chimia pescuitului

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 23 Dec 2007 18:30

Petre: mi se pare mult mai de bun-simt ( tehnic, evident!) modul cum pui problema, raportat la majoritatea articolelelor din revistele de profil . Evident, chestiunea hranirii si stimularii apetitului la peste e o treaba mult mai complicata si trebuie studiata intens in conditii stricte de laborator, iar apoi verificate concluziile pe balta. Meseria de fizician, ca si munca din ultimii ani in cercetare( evident, nu in domeniul...crapului) m-au facut sa nu mai cred in afirmatiile mercantile ale unor asa-zisi Dumnezei, fie ai opticii, fie ai ingineriei cuantice ori... ai pescuitului. Astia din urma sunt niste simpli emisari ai adevaratilor producatori de nade si momeli de succes, si ajung sa faca afirmatii puerile, de ex: "totul se reduce la pH" :oops: Departe de mine gandul sa le neg rezultatele, dar, vb lui Cristi Mosharu, nimeni n-o sa "dea din casa" formula castigatoare. Sunt prea multi bani in joc.

Eu ma limitez la a pescui de placere, cu momeli si nade obsinuite, fara sa incerc sa inventez ceva deosebit in domeniu, ma multumesc cu ceea ce zic altii ca e bun. Iesirea conteaza mai mult decat pestele prins. Poate se va schimba ceva in anii urmatori in atitudinea mea, mai ales daca se va infiripa ceva din visul de a amenaja o balta exclusiv C&R in Timis, cu sprijinul vostru, of course! ;-)
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

diaconita petru
junior member
Mesaje: 50
Membru din: 07 Feb 2005 10:47
Localitate: iasi

chimia pescuitului

Mesaj de diaconita petru » 23 Dec 2007 19:04

Mult adevar e in ceea ce scrii,si pe mine m-a facut curios daca in nadele de firma se ascunde altceva decit :carbohidrati,proteine(aminoacizi aferenti),grasimi,celuloza,substante minerale,enzime,etc.Raspunsul e ca acele nade contin tot ce e nou vizavi de izolate proteice,concentrate proteice,predigeratele,care le gasim in mincarea pentru...bebelusi,sa nu mai spunem ca proteinele solubile din lapte sunt la mare cautare

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Re: chimia pescuitului

Mesaj de carprom » 23 Dec 2007 19:23

diaconita petru scrie:Mult adevar e in ceea ce scrii,si pe mine m-a facut curios daca in nadele de firma se ascunde altceva decit :carbohidrati,proteine(aminoacizi aferenti),grasimi,celuloza,substante minerale,enzime,etc.Raspunsul e ca acele nade contin tot ce e nou vizavi de izolate proteice,concentrate proteice,predigeratele,care le gasim in mincarea pentru...bebelusi,sa nu mai spunem ca proteinele solubile din lapte sunt la mare cautare
Trimite bilele aici (daca te tine buzunarul )si vei dezvaluii secretul.

http://www.laborzentrum.org/lebensmittel.htm

Vizitator

chimia pescuitului

Mesaj de Vizitator » 03 Ian 2008 14:26

asta da laborator ,nu prea stiu germana dar am inteles ca fac determinari pentru metale grele si pentru toxine bacteriene , la noi nu stiu daca se fac.Cred ca tu te refereai la analizle pentru determinerea proteinelor,imi imaginez cit costa o astfel de analiza

Scrie răspuns