Pellete si Groundbaits

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
florioro
veteran
Mesaje: 654
Membru din: 14 Apr 2005 07:47
Contact:

Mesaj de florioro » 16 Ian 2008 10:02

De ce sa fie abordare diferita pentru partidele normale si partidele in situatia unui concurs?
Pelletele si groundbaitul poate ca atrag pestii mai mici, dar unde este "agitatie" in mod normal trebuie sa starneasca si curiozitatea crapului mai batran.
Semnalele chimice pe care le emana in urma dizolvarii acestora, eu cred ca sunt un atu la toate partidele.
@florinw
Ai testat pelletele bogate in uleiuri, in apa rece ca sa vezi perioada de dizolvare, sau nu te-a interesat?
Nu este riscul ca dizolvandu-se mai lent sa se faca greseala de a supra nadi locul si sa stricam o partida?
Crezi ca pelletele au si rolul de a hrani crapul sau doar de al atrage si al stimula sa se hraneasca?
De ce credeti ca la noi sunt foarte putini care folosesc aceasta metoda de nadire si atractie?
Totul pentru crap
www.crap.com.ro

Avatar utilizator
Vali Vesa
maniac
Mesaje: 1071
Membru din: 20 Ian 2005 16:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa » 16 Ian 2008 10:22

florioro scrie:De ce sa fie abordare diferita pentru partidele normale si partidele in situatia unui concurs?
Si eu sunt fan pelete, le socotesc excelente pentru atractie rapida. Un saculet solubil cu pelete poate face minuni (parerea mea) mai ales la inceputul unei partide mai lungi. Si nu conteaza daca e concurs sau nu, conteaza balta. La Darvari, sa spunem, e OK. Dar la Tancabesti ai sanse sa prinzi platici una dupa alta. E buna si platica dar doar in saramura sau prajita crocant, cu mujdei si mamaliga. Nu cred ca ti-ai dori asta in concurs :mrgreen:
Clubul sportiv Ovidius Constanta
www.ovidius.com.ro

Avatar utilizator
florioro
veteran
Mesaje: 654
Membru din: 14 Apr 2005 07:47
Contact:

Mesaj de florioro » 16 Ian 2008 10:38

Vali Vesa scrie: Si nu conteaza daca e concurs sau nu, conteaza balta. La Darvari, sa spunem, e OK. Dar la Tancabesti ai sanse sa prinzi platici una dupa alta. E buna si platica dar doar in saramura sau prajita crocant, cu mujdei si mamaliga. Nu cred ca ti-ai dori asta in concurs :mrgreen:
Nici macar in saramura nu este buna platica. :mrgreen:
Totul pentru crap
www.crap.com.ro

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 16 Ian 2008 10:52

florinw scrie:
florioro scrie:Ce pellete sunt indicate cand apa este rece?
Dar pe apa calda, vara?
multa lume fuge de peletele cu un contzinut mare de ulei pe apa rece.

eu le folosesc fara retzinere si pe apa rece,plecind de la ideea ca pestele are nevoie de ceva consistent chiar daca nu este activ si se hraneste redus.atit doar ca pe apa rece caut pelete mai mici si cu timp de dizolvare mai scurt.ce am folosit in primavara cu rezultate bune au fost oily hemp pellets amestecate cu elips pellets halibut pellets (doar citeva bucatzi astea fiind mai uleiuoase si avindo si pt cirlig),amestecate toate si "botezate " cu insect juice,toate de la prologic.

in vara am trecut pe matrix si ceva chuncs de la peltzer si alte pelete de la firme mai putzin cunoscute in ro (http://www.successful-baits.de/)
in primul rand iarnb nu se folosesc pelete cu continut ridicat de ulei pt ca crapului nu.i face bine, nu le poate digera. Iarna se folosesc asa numitele Carp Pelets care au un continut redus de ulei sau deloc. Asta pt cine.i pasa de binele pestelui, cui nu.i pasa...
Vara peletele cu mult ulei gen halibut sau oily trout pelets sunt de neegalat, dar iarna daca eliberati pestii si vreti sa nu aiba probleme digestive si sanatate eu zic ca nu trebuie folosite.
Si in al2lea rand iarna le ia f mult timp sa se dizolve iar uleiul se coaguleaza, etc.
Carpfishing... A way of life!

florinw
senior member
Mesaje: 417
Membru din: 29 Sep 2005 21:35
Localitate: germania

