Pellete

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
boosterman
veteran
Mesaje: 740
Membru din: 28 Iun 2006 22:02
Localitate: Suceava
Contact:

Pellete

Mesaj de boosterman » 20 Ian 2008 23:26

Am folosit anul trecut la cateva partide, pellete utilizate in hranirea pastravilor, dar sincer sa fiu nu am avut rezultate spectaculoase. Cineva spunea ca le-a folosit cu succes. A mai folosit cineva pellete din acestea? Cum si in ce conditii? :?: :idea:
Nimeni nu moare virgin. Viata i-o trage fiecaruia cel putin o data.

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 21 Ian 2008 07:31

Macinate si bagate in pastura de momitor, la ciortan merg bine. Altfel n-am folosit, decat evntual amestecate cam 10% in nada de uz general, cu seminte, bile sfaramate, etc. La fel, atrag ciortanul.
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 21 Ian 2008 10:25

eu nu plec la pescuit fara 3-5kg de trout pelets. Intr-adevar atrag si ciortani dar nu e o tehnica doar pt ei. Peletele le poti imbunatatii. Eu le fac dupa reteta lui Ken Townley care a fost publ. in AvP in 2005 parca.
la 5kg de pelete: iei un borcan cu filet si torni in el 50ml lichid nutritiv, 20g betaina, 20ml aroma Salmon Elite sau Caviar.
pui capacul agiti sa se dizolve betaina dupa care torni continutul in galeata peste pelete, pui capacul si agiti galeata sa se impregneze peletele. Daca le lasi peste noapte si le mai amesteci din cand in cand a 2a zi sunt numai bune de folosit. Intr-o punga solubila si poti avea rezultate bune zic eu. Eu am avut si sper sa am in continuare.
Carpfishing... A way of life!

florinw
senior member
Mesaje: 417
Membru din: 29 Sep 2005 21:35
Localitate: germania

Re: Pellete

Mesaj de florinw » 21 Ian 2008 18:41

boosterman scrie:Am folosit anul trecut la cateva partide, pellete utilizate in hranirea pastravilor, dar sincer sa fiu nu am avut rezultate spectaculoase. Cineva spunea ca le-a folosit cu succes. A mai folosit cineva pellete din acestea? Cum si in ce conditii? :?: :idea:
sint mai mulkte pelete pt pastrav.eu am folosit forelli macinate si intregi in grund baits si in boilies macinate pina la 30% din mix

Avatar utilizator
danicristi_79
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 07 Iun 2007 10:14
Localitate: Bucuresti

Mesaj de danicristi_79 » 21 Ian 2008 22:20

mikecarp scrie:eu nu plec la pescuit fara 3-5kg de trout pelets. Intr-adevar atrag si ciortani dar nu e o tehnica doar pt ei. Peletele le poti imbunatatii. Eu le fac dupa reteta lui Ken Townley care a fost publ. in AvP in 2005 parca.
Mike.....Trout Pellets...sau High Oil Trout Pellets?

Avatar utilizator
florioro
veteran
Mesaje: 654
Membru din: 14 Apr 2005 07:47
Contact:

Mesaj de florioro » 22 Ian 2008 00:15

Mike.....Trout Pellets...sau High Oil Trout Pellets?
Este acelasi lucru. ;-)
Totul pentru crap
www.crap.com.ro

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 22 Ian 2008 07:15

Nu e acelasi lucru. Trout pelets le poti folosi si iarna celelalte nu (eu cel putin). Eu le folosesc pe cele CC Moore de 6mm. Le poti comanda online de la Big xxx.(cred ca mai aduc cc moore).
Carpfishing... A way of life!

Avatar utilizator
florioro
veteran
Mesaje: 654
Membru din: 14 Apr 2005 07:47
Contact:

Mesaj de florioro » 22 Ian 2008 07:58

@Mike
Dupa specificatiile tehnice date de Dynamite Baits, Trout Pellets ="High Oil Trout pellets rich in oil and protein" nu sunt doua feluri de Trout Pellet (pelete pentru pastrav) la ei.
Eu ma refeream la pelletele pe care le-am folosit. Poate ca la alti producatori sa fie mai multe feluri, dar toate au in compozitie fainuri de peste, care in general sunt uleioase.
Totul pentru crap
www.crap.com.ro

Avatar utilizator
gusti
senior member
Mesaje: 485
Membru din: 17 Feb 2006 22:36
Localitate: Timisoara

Mesaj de gusti » 22 Ian 2008 23:16

stiti ceva si de peletele de la van den eynde de porumb?

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 22 Ian 2008 23:39

Da, tocmai mi-am cumparat o galeata de 3kg. Is extraordinar de simpatice :lol: :lol: :lol:
O sa vad rezultatele la primavara...
Razvan Grindean
- carp addicted-

Scrie răspuns