cata nada?

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

crapist
new member
Mesaje: 18
Membru din: 25 Feb 2004 14:26
Localitate: Bucuresti

cata nada?

Mesaj de crapist » 16 Iun 2004 06:40

salut,
sunt mai incepator in pescuit si acum mi-am luat inima in dinti si am postat si eu pe forum :D

cata nada dati voi la o partida de pescuit ?
sa presupunem ca stati 2-3 zile, cat dati prima tura?

daca dupa 12 ore nu ati avut nici o trasatura mai dati nada?
Manole

Avatar utilizator
deedee
junior member
Mesaje: 63
Membru din: 12 Mai 2004 10:05
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de deedee » 16 Iun 2004 09:12

In general se nadeste cam la 12 ore. Eu nadesc cam cu cit iei de doua ori in palme....boabe de porumb amestecate cu griu, cinepa si deversi aditivi (in functie de inspiratie si vreme). Unii nadesc cu galeti intrgi dar eu nu sint de acord cu asa ceva....este suficient sa il atragi, nu sa il si indopi.
--
Pescar scamator.

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 16 Iun 2004 16:20

cam asa e deedee, insa nu uita ca nu e suficient sa il atragi la tine, trebuie sa il si mentii vumva pe locul nadit... ca altfel pleaca la fel de repede cum vine...

fir intins!!

Avatar utilizator
deedee
junior member
Mesaje: 63
Membru din: 12 Mai 2004 10:05
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de deedee » 16 Iun 2004 16:52

Pai eu nadesc la 4 lansete cam o cincime dintr-o galeata de 10L. Este arhisuficient zic eu...

Acum depinde si de balta. Daca dai intr-un lac cum e Perisul unde sint 3 crapi pe metru patrat probabil e bine sa ii dai mai mult....Eu dau la Hagiesti in ultima vreme unde iau cam 2-3 la 12 ore....deci nu e asa dens.

Pt mine functioneaza impecabil cu nada mai putina. Am incercat si cu nada mai multa dar, culmea, a tras la doua lansete care erau aruncate pe ultimele ramasite de nada....e adevarat ca tot locil era nadit dar cele doua lansete erau oarecum mai izolate...si la amindoua a tras...( eram cu partenerul meu, deci in total 8 lansete: in acea noapte am avut 2 la cele 2 lansete si inca doi la celelalte)
--
Pescar scamator.

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 16 Iun 2004 17:04

si asta e adevarat... de aceea e bine sa pozitionezi din lansete si la extremele patului de nada...

fir intins!!

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 17 Iun 2004 11:06

Eu nadesc mai mult. Ptr. 24h dau cu rachetuta aprox 3kg boabe de porumb preparate. Apoi aproape la fiecare lansare mai bag 3-4 bulgari cu prastia.Dupa 12 ore mai bag 1kg. Oricum am senzatia ca nu nadesc suficient. Este destul de plictisitor sa dai 3-4 kg cu racheta. La mine dureaza ca 1/2 ora.
Odata am nadit din barca paznicul cu aprox 10 kg de grane pe o balta cu putin peste....Mariuta. Am stat aprox 48h acum 2 saptamani. Nu am luat mai mare de 4 kg, dar picau destul de des.

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 17 Iun 2004 15:26

Cantitatea de nada pe care o aruncati in balta la inceput depinde de voi . Ceea ce vreau eu sa spun este ca dupa fiecare peste mare ( peste 4-5 kg ) pe care il scoateti trebuie sa mai naditi ( prin orice metoda ) . O sa fiti de-a dreptul surprinsi ce poate vomita un peste in juvelnic . Stiu pe Cezar la un concurs la Peris - cind a prins un crap de vreo 8 kg si i-a vomitat pe mina vreo 20 boiliesuri . Nu mai stiu detaliile dar el poate sa va confirme cel mai bine . Concluzie - dupa peste mare - nadire de apel - in asa fel incit calitatea patului de nada sa fie reinoita atit cantitativ cit si calitativ .

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 17 Iun 2004 20:55

S-a vorbit foarte mult despre nadire iar ceea ce scriu acum pentru unii s-ar putea sa sune banal. In orice caz ce am retinut eu din tot ce am citit a fost faptul ca mai presus de cantitatea nadei este calitatea acesteia. Astfel am ajuns ca la o partida de pescuit sa folosesc o nada mult mai bogata in cele necesare pestelui (calitate superioara si concentratie mai ridicata) in prima faza, iar apoi pe cat trece timpul sa-i ofer o nada usor digerabila care sa-l tina in zona in care lansez dar care sa nu-l sature. Un alt factor important il constituie momeala de apel care este constituita din igrediente care au un efect temporar dar care se difuzeaza foarte repede in apa chemand pestele imediat in zona noastra.
Practic vorbind dupa o nadire intensiva adaug la mixul ramas produse bogate in fibre (cereale, strot de porumb, floarea soarelui, canepa, tarata de grau-ajuta si la deschidera bulgarilor de nada in apa...).
Ar mai fii multe de spus dar cred ca daca vei pieptana bine forumul sigur vei gasii mult mai multe informatii folositoare.
Salutari din Miami

crapist
new member
Mesaje: 18
Membru din: 25 Feb 2004 14:26
Localitate: Bucuresti