Mesaj de florinw » 16 Ian 2008 15:10

Ai testat pelletele bogate in uleiuri, in apa rece ca sa vezi perioada de dizolvare, sau nu te-a interesat?


e clar ca perioada da dizolvare creste considerabil o data cu scaderea temp apei ,ceea ce inseamna ca trebuie nadit restrins,doar citeva bucatzi...cum am scris mai inainte pt apa rece.aici se mai poate completa cu groundbait.sau tot de la prologic method mix care are si pelete mici incorporate .

daca iei pelete rapide care se dizolva in mod normal in 2-3 ore si pe apa rece se dizolva in 6-8 ore crezi ca are importantza? (apropo sint pelete cu timp de dizolvare de la 10 min in sus)important este ca lucreaza,elibereaza particole,aroma....

si la ultima intrebare raspunsul este da.de aceea se folosesc si in crescatoriile de crap pt al ingrasa,fortza cresterea....si al hrani.

ca si cantitate trebuie avut grija,deoarece pestele isi reduce foarte mult activitatea si nu o sa itzi mai vina nici cirdurile de albitura sa faca curat pe patul de nada ca si vara

florinw
senior member
Mesaje: 417
Membru din: 29 Sep 2005 21:35
Localitate: germania

Mesaj de florinw » 16 Ian 2008 15:29

in primul rand iarnb nu se folosesc pelete cu continut ridicat de ulei pt ca crapului nu.i face bine, nu le poate digera. Iarna se folosesc asa numitele Carp Pelets care au un continut redus de ulei sau deloc. Asta pt cine.i pasa de binele pestelui, cui nu.i pasa...
Vara peletele cu mult ulei gen halibut sau oily trout pelets sunt de neegalat, dar iarna daca eliberati pestii si vreti sa nu aiba probleme digestive si sanatate eu zic ca nu trebuie folosite.
Si in al2lea rand iarna le ia f mult timp sa se dizolve iar uleiul se coaguleaza, etc.[/quote]



toate peletele au un contzinut mare de ulei,in comparatzie cu boiliesul,si de aceea in crescatorii crapul este furajat tot cu pelete si iarna.si se pare ca nici rau nui face nici probleme cu digestia nu are.asa numitele Carp Pelets se folosesc la crap....si nu este specificat contzinutu de ulei .exilta pelete ca si uleiuri low temperatur care lucreaza si pe apa rece dar undeva la temp sub 10 grade...isi cam au limita.

un ulei bun nu coaguleaza,nu stiu ce pelete folosesti tu dar daca sint de calitate nu face nimanui rau.la ora actuala piatza e plina ca strandul de nisip si din pacate nu toate firmele sint serioase si produc calitate ,iar ceea ce e recunoscut ca fiind calitativ e in general scump.daca ai posibilitatea cauta la presele de ulei acolo potzi gasi turte sau chiar pelete de floarea soarelui porumc cinepa ....sint foarte bune si ar daca nu au multe fainuri cel putzin sint curate.se mai pot imbunatati cu lichide nutritive daca crezi ca e nevoie

iar daca te tot legi de pescuitu de iarna de care nu a fost vorba si de cine vrea binele pestelui.... crezi ca la un peste ii place sal scotzi din locul lui cind afara sint minus nu stiu cite grade sal tot invirtzi pe o saltea inghetzata pina isi pierde solzii?

dar de fapt pina lka urma ce inseamna iarna? anul trecut in 10 ianuarie aici inflorisera pomii si erau vreo 20 grade afara.in august in schimb erau 14 grade ...

Avatar utilizator
Razvann
junior member
Mesaje: 93
Membru din: 18 Noi 2007 19:26

Mesaj de Razvann » 21 Ian 2008 22:05

Vali Vesa scrie:
florioro scrie:De ce sa fie abordare diferita pentru partidele normale si partidele in situatia unui concurs?
Si eu sunt fan pelete, le socotesc excelente pentru atractie rapida. Un saculet solubil cu pelete poate face minuni (parerea mea) mai ales la inceputul unei partide mai lungi. Si nu conteaza daca e concurs sau nu, conteaza balta. La Darvari, sa spunem, e OK. Dar la Tancabesti ai sanse sa prinzi platici una dupa alta. E buna si platica dar doar in saramura sau prajita crocant, cu mujdei si mamaliga. Nu cred ca ti-ai dori asta in concurs :mrgreen:
Pe Tancabesti prinzi si oblete la boiles :) SBS sa fie :)

Scrie răspuns