poti afla care sunt nadele si momelile potrivite la adresa www.crap.ro -Pescuitul crapului-Nade si momeli !

Oricum, la inceputul primaverii, crapul prefera momelile de natura animala...

Cit despre un magazin din Cluj, poate te ajuta un concetatean !

Fire intinse!!!
Gabi B.

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Nade si momeli pt. pescuitul de primavara

Mesaj de Gica Chioru » 31 Mar 2004 12:34

Gabriel BOGDAN scrie:
Oricum, la inceputul primaverii, crapul prefera momelile de natura animala...
Nu si in balta aia. Fa-ti o mamaliga aromata, pune sofran mai mult, foarte cleioasa si da la cubulete mici. Foloseste monturi cu arc culisant pune doua ace, unul sub arc, celalat la 20cm deasupra. Pune in arc o nada mirositoare care sa cuprinda si mamaliga dar si bucati de rama. Firul sub 0.25, acele cam 0.10 cu tija lunga de culoare inchisa. Ai sa prinzi. Macar ciortan daca nu crap.

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 31 Mar 2004 13:00

Salutare.Poti incerca si la rima mai mare,ciorchine de viermusi,bob de porumb cit de moale(in perioada asta).In perioada asta cirligele le leg cu monofilament(o,20-0,22-0,25 depinde de balta),linie principala 0,22-0,25-0,28 (depinde tot de balta).Cel mai important(dupa mine) in perioada asta este sa nu sperii pestele,apa este inca rece,crapul se misca mai incet,asa ca daca-l sperii pina se intoarce .......tu esti deja acasa!


Fir Intins!!!

Avatar utilizator
paul_m
junior member
Mesaje: 62
Membru din: 30 Mar 2004 14:34
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Deci

Mesaj de paul_m » 31 Mar 2004 13:01

Dc tot mi-ati raspuns..... cum vine arcul culisant? Si tocmai asta era ideea... ce uleiuri tre sa pun in nada sa fie mirositore?
Multumesc oricum!

Avatar utilizator
Gabriel BOGDAN
junior member
Mesaje: 77
Membru din: 12 Mar 2004 15:38
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Nade si momeli pt. pescuitul de primavara

Mesaj de Gabriel BOGDAN » 31 Mar 2004 13:03

Domnule Gica,

Am specificat ca sunt si eu incepator! De aceea va voi pune o intrebare foarte sincera (fara nici cea mai mica urma tendentioasa !):

Cum v-ati dat seama, din simpla descriere a acelei balti, ce nada si momeala se potriveste ? (Pt ca dvs. ati scris "Nu si in balta aia.")

Explicatiile dvs. ar fi de real folos multor incepatori...
Gabi B.

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Inca ceva

Mesaj de Gica Chioru » 31 Mar 2004 13:18

mpaul800 scrie:M-ar interesa pt ca lacul unde vreau sa pescuiesc este populat cam de doi ani iar de acolo nu s-a scos crap mai mare de 7 kile, ciortan din cate am inteles de la patron este destul de mult. Abunda in lac vegetatia in partea dinspre deversor si mijloc iar la coada lacului este mal adancimea nedepasind 3 m in partea de mijloc.
Chiar m-ar interesa cu ce as putea prinde crap din lacu ala, caras prinzi oricum in perioada asta fara prea multe cunostinte in domeniu.
Multam!
Din ce a spus mpaul, reies urmatoarele:

1. in balta este peste mult; caras, ciortan si crap.
2.este multa vegetatie si mal.
3. adancimea este medie.

Tinand cont de tipul baltii prezentate si de faptul ca suntem in aprilie deja, consider ca in balta respectiva, este mai bine sa dea la mamaliga decat la momeli naturale, daca vrea sa prinda ciortan/crap. Asta nu inseamna ca nu trebuie sa incerce si la rama/viermusi sau libelula.

Cred ca orice pescar cu ceva experienta i-ar fi spus acelasi lucru.

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 31 Mar 2004 14:02

Nu folosesc arc momitor si nici nu bag uleiuri in nada.Fac un amestec de tarite,fainuri,,pamint,apa din balta si citeva picaturi de singe de vita.In amestecul asta bag viermusi,rime sau boabe de porumb moi,il fixez pe plumb,in cirlig pun viermusi(fara zgircenie),boabe,rime sau combinatii de viermusi cu boabe(sau pufuleti-mai putin)si bag cirligul in amestecul asta.Lansez cu mare grija sa nu-mi zboare amestecul,frinez pe cadere,dupa care mulinez citiva metri.Nu sondez apa(o cunosc din vara,nu balizez si momesc din bat.Totul pentru a nu speria pestele.Nu uita ca crapul sta departe de mal pentru ca noi il impingem acolo, asa ca hai sa-l impingem mai putin,cel putin primavara.

Fir Intins!!!

Andrei Tianu
member
Mesaje: 223
Membru din: 16 Mar 2004 15:34
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Andrei Tianu » 09 Apr 2004 12:25

Mpaul poti sa achizitionezi arcuri culisante de pe la toate magazinele de profil sau daca optezi sa-ti faci singur foloseste betisoarele de la acadele(acelea cu gaura in mijloc ) in jurul carora cu sarma pentru arc si cu un patent modelezi momitorul si folosesti 2 opritoare pe linia principala , unul cam la 5-7 cm deasupra carligului de sub arc si unul cu 5-7cm sub carligul de deasupra lui, in felul acesta pestele nu simte imediat rezistenta cand ia momeala si nu o scuipa si se poate intepa si singur in momentul in care ajunge la opritor.[/quote]

Scrie răspuns