proteine / aminoacizi

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
vladut mateianu
veteran
Mesaje: 503
Membru din: 23 Ian 2008 13:50
Contact:

Mesaj de vladut mateianu » 30 Ian 2008 21:19

Treaba cu cantitatea de proteina din nada nu este mereu relevanta, depinde cat de multi aminoacizi ajung in sangele crapului ! Interesant este ca in cazul in care tripsina si chemotripsina(enzime care sunt secretate de pancreas si sunt responsabile de digestia proteinelor)nu sunt prezente in cantitati suficiente, o parte din hrana(proteina) se elimina din organism neintrebuintata !. Rolul acestor enzime este sa desfaca proteinele in aminoacizi solubili (usor de absorbit in sangele crapului.)
Concluzie : o nada nu foarte bogata in proteina, dar bogata in extract de pancreas (substanta pe care o contine atractul de la SBS, de exemplu :idea: ) poate fi considerata mult mai hranitoare in multe cazuri, in comparatie cu alta nada care este doar bogata in proteina ! ;-)

PANAIT CEZAR
senior member
Mesaje: 411
Membru din: 23 Oct 2004 17:52

Parere

Mesaj de PANAIT CEZAR » 01 Feb 2008 08:47

Proteina intr-un mix este relevanta functie de modul cum abordezi o partida de pescuit.In primul rind trebuie sa vedem daca pe balta pe care o sa pescuim avem concurenta serioasa(pestele a fost invatat cu bile ,sau nu,si daca frecvent balta este ocupata de pescari).
Daca ajung aminoacizii in singele crapului ?Din aceasta problema ne va scoate DIGERABILITATEA mixului folosit.Si cum evolutia nadelor de pescuit la crap a scos pe piata,atit ingrediente cit si bile gata facute, de o mare eficacitate si rafinament ,problema este inchisa .
In regim de concurs ne scoate din impas Vladut Mateianu.
Problema cu folosirea atractului cu extract de pancreas o consider numai un aspect al unei nade de pescuit si nu o problema de fond.
Orice s-ar intimpla fii om,peste n-ai cum sa devii!

Avatar utilizator
vladut mateianu
veteran
Mesaje: 503
Membru din: 23 Ian 2008 13:50
Contact:

Mesaj de vladut mateianu » 01 Feb 2008 21:47

@Cezar

Stiu ca stapanesti foarte bine notiunile legate de digestia crapului, de acea te rog sa intervi daca este cazul. Dintr-unul dintre manualele de piscicultura pe care la posed, am invatat ca digerabilitatea depinde de trei tipuri de enzime :enzimele digestive ale hidratilor de carbon(amilaza),enzimele digestiei proteinelor(pepsina,tripsina si chimotripsina) si enzimele digestiei lipidelor(lipaza).
In cazul nostru , asupra proteinelor vor "lucra" enzimele pepsina,tripsina si chimotripsina(care pot fi produse in stomac, pancreas, apendicele piloric sau glandele unicelulare intestinale), enzime care in functie de temperatura apei isi pot incetini activitatea cu pana la 65% ! Asa ca, chiar si in regim de concurs ;-) , degeaba este proteina daca temperatura apei si cantitatea de enzime nu ajuta la descompunerea lor !
Iar pe mine in concurs m-a preocupat mai mult aspectul numit PURGATIE ! ;-)

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 02 Feb 2008 09:08

vladut mateianu scrie: Iar pe mine in concurs m-a preocupat mai mult aspectul numit PURGATIE ! ;-)
Vladut: daca poti "da din casa", ce componente folosesti care asigura o purgatie eficace, iar efectul laxativ sa nu aiba efecte negative asupra apetitului in general? Eu stiu ca daca fac diaree, imi piere si pofta de mancare :oops: Este o intrebare cat se poate de serioasa!
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 02 Feb 2008 09:37

teacher64 scrie:
vladut mateianu scrie: Iar pe mine in concurs m-a preocupat mai mult aspectul numit PURGATIE ! ;-)
Vladut: daca poti "da din casa", ce componente folosesti care asigura o purgatie eficace, iar efectul laxativ sa nu aiba efecte negative asupra apetitului in general? Eu stiu ca daca fac diaree, imi piere si pofta de mancare :oops: Este o intrebare cat se poate de serioasa!
in cazul acesta, comparatia intre crap si om nu este deloc oportuna.
discutam de 2 aparate digestive diferite.

