Conservare porumb

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
boosterman
veteran
Mesaje: 740
Membru din: 28 Iun 2006 22:02
Localitate: Suceava
Contact:

Mesaj de boosterman » 20 Ian 2008 23:21

A incercat cineva sa pregateasca porumbul dupa care sa-l puna in pungi vidate? Ar fi interesant cat rezista? Cred ca am sa incerc!
Nimeni nu moare virgin. Viata i-o trage fiecaruia cel putin o data.

DELETED

Mesaj de DELETED » 04 Mar 2008 10:03

DELETED

alecsblondu
new member
Mesaje: 18
Membru din: 01 Mar 2008 17:53

sal

Mesaj de alecsblondu » 04 Mar 2008 15:26

dc tot veni vorba de porumb as vrea sa stiu un dip foarte bun pt el.poate sa ma ajute cineva?si am vazut un filmulet cu matt hayes care prezenta o metoda foarte buna de obtinut un porumb in sucul lui natural (foarte dulce) din porumb congelat si fiert numai k nu am inteles ce punea in el (el a zis dar cu engleza lui de "englez") nu am inteles .stie cineva metoda asta ? si un dip bun ? stima

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 04 Mar 2008 15:58

Booster nu stiu daca raspunsul vine prea tarziu , dar eu in toamna am pus la congelator 7 buc. de porumb de fiert cu tot cu panusi , fara sa-l desfac deloc . Am scos 2 buc. saptamana trecuta l-am lasat sa se decongeleze treptat , l-am pus la fiert si are acelasi gust ca in toamna , adica 100% natural . E o experienta care a reusit si in toamna voi pune mai mult .
Chestia cu congelatorul tine , atentie insa la decongelat sa nu fortezi nota ca se moaie ! Sper sa te ajute chiar daca la toamna .

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 04 Mar 2008 16:45

xxx

DELETED

Mesaj de DELETED » 04 Mar 2008 19:34

DELETED

alecsblondu
new member
Mesaje: 18
Membru din: 01 Mar 2008 17:53

sal

Mesaj de alecsblondu » 05 Mar 2008 06:14

nu l am luat de pe un link anume ci de pe dc++ i am dat pescuit la crap si ti dai seama k apar o gramada de filmulete si e unul cu matt hayes -Pescuitul la porumb

florincj
senior member
Mesaje: 337
Membru din: 14 Feb 2008 14:08
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de florincj » 05 Mar 2008 10:07

Eu am facut o experienta in toamna si mi-a iesit. Am luat 7 stiuleti cand era porumbul in lapte , cu tot cu panusi fara sa-i desfac deloc si i-am bagat in congeletor. Saptamana trecuta am scos 2 , i-am lasat la decongelet treptat si
i-am pus la fiert . Au acelasi gust ca si toamna adica 100% natural . Nu am incercat inca sa-i fierb cu diferite arome dar voi incerca , ideea e ca se pot pastra asa. Atentie la decongelare insa , daca fortezi nota se moaie si devin ca cei din conserva ! Sper sa va ajute experinta mea .

Scrie răspuns