mixuri

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Razvan.D
maniac
Mesaje: 1407
Membru din: 14 Mai 2005 14:17
Localitate: Belgium

Mesaj de Razvan.D » 06 Noi 2007 13:44

@flycarp
din spusele lui ovidiu asa pare ca se intampla acolo ,de acord cu tine dar uite vezi acolo au fost unguri si au aruncat saci de bile si nu au luat nimik iar pe hobaia unde nu sa pescuit ani de zile dupa cum spui sa prins din prima zi in alta ordine de idei poae in acea balta unde pescuieste ovidiu poate ca ,crapul o avea mai multa mancare naturala decat in hobaia si de aceea o raspunde mai greu la bile sau deloc ,raspunsul sigur il gasim pe balta daca mergem sa pescuim balta :D
xxxxxxx

Avatar utilizator
flycarp
senior member
Mesaje: 405
Membru din: 08 Oct 2007 18:51

Mesaj de flycarp » 06 Noi 2007 14:06

da.da.buna idee sa ne zica exact unde e balta. :D eu sunt toma necredinciosul nu cred pana nu vad :D :D

vulc ovidiu
member
Mesaje: 183
Membru din: 14 Oct 2007 18:41

Mesaj de vulc ovidiu » 06 Noi 2007 14:34

salutare
cateva date: 1. Faragau e un soi de rezervatie, are un statut mai special, in sensul ca se pescuieste cu plata (22RON ziua/4 lansete), nu e voie noaptea, te scot afara de pe lac. e un lac foarte dificil, cu insule plutitoare pe el, e pe ruta Dumbravioara (cum mergi spre Reghin, o iei la stanga) - Cluj, prin Faragau. Nu stiu cum sa explic mai bine. Lacul asta e o provocare formidabila. e adanc (are locuri si de 4 m, unii zic ca si de 6 m, dar eu nu le-am gasit, desi am batut ani de zile lacul). Primaria din Faragau se judeca cu actualii administratori de ani de zile, nu stiu exact in ce stadiu e procesul, cica legea s-a modificat, etc. Important e ca este peste foarte mare, dar e rar si are multa mancare, cu mult rapitor mare (somn, stiuca, salau). Nu stiu ce au prins ungurii, despre asta am auzit doar povesti care se bat cap in cap, unii au zis ca cica ar fi prins bucati mari, altii ca nu au prins, D-zeu stie! eu am luat din Faragau crapi frumosi, dar cu multa, multa munca, si la plantari si la lansat, dupa zile de momit si asteptat si mai ales de nopti pierdute (pe vremuri dadeau voie si noaptea).
2. Culpiul in schimb e proprietate privata, e inchis pentru pescuit, eu merg acolo la un prieten de care ma leaga multe. Culpiul nu e provocare, e foarte izolat, pestele, crapul in special e foarte dens (s-a mai rarit acum deoarece au bagat salau de 5 ani), cu 6 ani in urma daca dadeai la pluta cu paine din 6 pesti prinsi, 4 erau crapustani si 2 eraui carasi. Acum lucrurile s-au mai schimbat, salaul a modificat probabil echilibrul in balta.
in orice caz, eu am incercat acolo bilele si nu au mers, 5 zile nu a pus botul deloc pe bile, asta in 2005. paznicul mi-a spus ca in 2006 au venit niste baimareni care au prins la bile, dar eu nu i-am vazut, asa ca nu zic nimic.
ovidiu