si oricum, vladut vorbea despre accelerarea procesului de digestie( mai bine spus a tranzitului intestinal) si nu de "stricarea pestilor la stomac"!
pt ca, daca despre asta ar fi vorba am face boilies din struguri cu lapte! :D

Avatar utilizator
florioro
veteran
Mesaje: 654
Membru din: 14 Apr 2005 07:47
Contact:

Mesaj de florioro » 02 Feb 2008 14:35

A inviat topicul!!!
Totul pentru crap
www.crap.com.ro

PANAIT CEZAR
senior member
Mesaje: 411
Membru din: 23 Oct 2004 17:52

Exact

Mesaj de PANAIT CEZAR » 02 Feb 2008 15:59

Nu este un secret ca purgatia la crap se obtine astfel:
1.Folosirea unui amestec de lactoza,tripsina,caseina,glicerofosfat de sodiu,acid citric si bromelaina:
a)Lactoza se intilneste in caseina acida,in unele produse folosite de culturisti(proteina totala din lapte,zer-produse ce pot fi folosite fara nici o retinere ca ingrediente in pescuitul la crap)
b)Caseina este un produs care n-ar trebui sa lipseasca din nici un mix de boilies;"daca vorbesti cu un creator de mixuri este exact primul lucru pe care ti-l spune ca nu trebuie sa lipseasca din mixuri"
c)Acidul citric se gaseste usor:sare de lamiie.
d)Tripsina si bromelaina se gasesc in medicamente.Exemplu:WOBENZYM-contine pancreatina,tripsina,chimotripsina,amilaza,lipaza,papaina,bromelaina,rutozida(o
compozitie excelenta )
e)glicerofosfatul de sodiu are formula C3H5(OH)2PO4Na-este un tonic dar se gaseste mai greu.
2.Folosirea in compozitia nadei a acidului L-Glutamic liber,BETAINA HCL,extract de malt,pectina si pepsina.Betaina HCL creeaza mediul adecvat pentru descompunerea proteinelor.Includerea de malt si pectina stimuleaza proprietatile nutritionale,antiinflamatoare,emulsifiante si emoliente a complexului de enzime introdus in nada.
3.Folosirea condimentelor in mixuri.Sint produse naturale si eficiente.
4.Folosirea busuiocului.Busuiocul are o aroma mai slaba decit alti aromatizanti si se poate folosi fara riscuri in orice reteta de nada,maxim 5%/kg.
5.Folosirea prafului de Aloe Vera amestecata cu pulbere de marar uscat.Se poate folosi si sub forma de solutie din farmacii.Se foloseste maxim una ,doua linguri pe kg.Are proprietati laxative si purgative.
Exista pe piata si produse gata facute ,dar puteti sa le faceti si voi.Atentie la cantitati(foarte mici)
O sa ma intrebati daca am incercat astfel de produse.Da ,am incercat ;atit combinatii cit si produse gata facute.Mai bine spus:am folosit astfel de produse. Despre eficienta lor (chiar daca erau gata facute)nu pot spune nimic concludent din experienta mea.
Orice s-ar intimpla fii om,peste n-ai cum sa devii!

