Ce NU trebuie sa contina o nada

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 04 Iun 2004 16:08

Iulian, m-as mira sa ai vad la echipe asezate din 10 in 10 metrii pe un canal lat de 40 metri. Cred ca la conditiile pe care le descriin si cu sparturile alea in stuf pe malul opus (daca ma inteles bine), singura sansa o ai daca tanti Fortuna se uita peste umarul tau in ziua aia!

iulian
member
Mesaje: 291
Membru din: 20 Ian 2004 13:11
Localitate: constanta

Mesaj de iulian » 04 Iun 2004 16:14

astea sunt conditiile , cu norocul ai dreptate , asa este ,nu imi convine dar asta este , sparturile din pacate nu sunt mari , sunt la 1-2 m ,cit sa treaca barca ,stiu ca nu ar trebui sa merg ,dar m-m incapatinat pt ca am de demonstrat ceva.
anul trecut locatia a fost ceva mai generoasa dar ,dupa ce mi-am facut vadul au inceput sa arunce peste mine si organizatorul m-a sfatuit " pretene aveti-va ca fratii " , am luat locul 2 la o diferenta de 300 grame .
dar da-mi un sfat , tu daca ai merge cum ai nadii???
multam
is

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 04 Iun 2004 17:28

Iulian,

In primul rand nu as merge (nu-mi plac absolut deloc concursurile, dar asta e alt topic).
Sfat nu pot sa-ti dau, nu-mi dau nici macar mie, ca daca nu-mi iese ma injur toata ziua :lol:
Iti spun o parere si atat: avand in vedere ca este concurs de crap, cu balamucul de rigoare pe un spatiu relativ mic si plecand de la presupunerea ca nu se puncteaza sub 1Kg, as astepta mai intai sa vad ce fac concurentii mei si mai ales cei din standurile vecine. Daca este asa multa albitura, cum zici, as evita nadele de apel si m-as concentra pe boabe + boilies (spart la inceput si mai putin, ba chiar mi-as face micro-boilies din greu de culoare maroniu/roscat). Daca vecinii folosesc nada multa si atrag albitura, as concentra boabele + boilies-urile in citeva puncte, cu accent pe zona de langa stuf, sa se simta in siguranta (as avea mare atentie la frana/fir si montura folosita). Nu m-as apropia prea mult de malul pe care sunt pentru ca are stuful adapost. Oricum prioritatea mea ar fi sa nu am albitura si caras in zona, pentru ca gonesc crapul. Cu somnul ar cam fi o problema, dar as risca. Cam atat! Vorbim dupa concurs, nu-ti urez altceva decat ... :wink:

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 04 Iun 2004 19:10

In sf cineva care ma intelege cu concursurile!! Sper !!! www.xxx.ro/stationar
Ultima oară modificat 21 Sep 2012 14:04 de către caaron, modificat 1 dată în total.

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 04 Iun 2004 19:10

Val merci mult pt sfat! www.xxx.ro/stationar
Ultima oară modificat 21 Sep 2012 14:05 de către caaron, modificat 1 dată în total.

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 04 Iun 2004 19:18

Cu placere si Fir Intins !

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 17 Iun 2004 13:42

Iulian,

cum e cu concursul, ai fost? Daca da, cum a fost?

iulian
member
Mesaje: 291
Membru din: 20 Ian 2004 13:11
Localitate: constanta

Mesaj de iulian » 17 Iun 2004 14:19

am fost , si am reusit sa tragem standul pe locul mortului. locatia a fost un canal lung de aprox 1 km . un punct de plecare a fost cherhanaua si capat lacul . locul 1 incepea de la lac si locul 35 la 100-150 ml de cherhana. noi am tras locul 31 deci in capatul inchis al canalului. locurile cistigatoare au fost cele de la 14- 18 care corespundea cu o intersectie a canalului principal cu alte doua canale , astfel incit cei care erau pe acele pozitii au avut posibilitatea de a lansa in lungul canalelor concurente.
cert este ca a cistigat standul 14 cu aprox 30 kg ( cel mai mare peste 8,9 kg cten), standul 17 aprox 15 kg si standul 2 12 kg. de la standul 20 la standul 35 s-a prins doar la standul 31 ( unde am fost noi 3 buc ~ 6 kg ) si standul 32 ( daniel costache coleg de forum). in schimb si noi si daniel costache,fiecare echipa a scapat cite un cten mai mare de 10kg . noi nu l-am putut scoate din cauza ca nu a incaput in minchiog ( deschiderea minciogului este de 800 mm si depasea in lungime 1200 mm) a scapat ca a indoit cirligul ( nu este pescareasca avem martori si chiar si cirligul indoit ) saptamina viitoare imi schimb minciogul ,il iau pe cel mai mare posibil . oricum chiar daca am iesit pe locul 7 ce am avut de demonstrat , am demonstrat ( am prins chiar daca am tras locul mortului)
multumesc lui cezar bibu care,chiar daca era la hobaia a avut grija sa ne sune si sa ne sustina si lui catalin onea care a venit sa ne vada.
asteptam cu interes concursul de la peris al asociatiei " pescar4ever"
iulian staicu @ george grigore

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 17 Iun 2004 18:58

Felicitari! Cand e concursul la Peris? www.xxx.ro/stationar

Scrie răspuns