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 06 Noi 2007 15:48

vulc ovidiu scrie:salutare
cateva date: 1. Faragau e un soi de rezervatie, are un statut mai special, in sensul ca se pescuieste cu plata (22RON ziua/4 lansete), nu e voie noaptea, te scot afara de pe lac. e un lac foarte dificil, cu insule plutitoare pe el, e pe ruta Dumbravioara (cum mergi spre Reghin, o iei la stanga) - Cluj, prin Faragau. Nu stiu cum sa explic mai bine. Lacul asta e o provocare formidabila. e adanc (are locuri si de 4 m, unii zic ca si de 6 m, dar eu nu le-am gasit, desi am batut ani de zile lacul). Primaria din Faragau se judeca cu actualii administratori de ani de zile, nu stiu exact in ce stadiu e procesul, cica legea s-a modificat, etc. Important e ca este peste foarte mare, dar e rar si are multa mancare, cu mult rapitor mare (somn, stiuca, salau). Nu stiu ce au prins ungurii, despre asta am auzit doar povesti care se bat cap in cap, unii au zis ca cica ar fi prins bucati mari, altii ca nu au prins, D-zeu stie! eu am luat din Faragau crapi frumosi, dar cu multa, multa munca, si la plantari si la lansat, dupa zile de momit si asteptat si mai ales de nopti pierdute (pe vremuri dadeau voie si noaptea).
2. Culpiul in schimb e proprietate privata, e inchis pentru pescuit, eu merg acolo la un prieten de care ma leaga multe. Culpiul nu e provocare, e foarte izolat, pestele, crapul in special e foarte dens (s-a mai rarit acum deoarece au bagat salau de 5 ani), cu 6 ani in urma daca dadeai la pluta cu paine din 6 pesti prinsi, 4 erau crapustani si 2 eraui carasi. Acum lucrurile s-au mai schimbat, salaul a modificat probabil echilibrul in balta.
in orice caz, eu am incercat acolo bilele si nu au mers, 5 zile nu a pus botul deloc pe bile, asta in 2005. paznicul mi-a spus ca in 2006 au venit niste baimareni care au prins la bile, dar eu nu i-am vazut, asa ca nu zic nimic.
ovidiu
Se pare ca ati cam deviat de la subiect...ca de obicei :lol:

Avatar utilizator
flycarp
senior member
Mesaje: 405
Membru din: 08 Oct 2007 18:51

Mesaj de flycarp » 06 Noi 2007 17:24

:D :D :D

Avatar utilizator
Razvan.D
maniac
Mesaje: 1407
Membru din: 14 Mai 2005 14:17
Localitate: Belgium

Mesaj de Razvan.D » 06 Noi 2007 17:32

@carprom
ms pt ajutor pe privat ,se mai intampla sa deviem de la subiectul topicului :mrgreen: ,acum va las ca ma pregatesc sa fac o noapte alba pe balta ,mai vb maine dim ;-)
xxxxxxx

Avatar utilizator
flycarp
senior member
Mesaje: 405
Membru din: 08 Oct 2007 18:51

Mesaj de flycarp » 06 Noi 2007 18:44

fir intins!

vulc ovidiu
member
Mesaje: 183
Membru din: 14 Oct 2007 18:41

Mesaj de vulc ovidiu » 07 Noi 2007 09:58

pt. carprom
salut

intrebare: de ce spui ca am cam deviat de la subiect? am explicat ce e cu lacurile alea doua atat. pe mina ma interesa un anumit subiect, atata tot.
ovidiu

Avatar utilizator
mariancarp
member
Mesaje: 196
Membru din: 06 Aug 2005 17:53

Mesaj de mariancarp » 07 Noi 2007 15:21

foloseste boilesuri solubile S&Q si ai rezolvat pb.simplu.

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 07 Noi 2007 15:59

vulc ovidiu scrie:pt. carprom
salut

intrebare: de ce spui ca am cam deviat de la subiect? pe mina ma interesa un anumit subiect, atata tot.
:mrgreen: Si e greu s-al deschizi intr-un Topic NOU ?
Treaba e ca in anumite forumuri sunt niste asa numiti Admini, care muta astfel de subiecte care nu apartin de titlul topicului (in acest caz Mixuri), dar pe crap.ro se pare ca nu mai avem asa ceva...asa ca haide-ti sa vorbim aici mai departe de Masini sau de ce stiu eu ce ;-)

Scrie răspuns