Mesaj de crapist » 17 Iun 2004 22:59

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri, totusi nu m-am lamurit cu nite probleme:

1. Am inteles ca dupa fiecare peste trebuie nadit puternic din nou dar daca dupa 12 ore nu am nici o trasatura, mai trebuie sa nadesc? Din prima nada pe care am dat-o, 4 kg pentru 4 lansete, a mai ramas ceva?
Cum pot stii cata nada mai trebuie sa arunc?

2. Am citit in revista Aventuri la Pescuit un articol despre nadire, scria acolo ca Rod Hutchinson a pus pe picioare teoria nadirii masive, gresesc aruncand la inceput 1 kg de nada / lanseta?

3. Nada praf, la pungi este buna pentru atragerea crapilor? Nu atrage mai mult maruntis? Cum pot sa selectez numai exemplare mai mari de (sa zicem) 2 kg?

Multumesc si sper sa nu va plictisesc.
Manole

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 18 Iun 2004 01:15

Eu zic ca:
1. Nu stiu cum sa verifici dc mai ai nada(iti cumperi costum de scafndru :D :D :D :D ). Oricum, nu strica sa mai arunci dupa 12 ore cel putin 1/4 din prima nada ca dc n-a mancat-o crapul a mancat-o carsul sau s-a dezintegrat sau a intrat in mal sau a dus-o curentul sau si-a pierdut din proprietati ...etc
Tu ce fel de nada folosesti ?
2. eu nu gadesc la kg nada/nr lansete ci kg nada/suprafata nadita. Oricum 5 kg de nada este o cantitate decenta ptr. o suprafata destul de mare....si oricum iti trebuie precizie la lansare ca sa nimeresti zona nadita. Incepe cu nadiri la distanta mica..cauta gropi in mal sau alte jmecherii. Ai sonar?
Marcheaza locul nadit cu un marker(poti verifica si adancimea) detalii la crap.ro.
3. Eu zic sa nadesti mai bine cu porumb si apoi cu bulgari din praf(adica pe parcursul unei reprize de pescuit) si mai bagi si boabe de porumb prin ele.Dupa cum vezi eu prefer porumbul si nu boilies....iesi mai ieftin si prinzi si mai REPEDE. Dc nadesti cu porumb foloseste racheta, vezi ca au aparut de curand unele cu capacel ca sa nu zboare nada in timpul aruncarii. Sunt f bune! Ptr. lanseta de nadit cumpara-ti una ieftina din piata(cu actiune mare 3-3.6m). Anul trecut erau unele de 3m groase...cam 4-5 mm la vf...2-300mii lei.

Trebuie sa fii perseverent sa nu scoti lansetele de 10mii de ori ca sa verifici momeala sau mai stii ce la 10 minute(eu asa faceam cand m-am apucat de sportul asta) si in primul rand ai MARE ATENTIE la balta pe care pescuiesti!!!
Eu ieri am fost pe o balta numita Matara(nu am stat putin -10h ptr ca nu am avut timp) si nu am prins nimic, in schimb colegul meu a prins 4/1-2kg la undita la mai putin de 3 m de mal cu o undita aruncata la misto !!!!!! (noroc chior :evil: :evil: :evil: )
Esti din Bucuresti ?
Fir intins!

P.S.Dc esti incepator te sfatuiesc sa folosesti rigul treptat. Dai si tu la o lanseta cu rama(dc nu vine carasul) la 2-3 cu boabe pe carlig (2-3 pe curbura) si una cu rig...pana te obisnuiesti cu el. Nu folosi mai mut de un carlig decat dc stii PRECIS ca fundul este fara agatauri si vezi cum le legi a.i. sa nu se incurce.(mai sigur baga numai unul). Poti sa prinzi crap si la bomba(aia cu multe carlige - nu este descrisa aici ptr. ca NU ESTE CONSIDERATA SPORTIVA !!!!!!), dar atentie sa nu agati cumva carligele prin ceva si sa scapi pestele.La crap trebuie sa ai rabdare asa ca dc nu ai senzori merita sa-ti cumperi. Am vazut unii buni calitate/pret in magazin la Mim Team. Este pe langa obor.

Scrie răspuns