Pellete si Groundbaits

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
florioro
veteran
Mesaje: 654
Membru din: 14 Apr 2005 07:47
Contact:

Pellete si Groundbaits

Mesaj de florioro » 14 Ian 2008 20:46

Avand in vedere ca preturile acestor nade este mult inferior boiliesurilor, cred ca ar merita aflat in ce masura pot fi decisive, ca si nada, pentru partidele noastre.
Puteti sa spuneti cat este de productiva nadirea cu pellete si groundbait?
Poate cineva sa dea anumite staturi pentru cum trebuie folosite, in ce cantitati, cum se aleg din diversitatea de tipuri in functie de sezon?
Care este rolul lor in nadire?
Am deschis acest topic deoarece s-a vorbit foarte putin despre aceaste nade si sunt convins ca sunt foarte multi care pot invata din aceasta discutie.
Totul pentru crap
www.crap.com.ro

florinw
senior member
Mesaje: 417
Membru din: 29 Sep 2005 21:35
Localitate: germania

Re: Pellete si Groundbaits

Mesaj de florinw » 14 Ian 2008 21:12

florioro scrie:Avand in vedere ca preturile acestor nade este mult inferior boiliesurilor, cred ca ar merita aflat in ce masura pot fi decisive, ca si nada, pentru partidele noastre.
Puteti sa spuneti cat este de productiva nadirea cu pellete si groundbait?
Poate cineva sa dea anumite staturi pentru cum trebuie folosite, in ce cantitati, cum se aleg din diversitatea de tipuri in functie de sezon?
Care este rolul lor in nadire?
Am deschis acest topic deoarece s-a vorbit foarte putin despre aceaste nade si sunt convins ca sunt foarte multi care pot invata din aceasta discutie.
poate fi o alternativa sau o completare pt boilies

folosesc pelete amestecate,cambula fishmix cinepa ...cu diferitzi timpi de dizolvare si diametre diferite,amestecate cu boilies pt o nadire de apel extinsa pe ape mari si fara structuri de unde potzi incepe ceva,la inceput cu procent mic de boilies si mare de grunbaits,urmind ca pe masura ce mininca pestele sa restring suprafatza si sa reduc peletele si grundbaitul raminind doar pe boilies.cantitate...depinde de apa si sezon.(si nu in ultimul rind de timpul de dizolvare si durata partidei)putind fi de inceput 10-20kg imprastiate pe cca 200m patratzi -la o partida de o saptamina.
asta e inceputul si in aceasta cantite este max 1kg de boilies


avantaje: 1 )atractie puternica si rapida
2)in cazul unei nadiri in exces peletele se dizolva si "ies "singure de pe pat

dezavantaje. atrag albitura si ciortanimea.si daca balta are platica...te-ai scos

pe partide scurte nadit grupat pe fiecare bat o mina plina de pelete,10-20 boilies si aruncate inca o mina doua de pelete pe vreo 10 metri patrati si citeva bile.(partide 1-3 zile)

pe timp rece (iarna si primavara)citeva pelete pe solubil (punga ,ciorap)si una mica pe cirlig,eventual toate dipuite si cite o portocala de grundbait cu citeva pelete mici pe linga cirlig.daca plantez imbrac plumbu intro portocala si cirligul intro bila (separat de plumb)din grundbait cu citeva pelete mici eventual si spartura de boilies daca am boilies pe cirlig

George-Alexandru
senior member
Mesaje: 368
Membru din: 20 Dec 2007 23:49
Localitate: Bucuresti

Mesaj de George-Alexandru » 14 Ian 2008 21:27

Interesant subiect.

in 90% din sedintele mele de pescuit plus in concursuri folosesc cu incredere aceste doua componente.din punctul meu de vedere au o mare importanta in nadirea de apel cat si in intretinerea patului.
productivitatea nadirii cu pelete si grundbait mi se pare aproape identica cu ceea a nadiri cu bile solubile,numai ca mai slaba calitativ.
cu aceasta nada pot sa zic ca se pescuieste la fel de bine pe un pat consistent,facut cu bulgari si aruncati cu cupa de nadire,cat si izolat vizand capturile,in acesta situatie cum bine stiti se va folosi saculetul solubil.
referinduma la cantitate nu cred ca se poate generaliza,asta depinde de la caz la caz in functie de mai multi factori:durata sedintei ,densitatea,raspunsul pestilor si intensitatea etc.
de ales cred ca este simplu,eu aleg tot timpul ce cred eu ca ar avea compatibilitate cu placerile crapului in balta pe care urmeaza sa o pescuiesc .
APCR-CS CARPZONE

florinw
senior member
Mesaje: 417
Membru din: 29 Sep 2005 21:35
Localitate: germania

Mesaj de florinw » 14 Ian 2008 21:38

incredere aceste doua componente.din punctul meu de vedere au o mare importanta in nadirea de apel cat si in intretinerea patului.


nu o consider o nada de intretzinere deoarece nu este deloc selectiva.de aceea cind deja am activitate in zona,reduc TREPTAT tot ceea ce este solubil.(grundbait pelete si de ce nu frolic) si ramin doar pe boilies


si asa va dura o vreme pina te scapi de ciortanime si albitura

ps: pe linga pelete si frolic mai folosesc uneori si "turte" de seminte de dovleac,floarea soarelui, rapitza soia cinepa (un delir) de la presele de ulei

