Faina de peste

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Verdete Daniel
member
Mesaje: 277
Membru din: 13 Apr 2004 09:58
Localitate: Mioveni, Arges

Faina de peste

Mesaj de Verdete Daniel » 20 Mai 2004 08:44

Calde salutari tuturor,

Va rog sa-mi spuneti daca se poate pune faina de peste in nada "PROFI MIX - special crap", iar daca da, in ce cantitate?
Si pentru ca se apropie week-end - ul si toti ne gandim la o iesire la pescuit, sa dea Dumnezeu sa avem activitate intensa pe balti si FIRE INTINSE!
Va multumesc pentru ajutor si amabilitate.

Cu stima, Daniel Verdete.
Daniel Verdete

Avatar utilizator
Sharky
member
Mesaje: 149
Membru din: 30 Sep 2003 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Sharky » 20 Mai 2004 10:20

Cu siguranta da, dar depinde cum te gandesti sa folosesti nada astfel obtinuta.Pt bulgari trebuie sa ai in vedere ca faina de peste este oarecum mai grasa si s-ar putea sa ai probleme la facutul lor(in ideea in care vrei sa-i arunci cu prastia sau catapulta.Si daca tot vrei sa folosesti faina de peste (200-300 g la kg de nada ar fi suficient) ar fi indicat sa faci si ceva boilesuri pe baza de faina de peste, sau macar in momeala folosita sa inglobezi ceva faina de peste(de exemplu in patratica)
Spor la treba si fire intinse!
Dan Petre aka Sharky
www.drcrap.ro
Carping Club

iulian
member
Mesaje: 291
Membru din: 20 Ian 2004 13:11
Localitate: constanta

Mesaj de iulian » 21 Mai 2004 07:33

de obicei de unde cumparati faina de peste?
iulian

Vali
member
Mesaje: 190
Membru din: 09 Ian 2003 14:36
Localitate: Galati

Faina de peste

Mesaj de Vali » 21 Mai 2004 08:04

De la farmaciile veterinare. Eu am gasit doua tipuri de faina. Primul tip e un soi de faina superioara, vitaminizata, mai uscata si cu un miros mai uman. Pret - cca 35.000 lei pt. 1/2 kg. E cea pe care o folosesc in boilies.

Al doilea tip cred ca e de calitate mai slaba. Nu e vitaminizata, e mai umeda si miroase abominabil. Diferenta de pret este mica, 5.000 - 6.000 lei, nu cred ca merita sa o cumperi pe asta din urma.

Daca poti sa faci rost de faina de mai buna calitate ... te invidiez.
Vali

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 25 Mai 2004 20:18

pentru daniel: cum zice sharcki mai bine in boiles daca este posibil:
probasa si ma zici cum e:
40% gris
10% faina de peste (cea mai grasa despre care a povestit vali sau 15 din cea mai slaba)
10%faina de orez(daca gasesti albusul de ou 3%, imi se pare ca are iliuta)
25%mancare de pasere macinate
5%mancare de pasere intiegre
10% faina de soia
Dolcificantu, aroma, si 'spirulina'!
Cum vezi nu depasesc 10 sau 15 la suta de faina de peste pentru ca are mai multe contrandicazi daca nu este de calitate ca altele.numai bine

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 25 Mai 2004 23:16

Adri - nu sunt cam multi carbohidrati in reteta asta a ta ? Cam mult gris + faina de orez + ce mai rezulta din bird food - mi se pare cam exagerat ! Intreb - nu dau sfaturi - pentru ca e bine sa te consulti cu "clasici in viata "

Salutari si Fir Intins !

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 25 Mai 2004 23:19

In alta ordine de idei - sa ii dea Dumnezeu sanatate lui Cezar ! Am luat soia din piata si am prajit-o - e altceva si miroase de inebunesti . Mersi prietene !!

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 26 Mai 2004 19:50

Carboidrate? da sefu: nu prea ma pricep la fainuri si am bagat si eu niste procente acolo asa cum mau trecut prin cap.Ce sa zic...sunt de scoala vechie si ma place idea fratilor MAHIN care zice ca la crapul trebuie sa i oferi mai mult ce nu gaseste in ambiente acvatic nu ce are deja. Dar acest este un discurs lung.
Soia prejta? mi se pare ca am ausit si eu undeva ca trebuie prejte bobite de soia :lol: :lol: :lol: :lol:
Fir intins si numai bine.

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 26 Mai 2004 20:10

Hai frate ce ai sarit asa - ca te-am dat exemplu de "clasic in viata" . Aia cu soia prajita o fi plecat de la tine ?? Daca da - mersi si tie ! :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 26 Mai 2004 21:22

multumesc Val ca mai focut 'clasic in viata' ma onoresi.
Pentru chestia cu bobite de soia care trebuie prejte si macinate nu intreba pe mine, intreba direct pe Cezar.
Sper cel putin ca ta si esplicat dece trebuie prejta soia.
motivul cu siguranta nu are nicio legatura cu advantajul ca miroase mai frumos. numi bine tuturor.fir intins

Scrie răspuns