Conservare porumb

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
boosterman
veteran
Mesaje: 740
Membru din: 28 Iun 2006 22:02
Localitate: Suceava
Contact:

Conservare porumb

Mesaj de boosterman » 18 Ian 2008 00:34

As vrea sa-mi fac cateva borcanele cu porumb conservat in diferite arome, dar nu stiu cum sa procedez. A mai conservat cineva porumb? :idea:
Nimeni nu moare virgin. Viata i-o trage fiecaruia cel putin o data.

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 18 Ian 2008 04:39

Salut booster, sunt mai multe feluri, depinde ce preferi ca resultat final.
Cel mai clasic este baniomaria (cel care foloseste mama pentru a conserva sos in borcane de sticla..eh,eh,), alt ar fi in ulei (putin practic, dar bun vara), in alcool, sau daca ai un aparat de vidat, le fierbi, adaugi dip respectiv si le videzi, tine 2 luni fara probleme in conditi de temperatura normala si intuneric, tine 6 luni linistit in congelator fare alteratie. Ultima methoda mai putin naturale este sa folosesti conservanti cum ar fi preservabait de la Nutrabait, nu cred ca ar fi o problema, find specific gandit pentru sa nu altereze parte gustativa al nadei si sa incetineasca formare bacterilor al mucigaie, dar eu personal nu agreez substante aceste, prefer sa fie cat mai natural posibil. Discutia oricum ar fi destul de lunga, alegi o methoda de mai sus si intram in detalii. Numai bine
PS. ar fi cu siguranta si alte methode mai ortodoxe cum ar fi acele cu sare sau cu zahar (amandoua daca folositi cum trebuie sunt conservanti foarte buni dar din pacate incide prea mult pe parte gustativa al nadei).

mihai florescu
senior member
Mesaje: 484
Membru din: 24 Mai 2004 19:48

Mesaj de mihai florescu » 18 Ian 2008 06:25

mierea este un conservant natural ;-)

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 18 Ian 2008 07:48

Boost: anul trecut am mai postat o metoda simpla de conservat porumb, iese exact ca ala unguresc ( Czukk, etc), cauta prin arhiva. Doar ca ma luase Mosharu' la misto, ca-i mai ieftin sa cumperi :oops: :D . Pana atunci, pe scurt: in borcane cu capac insurubabil pui porumb, apa, arome, miere, etc. Bagi in Kukta ( oala sub presiune) borcanele inchise si pui apa in kukta, inchizi capacul. Dai la fiert 1 ora si lasi sa se raceasca 1/2 zi ( kukta inchisa, altfele bubuie borcanu'!). Deschizi kukta, si pui borcanelele pe raft. Tin si 10 ani, fara conservanti. Dupa deschidere, foloseste-l iute, se acreste. Daca-i neclar, da-mi mp.
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mosharu » 18 Ian 2008 09:32

teacher64 scrie:Boost: anul trecut am mai postat o metoda simpla de conservat porumb, iese exact ca ala unguresc ( Czukk, etc), cauta prin arhiva. Doar ca ma luase Mosharu' la misto, ca-i mai ieftin sa cumperi :oops: :D . Pana atunci, pe scurt: in borcane cu capac insurubabil pui porumb, apa, arome, miere, etc. Bagi in Kukta ( oala sub presiune) borcanele inchise si pui apa in kukta, inchizi capacul. Dai la fiert 1 ora si lasi sa se raceasca 1/2 zi ( kukta inchisa, altfele bubuie borcanu'!). Deschizi kukta, si pui borcanelele pe raft. Tin si 10 ani, fara conservanti. Dupa deschidere, foloseste-l iute, se acreste. Daca-i neclar, da-mi mp.
Teacher, mea culpa :oops:
Eu NU iau pe nimeni la misto....doar glumesc ;-)
Mai pe seara cand ma intorc acasa, o sa bag si eu cateva retete de conservare....asa.... sa-mi "spal pacatele" :D

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 18 Ian 2008 09:38

Salut,
atita timp cit ti porumbul acoperit de apa te tine si 2 ani. E clar ca va mirosii acru dupa fiermantare, dar asa ii place crapului.
Eu am avut 1 an de zile porumbul intr-o galeata acoperit de apa si nu sa intimplat nimica.

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 18 Ian 2008 12:07

CristianSurdu scrie:[Teacher, mea culpa :oops:
Eu NU iau pe nimeni la misto....doar glumesc ;-)
Mai pe seara cand ma intorc acasa, o sa bag si eu cateva retete de conservare....asa.... sa-mi "spal pacatele" :D
Stai lini, Moshare' si eu glumeam! :D
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Avatar utilizator
boosterman
veteran
Mesaje: 740
Membru din: 28 Iun 2006 22:02
Localitate: Suceava
Contact:

Mesaj de boosterman » 18 Ian 2008 16:31

Cineva mi-a dat o reteta pentru prepararea boabelor uscate cum ar fi: se fierbe porumbul, intr-un vas, pana aproape crapa bobul, se scurge apa din vas si cat boabele sunt ferbinti se pun aromele (de care vrei) peste boabe, se amesteca bine, se acopera vasul si se la sa la racit. Dupa 24 de ore se scot boabele si se pun la uscat pe hartie de ziar in locuri bine aerisite. :idea: A folosit cineva acesta reteta? E completa?

La cealalta reteta inainte de a steriliza borcanelele porumbul mai trebuie fiert? Pe langa arome se mai pune si atractant?

Pentru reteta in alcool, sa nu radeti dar ce alcool folositi, la reteta nu cel pe care-l beti voi? :mrgreen:

Multumesc pentru rabdare :!: :!:
Nimeni nu moare virgin. Viata i-o trage fiecaruia cel putin o data.

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 18 Ian 2008 16:50

boosterman scrie: La cealalta reteta inainte de a steriliza borcanelele porumbul mai trebuie fiert? Pe langa arome se mai pune si atractant?
Nu e STERILIZARE, pur si simplu porumbul FIERBE in borcan. E vorba de porumb verde, of course! Daca vrei porumb uscat, il fierbi pe 1/2 in prealabil, altfel suge toata apa. Arome si atractanti poti pune doar ce nu se altereaza prin fierbere.
Merge garantat si pe incercate! Dar repet: numai in oala sub presiune!!!
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mosharu » 18 Ian 2008 19:08

boosterman scrie:Cineva mi-a dat o reteta pentru prepararea boabelor uscate cum ar fi: se fierbe porumbul, intr-un vas, pana aproape crapa bobul, se scurge apa din vas si cat boabele sunt ferbinti se pun aromele (de care vrei) peste boabe, se amesteca bine, se acopera vasul si se la sa la racit. Dupa 24 de ore se scot boabele si se pun la uscat pe hartie de ziar in locuri bine aerisite. :idea: A folosit cineva acesta reteta? E completa?

La cealalta reteta inainte de a steriliza borcanelele porumbul mai trebuie fiert? Pe langa arome se mai pune si atractant?

Pentru reteta in alcool, sa nu radeti dar ce alcool folositi, la reteta nu cel pe care-l beti voi? :mrgreen:

Multumesc pentru rabdare :!: :!:

Bostere' exact reteta asta o folosesc si pe asta vroiam sa ti-o scriu....
Numai ca eu intai gauresc boabele cu spiral de 1,5 mm...boabele trag aromele SI pe gaura ;-)
Referitor la alcool :lol: , cumpar de 90 grade pun arome, CSL alea alea in el si le "activez" inainte de pescuit cu cateva ore;-)

Scrie răspuns