seminte prajite

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
dudi
member
Mesaje: 138
Membru din: 21 Dec 2002 16:09
Localitate: Cluj-Mures

seminte prajite

Mesaj de dudi » 03 Mar 2008 19:16

A folosit cineva seminte de pasarele(mici - in, mei...) si canepa prajite, intregi sau macinate ca si nada?Care este timpul de prajire?Canepa pluteste numai prajita?

dudi

Avatar utilizator
cornelserbu
senior member
Mesaje: 314
Membru din: 16 Oct 2005 18:35
Localitate: Bucuresti

Mesaj de cornelserbu » 03 Mar 2008 20:30

canepa e mult mai buna fiarta

Savu Ciprian
junior member
Mesaje: 48
Membru din: 26 Oct 2007 10:25
Localitate: satu mare

Mesaj de Savu Ciprian » 04 Mar 2008 09:47

parerea ta ca numai fiarta. canepa contine un ulei extraordinar de volatil de unde si atractia pe care o au pestii , iar dupa prajire se macina si se foloseste cat mai repede posibil (dupa 3-4 zile eu o arunc daca nu am folosit-o,si-a pierdut toata atractia )are o aroma de te apuca dracii si pe tine. La fierbere o parte din ulei ramane in apa in care s-a fiert ( daca s-a fiert la foc mic si cu capac )asa ca nu aruncati apa folositi-o cu incredere in nada, pentru a cunserva acest lichid folositi alcol dublu rafinat in proportie de 10%.

DELETED

Mesaj de DELETED » 04 Mar 2008 09:57

DELETED

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 04 Mar 2008 18:17

parci scrie:totusi de und fac rost de seminte..... se gasesc la magazin...?????? :?:
nu am intrebat niciodata :oops:
la magazinele cu hrana pentru animale de casa. Canepa cruda max. 10 Ron/kg, mei si alte alea la cca 4-5 Ron/kg. Daca ai noroc, in pietele agro, la tarani, gasesti la 1/2 pret.
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Avatar utilizator
dudi
member
Mesaje: 138
Membru din: 21 Dec 2002 16:09
Localitate: Cluj-Mures

Mesaj de dudi » 04 Mar 2008 19:24

@Savu Ciprian Care e timpul de prajire?

dudi

Savu Ciprian
junior member
Mesaje: 48
Membru din: 26 Oct 2007 10:25
Localitate: satu mare

Mesaj de Savu Ciprian » 04 Mar 2008 19:37

cantitatea care doresti sa o prajesti o pui untru-n vas de tuci(fonta) pentru o dispersie mai buna a calduri si pe aragaz invarti cu lingura de lemn pana se prajesc (ca semintele de floarea soarelui) nu am untimp de prajire dar te descurci tu.

atentie sa nu le arzi ca faci mai rau ghideazate dupa miros.si nu le macina calde ca iar se pierde ulei.

florinw
senior member
Mesaje: 417
Membru din: 29 Sep 2005 21:35
Localitate: germania

Mesaj de florinw » 04 Mar 2008 22:32

Savu Ciprian scrie:parerea ta ca numai fiarta. canepa contine un ulei extraordinar de volatil de unde si atractia pe care o au pestii , iar dupa prajire se macina si se foloseste cat mai repede posibil (dupa 3-4 zile eu o arunc daca nu am folosit-o,si-a pierdut toata atractia )are o aroma de te apuca dracii si pe tine. La fierbere o parte din ulei ramane in apa in care s-a fiert ( daca s-a fiert la foc mic si cu capac )asa ca nu aruncati apa folositi-o cu incredere in nada, pentru a cunserva acest lichid folositi alcol dublu rafinat in proportie de 10%.
folosesc rar cinepa ca semintze preferind peletele de cinepa.dar cind o folosesc nu o fierb ci o oparesc.pun intrunvas (galeata,sau pt cantitatzi mici termos) cinepa si o linguritza cu viurf de sare de mare pt fiecare kg de cinepa.torn apa clocotita si ii pun capacul. a doa zi (sau ma rog cind s-a racit ) boabele sint plesnite dar ramin inca relativ tari.se mai poate adauga praf de chili sau tabasco.nu folosesc arome,consider ca aroma ei naturala este atractantul principal,vara cind apa este calda mai o amestec cu alune tigrate preparate cel outzin cu o saptamina inainte.

Scrie răspuns