Avatar utilizator
florioro
veteran
Mesaje: 654
Membru din: 14 Apr 2005 07:47
Contact:

Mesaj de florioro » 14 Ian 2008 21:48

Ce pellete sunt indicate cand apa este rece?
Dar pe apa calda, vara?
Totul pentru crap
www.crap.com.ro

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 14 Ian 2008 21:53

florioro scrie:Ce pellete sunt indicate cand apa este rece?
Dar pe apa calda, vara?
Apa rece: 3-10 mm, se dizolva mai repede

Apa calda: 22-28 mm fara gaura

Cine are nevoie de Peleti
- Heilbutt
- Bloody Halibut
- Shrimpmehl

poate sa ma contacteze :mrgreen:

George-Alexandru
senior member
Mesaje: 368
Membru din: 20 Dec 2007 23:49
Localitate: Bucuresti

Mesaj de George-Alexandru » 14 Ian 2008 21:56

florinw scrie:incredere aceste doua componente.din punctul meu de vedere au o mare importanta in nadirea de apel cat si in intretinerea patului.


nu o consider o nada de intretzinere deoarece nu este deloc selectiva.de aceea cind deja am activitate in zona,reduc TREPTAT tot ceea ce este solubil.(grundbait pelete si de ce nu frolic) si ramin doar pe boilies


si asa va dura o vreme pina te scapi de ciortanime si albitura

ps: pe linga pelete si frolic mai folosesc uneori si "turte" de seminte de dovleac,floarea soarelui, rapitza soia cinepa (un delir) de la presele de ulei
da corect,ai si tu dreptate,conteaza foarte mult si ce vrei sa pescuiesti si multe alte lucruri care ar putea inclina balanta intr/o parte sau alta.
oricum e normal sa avem anumite pareri diferite despre anumite aspecte,pt ca in pescuitul de competitie sunt mici sau mari diferente de abordare fata de o partida normala.
APCR-CS CARPZONE

florinw
senior member
Mesaje: 417
Membru din: 29 Sep 2005 21:35
Localitate: germania

Mesaj de florinw » 14 Ian 2008 22:01

florioro scrie:Ce pellete sunt indicate cand apa este rece?
Dar pe apa calda, vara?
multa lume fuge de peletele cu un contzinut mare de ulei pe apa rece.

eu le folosesc fara retzinere si pe apa rece,plecind de la ideea ca pestele are nevoie de ceva consistent chiar daca nu este activ si se hraneste redus.atit doar ca pe apa rece caut pelete mai mici si cu timp de dizolvare mai scurt.ce am folosit in primavara cu rezultate bune au fost oily hemp pellets amestecate cu elips pellets halibut pellets (doar citeva bucatzi astea fiind mai uleiuoase si avindo si pt cirlig),amestecate toate si "botezate " cu insect juice,toate de la prologic.

in vara am trecut pe matrix si ceva chuncs de la peltzer si alte pelete de la firme mai putzin cunoscute in ro (http://www.successful-baits.de/)

florinw
senior member
Mesaje: 417
Membru din: 29 Sep 2005 21:35
Localitate: germania

Mesaj de florinw » 14 Ian 2008 22:10

George-Alexandru scrie:
florinw scrie:incredere aceste doua componente.din punctul meu de vedere au o mare importanta in nadirea de apel cat si in intretinerea patului.


nu o consider o nada de intretzinere deoarece nu este deloc selectiva.de aceea cind deja am activitate in zona,reduc TREPTAT tot ceea ce este solubil.(grundbait pelete si de ce nu frolic) si ramin doar pe boilies


si asa va dura o vreme pina te scapi de ciortanime si albitura

ps: pe linga pelete si frolic mai folosesc uneori si "turte" de seminte de dovleac,floarea soarelui, rapitza soia cinepa (un delir) de la presele de ulei
da corect,ai si tu dreptate,conteaza foarte mult si ce vrei sa pescuiesti si multe alte lucruri care ar putea inclina balanta intr/o parte sau alta.
oricum e normal sa avem anumite pareri diferite despre anumite aspecte,pt ca in pescuitul de competitie sunt mici sau mari diferente de abordare fata de o partida normala.
nu era vorba de pescuitu de competizie ci doar de folosirea peletelor in completare (sau in loc deboilies) din motive financiare (asa era intrebarea,parind ca peletele sint mai ieftine)

cred ca intrun concurs cu o miza serioasa nu se pune problema de a face economie la nada. :?:

si chiar la un concurs tragi sa pui peste punctabil pe saltea si la cum evolueaza concursurile si carpodroamele in ro parese ca se va urca incet incet stacheta si la kg de la care pestele e punctabil

George-Alexandru
senior member
Mesaje: 368
Membru din: 20 Dec 2007 23:49
Localitate: Bucuresti

Mesaj de George-Alexandru » 14 Ian 2008 22:38

ma rog,eu am inteles ca intrebarea se refera la pelete & gundbait ca si nada.asta scrie in prima faza din intrebare in mod special.si de aici derivatiile folosiri in partide normale sau in regim de concurs
APCR-CS CARPZONE

Scrie răspuns