Ulei de Porumb Nerafinat!

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
mariancarp
member
Mesaje: 196
Membru din: 06 Aug 2005 17:53

ulei de porumb

Mesaj de mariancarp » 11 Iun 2006 08:36

Am fost la supermarket si avea:-ulei din germeni de porumb
-ulei din germeni de grau
-ulei din germeni de in
Am cumparat ulei din germeni de porumb care contine:

-acizi grasi nesaturati(85-90%)
-acizi grasi saturati(10-12%)
-vitamina e
INTREBAREA ESTE O FI BUN?

Laviniu
new member
Mesaje: 23
Membru din: 24 Noi 2007 20:48
Localitate: Timisoara

Mesaj de Laviniu » 06 Feb 2008 00:43

am cumparat si eu ulei de porumb nerafinat , ( trebuie sa fie bun ) am pus porumb in borcane mici (gen cukk) peste care am adaugat uleiul , le am pus anul trecut prin septembrie , cand le voi folosi vor fi numai bune , daca vor fi rezultate notabile va voi anunta

Avatar utilizator
boosterman
veteran
Mesaje: 740
Membru din: 28 Iun 2006 22:02
Localitate: Suceava
Contact:

Mesaj de boosterman » 06 Feb 2008 21:19

Laviniu scrie:am cumparat si eu ulei de porumb nerafinat , ( trebuie sa fie bun ) am pus porumb in borcane mici (gen cukk) peste care am adaugat uleiul , le am pus anul trecut prin septembrie , cand le voi folosi vor fi numai bune , daca vor fi rezultate notabile va voi anunta
Oare nu s-a rancezit uleiul? Porumbul a fost fiert inainte? :roll:
Nimeni nu moare virgin. Viata i-o trage fiecaruia cel putin o data.

Laviniu
new member
Mesaje: 23
Membru din: 24 Noi 2007 20:48
Localitate: Timisoara

Mesaj de Laviniu » 06 Feb 2008 23:47

crede ma ca nu faceam retea asta asa de capul meu :D , porumbul nu l am fiert (mint am si un borcan cu porumb fiert si vreo doua sau trei cu porumb uscat ...nu am pus numai unul singur pt ca daca va fi bun la ceva sa nu imi para rau ca nu am mai multe ) ..si nici nu sa rancezit , se poate tine si in ulei de peste sau ulei de fenicul , posibil sa incerc si cu ulei de fenicul dar acum poate fi prea tarziu ( asta daca vreau sa il folosesc in primavara ) eventual prin vara toamna pt ca are timp sa prinda aroma si boabele se fac mai moi

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 07 Feb 2008 10:19

Apai... nu va suparati pa mine, da' io tot nu pricep mare lucru. :oops:
Daca-i ulei vegetal, ce mare importanta are planta? C-o fi din germeni de grau, sau de porumb, sau de Floarea-soarelui sau de soia sau dovleac... tot un drac, sunt tot niste grasimi nesaturate si cu destul de putine arome specifice in el.
Altceva in schimb e CSL, sau chiar acel controversat "lapte de porumb".
La fel si uleiurile de peste, miros de trasnesc si au o compozitie si structura mult mai complexa, prin insasi originea animala.

Chiar as fi curios daca ati constatat practic o diferenta de eficacitate intre uleiul de porumb si cel de Floarea-soarelui, de ex.
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Laviniu
new member
Mesaje: 23
Membru din: 24 Noi 2007 20:48
Localitate: Timisoara

Mesaj de Laviniu » 07 Feb 2008 22:50

teacher64 scrie:

Chiar as fi curios daca ati constatat practic o diferenta de eficacitate intre uleiul de porumb si cel de Floarea-soarelui, de ex.


prima diferenta ar fi ca uleiul de porumb (acesta pe care il folosesc eu ) este nerafinat obtinut fara procese chimice prin presare la rece si filtrare spre deosebire de uleiurile extrase chimic si apoi rafinate , e format din lipide simple naturale nefragmentate de procesele chimice ( eu il consum si crud ma ajuta in activitatea sportiva ( chiar va recomand tuturor sa il folositi si sa renuntati la popularul ulei de floarea soarelui -spre binele vostru ) miroase destul de puternic si gustul e foarte placut , asta ar fi prima diferenta ...restul dupa ce il testez pe balta

Avatar utilizator
Sigi
member
Mesaje: 233
Membru din: 19 Aug 2004 09:44
Localitate: Timisoara

Mesaj de Sigi » 08 Feb 2008 10:30

Laviniu, de unde cumperi uleiul ala?
De ce oare ne-a dat Dumnezeu suficienta minte ca sa ne putem da seama ca suntem singurii in plus pe acest Pamant?

Laviniu
new member
Mesaje: 23
Membru din: 24 Noi 2007 20:48
Localitate: Timisoara

Mesaj de Laviniu » 08 Feb 2008 18:41

de obicei de la real 1 ( gasesti tot timpul ) dar am vazut ca se gaseste aproape in toate magazinele cu produse naturiste

Avatar utilizator
gusti
senior member
Mesaje: 485
Membru din: 17 Feb 2006 22:36
Localitate: Timisoara

Mesaj de gusti » 10 Feb 2008 23:32

daca nu te superi . cum il folosesti? cantitati alea alea? perioade cu rezultaye bune si locati unde a mers ?

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 11 Feb 2008 08:21

gusti scrie:daca nu te superi . cum il folosesti? cantitati alea alea? perioade cu rezultaye bune si locati unde a mers ?
Pentru timisoreni: are Nutzu la magazin "lapte de porumb". E ca mierea. Sigur e bun de folosit ca liant pentru solubile, si bagat in nade are mai mult efect ca atractant decat un ulei vegetal, mai ales acum, pe ape reci.
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Scrie răspuns