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Exact

Mesaj de teacher64 » 02 Feb 2008 19:24

PANAIT CEZAR scrie:Nu este un secret ca purgatia la crap se obtine astfel:
1.Folosirea unui amestec de lactoza,tripsina,caseina,glicerofosfat de sodiu,acid citric si bromelaina:
a)Lactoza se intilneste in caseina acida,in unele produse folosite de culturisti(proteina totala din lapte,zer-produse ce pot fi folosite fara nici o retinere ca ingrediente in pescuitul la crap)
b)Caseina este un produs care n-ar trebui sa lipseasca din nici un mix de boilies;"daca vorbesti cu un creator de mixuri este exact primul lucru pe care ti-l spune ca nu trebuie sa lipseasca din mixuri"
c)Acidul citric se gaseste usor:sare de lamiie.
d)Tripsina si bromelaina se gasesc in medicamente.Exemplu:WOBENZYM-contine pancreatina,tripsina,chimotripsina,amilaza,lipaza,papaina,bromelaina,rutozida(o
compozitie excelenta )
e)glicerofosfatul de sodiu are formula C3H5(OH)2PO4Na-este un tonic dar se gaseste mai greu.
2.Folosirea in compozitia nadei a acidului L-Glutamic liber,BETAINA HCL,extract de malt,pectina si pepsina.Betaina HCL creeaza mediul adecvat pentru descompunerea proteinelor.Includerea de malt si pectina stimuleaza proprietatile nutritionale,antiinflamatoare,emulsifiante si emoliente a complexului de enzime introdus in nada.
3.Folosirea condimentelor in mixuri.Sint produse naturale si eficiente.
4.Folosirea busuiocului.Busuiocul are o aroma mai slaba decit alti aromatizanti si se poate folosi fara riscuri in orice reteta de nada,maxim 5%/kg.
5.Folosirea prafului de Aloe Vera amestecata cu pulbere de marar uscat.Se poate folosi si sub forma de solutie din farmacii.Se foloseste maxim una ,doua linguri pe kg.Are proprietati laxative si purgative.
Exista pe piata si produse gata facute ,dar puteti sa le faceti si voi.Atentie la cantitati(foarte mici)
O sa ma intrebati daca am incercat astfel de produse.Da ,am incercat ;atit combinatii cit si produse gata facute.Mai bine spus:am folosit astfel de produse. Despre eficienta lor (chiar daca erau gata facute)nu pot spune nimic concludent din experienta mea.
@Cezar:
Vorba aia: am intrat vitel si-am iesit ...bou :oops: ! :D
Punctele 1-5 se folosesc in combinatie, ori fiecare in parte are efectul scontat? Un dozaj informativ? Riscul de supradoza e foarte mare la substantele astea. Sub-dozarea e ineficace. Vreun punct de reper? :roll:
Credeti ca are vreun efect o substanta laxativa introdusa in bilele de momeala?! Dimpotriva, eu le vad rostul numai in nade, dupa ce-a ajuns la carlig, e cam tarziu pentru crap sa faca caca ;-)
Si repet intrebarea: s-a demonstrat ca ar avea efect benefic un laxativ in hrana crapului? Din cate am vazut eu, ORICE animal ( inclusiv omul) are apetenta scazuta cand are diaree. Folosirea enzimelor in schimb, mi se pare logica si benefica. Pepsina, tripsina, pancreatina, etc, usureaza digestia ( deci probabil si accelereaza tranzitul intestinal), fara a da insa efectele patologice asociate diareei. Mi-s oarecum in ceata.
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 02 Feb 2008 19:33

Si inca o intrebare: stie cineva cantitatea medie de hrana pe care o ingurgiteaza un crap in 24 de ore, de ex, in perioadele de hranire maxima? Ca procent din greutatea corporala, evident!
Asa am putea calcula cu o buna aproximatie, dozajul substantelor "sensibile" la supradozaj, ca mg/kilocorp. Mi se pare mult mai precis decat sa spui "2% din masa mixului", cu toate ca pana la urma tot acolo ajungem.
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 02 Feb 2008 20:37

din cate stiu Atractul de la SBS este special conceput pt a creea purgatie. Sa ma corecteze Vladut daca gresesc dar asta am aflat-o dintr-un articol scris de el cu vreo 2 ani in urma.
Carpfishing... A way of life!

Scrie răspuns