Se poate face dintr-un boiles ready made unul de atractie ?

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Razvann
junior member
Mesaje: 93
Membru din: 18 Noi 2007 19:26

Se poate face dintr-un boiles ready made unul de atractie ?

Mesaj de Razvann » 24 Feb 2008 14:55

Folosesc exclusiv boiles-urile ready made din multiple motive (timp, nestiinta de a fabrica unul :D etc....).
Boiles-urile ready made isi fac treaba de cele mai multe ori...insa atunci cand conditiile meteo nu sunt favorabile, in prag de iarna sau primavara devreme un boiles de mare atractie ar trebui sa faca diferenta......
Am incercat prin dipuire - CSL, SPIRULINA cu alcool (nu am incercat dar voi incerca anul asta pe niste boilesuri deshidratate --- sper din tot sufletul sa nu devina pestii verzi :D ) ....
In concluzie putem face dintr-un boiles ready made unul de atractie prin simpla dipuire .........???? sau macar ii imbunatatim calitatile ??? ...sau ma las pagubas si ma apuc de facut bile....

cipibm
senior member
Mesaje: 333
Membru din: 19 Mai 2007 20:13
Localitate: baia mare
Contact:

Mesaj de cipibm » 24 Feb 2008 15:39

Exista la cateva firme un recipient prevazut cu o pompita de vid,cu care se hidrateaza rapid peletele.Introducand in acest vas citeva bile,peste care torni un amestec de aroma,lichide nutritive,etc.,prin vidare poti obtine rapid o momeala bine imbibata cu atractanti,lucru care ii va spori mult calitatile.

mihai florescu
senior member
Mesaje: 484
Membru din: 24 Mai 2004 19:48

Mesaj de mihai florescu » 24 Feb 2008 15:53

l
Exista la cateva firme un recipient prevazut cu o pompita de vid,cu care se hidrateaza rapid peletele
a ce firma?un link exista?
Ultima oară modificat 24 Feb 2008 19:21 de către mihai florescu, modificat 1 dată în total.

Laviniu
new member
Mesaje: 23
Membru din: 24 Noi 2007 20:48
Localitate: Timisoara

Re: Se poate face dintr-un boiles ready made unul de atracti

Mesaj de Laviniu » 24 Feb 2008 16:15

Friday scrie:Folosesc exclusiv boiles-urile ready made din multiple motive (timp, nestiinta de a fabrica unul :D etc....).
Boiles-urile ready made isi fac treaba de cele mai multe ori...insa atunci cand conditiile meteo nu sunt favorabile, in prag de iarna sau primavara devreme un boiles de mare atractie ar trebui sa faca diferenta......
Am incercat prin dipuire - CSL, SPIRULINA cu alcool (nu am incercat dar voi incerca anul asta pe niste boilesuri deshidratate --- sper din tot sufletul sa nu devina pestii verzi :D ) ....
In concluzie putem face dintr-un boiles ready made unul de atractie prin simpla dipuire .........???? sau macar ii imbunatatim calitatile ??? ...sau ma las pagubas si ma apuc de facut bile....


poti te rog sa ne dai niste detalii despre spirulina cu alcool , cu ce cantitati se prepara cata spirulina si cat alcool mersi

Vizitator

Re: Se poate face dintr-un boiles ready made unul de atracti

Mesaj de Vizitator » 24 Feb 2008 19:16

poti te rog sa ne dai niste detalii despre spirulina cu alcool , cu ce cantitati se prepara cata spirulina si cat alcool mersi[/quote]

Pai n-am incercat inca cu spirulina ...probabil ca voi lua un flacon.... (il voi face praf - cred ca voi obtine 15-20 grame spirulina)...apoi alcool sau palinca curata. Voi baga in aceasta mixtura cateva boilesuri foarte deshidratate astfel incat sa traga din aceasta compozitie, doar 10-15 bile pe care am sa le folosesc strict pe carlig.
Am sa le tin cca.2 saptamani, pana la prima partida de pescuit....fiind apa inca rece ma astept ca alcoolul sa se disperseze usor ...si cine stie.... ...poate ca il pacalesc pe domnul crap.

Vizitator

Re: Se poate face dintr-un boiles ready made unul de atracti

Mesaj de Vizitator » 24 Feb 2008 19:17

Laviniu scrie:
Friday scrie:Folosesc exclusiv boiles-urile ready made din multiple motive (timp, nestiinta de a fabrica unul :D etc....).
Boiles-urile ready made isi fac treaba de cele mai multe ori...insa atunci cand conditiile meteo nu sunt favorabile, in prag de iarna sau primavara devreme un boiles de mare atractie ar trebui sa faca diferenta......
Am incercat prin dipuire - CSL, SPIRULINA cu alcool (nu am incercat dar voi incerca anul asta pe niste boilesuri deshidratate --- sper din tot sufletul sa nu devina pestii verzi :D ) ....
In concluzie putem face dintr-un boiles ready made unul de atractie prin simpla dipuire .........???? sau macar ii imbunatatim calitatile ??? ...sau ma las pagubas si ma apuc de facut bile....


poti te rog sa ne dai niste detalii despre spirulina cu alcool , cu ce cantitati se prepara cata spirulina si cat alcool mersi

Avatar utilizator
Razvann
junior member
Mesaje: 93
Membru din: 18 Noi 2007 19:26

Mesaj de Razvann » 24 Feb 2008 19:23

Nu am folosit inca spirulina...probabil ca voi lua un flacon din farmacie si voi obtine cca.15-20 grame de spirulina praf apoi alcool sau palinca curata si 10-15 boiles-uri foarte deshidratate pe care o sa le tin cca. 2 saptamani in acest dip...si cine stie..poate il pacalesc pe domnul crap..

Avand in vedere ca apa este inca rece..ma astept sa se disperseze foarte usor....si sa dea semnalul...e gata masa...
Ultima oară modificat 24 Feb 2008 19:33 de către Razvann, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mosharu » 24 Feb 2008 19:27

Friday scrie:a disparut topicul....
O fi fost "solubil" :lol:

Avatar utilizator
Razvann
junior member
Mesaje: 93
Membru din: 18 Noi 2007 19:26

Mesaj de Razvann » 24 Feb 2008 19:37

CristianSurdu scrie:
Friday scrie:a disparut topicul....
O fi fost "solubil" :lol:
Fata Morgana...

Avatar utilizator
marian_oprea
member
Mesaje: 126
Membru din: 15 Sep 2007 21:55

Mesaj de marian_oprea » 25 Feb 2008 01:41

Friday, prin definitie boiliesul ready-made este de atractie. Mai exact, este mai aproape de ceea ce numesti tu boilies de mare atractie decat de notiunea de boilies nutritiv. Cele mai multe ready-made-uri au o culoare deschisa, vie, si o cantitate destul de mare de aroma, pentru a da rezultate intr-un timp relativ scurt. Au aparut si ready-made-uri care incearca sa impace nivelul ridicat de atractie cu valoarea nutritiva, cum sunt cele din gama xxx Rod de la Nash. Acestea au la baza mixuri nutritive in locul clasicelor 50/50, numite dealtfel si "flavour carrier"-purtatoare de aroma. Insa, la modul general, principiul care sta la baza formularii unui ready-made, este acela de atractie.

Daca vrei sa cresti acest nivel de atractie, tine boiliesul intr-un dip. Cantitatea de atractanti ( aroma, lichide nutritive, betaina etc) pe care o folosesti in dip iti va da nivelul atractiei dorite. Tine cont de faptul ca o buna parte din atractanti, mai putin lichidele nutritive, pot crea repulsie intr-o cantitate prea mare.

Scrie răspuns