Ce parere aveti?

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
s_daniel
member
Mesaje: 151
Membru din: 11 Feb 2008 14:52
Localitate: bucuresti
Contact:

Ce parere aveti?

Mesaj de s_daniel » 20 Iun 2008 09:35

Salut pentru prima oara mi-am luat inima in dinti si m-am decis sa fac un fel de mamaliga, daca ii pot spune asa ...E pentru prima oara cand incerc asa ceva..
Am folosit urmatoarele : la 2 parti de malai - 1 parte faina, plus seminte pentru pasari exotice prajite si bine macinate + 1/2 pesmet + 1/2 grish,2 fiole de esenta de vanilie,2 linguri de miere, am folosit o conserva de porumb Bonduelle am tocat bine porumbul si zeama scursa am folosit-o in acest amestec plus oua.Am amestecat pana mi-au paralizat bratele am facut bile mari,mici si le-am pus la fiert ... am oprit si "maclavais" nefiert pentru arc(e la frigider) ...
Cam ce parere aveti, il pacalesc ? :) Specific ca voi pescui pe o balta pe care nu cred ca s-a pescuit la boiles, e invatat la mamaliga sau porumb.
Cu stima,
Dan

Avatar utilizator
Dan Cristian
veteran
Mesaje: 601
Membru din: 16 Feb 2008 17:58
Localitate: Galati
Contact:

Mesaj de Dan Cristian » 20 Iun 2008 09:50

Gandind, din prisma momelii folosite, iti dai seama, ca ai sanse destul de mari si oricum, stai linistit ca si in baltile pescuite frecvent cu boilies trage crapul la aceste momeli traditionale.

Fir intins. :-)

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 20 Iun 2008 09:57

Daca is obisnuiti cu porumb, de ce te complici sa faci boilesuri pe baza de mamaliga ?!
Pescuieste pur si simplu cu porumb pus pe firul de par, sau daca vrei sa incerci la boiles, foloseste SWEET CORN BOILES, pe baza de porumb.
Avand in vedere ca pestii nu is invatati cu bile, ciopleste boilesul pt. a obtine o forma iregulata, in acest fel mai reduci din suspiciunea crapului.
Razvan Grindean
- carp addicted-

Avatar utilizator
s_daniel
member
Mesaje: 151
Membru din: 11 Feb 2008 14:52
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de s_daniel » 20 Iun 2008 10:01

Nu sunt perfect rotunde , le-am facut cu mana unele au forma de cub , special le-am facut asa gandidu-ma ca nu este invatat cu bilele si e posibil sa se sperie.Am ales sa fac aceste bile pentru ca cele mai bune rezultate ale pescarilor au fost la traditionala bomba, eu nu folosesc bomba si m-am gandit sa improvizez, puteam sa aleg si cubul de mamaliga dar sunt riscuri mari sa cada in aer sau stiu eu.... La porumb intra mai greu trebuie nadit bine....O sa pescuiesc si cu porumb, as avea satisfactii foarte mari sa prind la aceste bile stiind ca sunt facute de mine :)
multumesc pentru raspunsuri

Avatar utilizator
Banksy
new member
Mesaje: 18
Membru din: 11 Ian 2008 13:07

Mesaj de Banksy » 20 Iun 2008 10:10

Folosesti o montura "arici"? sau pui pasta pe arc si pe carlig pui altceva? daca o pui doar pe arc, poti pune in pasta seminte de canepa. Oricum, daca vrei sa faci selectie...

Fir intins
Banksy

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 20 Iun 2008 10:17

s_daniel scrie:... as avea satisfactii foarte mari sa prind la aceste bile stiind ca sunt facute de mine...
Da, asa este. Satisfactia este mai mare cand prinzi la ceea ce e facut de tine.
Oricum este bine ca te-ai gandit la o solutie cum sa ii pacalesti (improvizatie).
Ce sa zic, fir intins sa ai la bilele respective si sa ne comunici si noua rezultatele.
Razvan Grindean
- carp addicted-

Avatar utilizator
s_daniel
member
Mesaje: 151
Membru din: 11 Feb 2008 14:52
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de s_daniel » 20 Iun 2008 10:20

Banksy scrie:Folosesti o montura "arici"? sau pui pasta pe arc si pe carlig pui altceva? daca o pui doar pe arc, poti pune in pasta seminte de canepa. Oricum, daca vrei sa faci selectie...

Fir intins
folosesc montura in-line, si in loc de plumb culisant pun arc culisant ... bilele le pun pe fir de par, am facut si niste bile mai mari cam cat un mar :D cu care vreau sa nadesc , seminte de canepa am in mix... asta e un test, o sa folosesc doar pe 2 lansete.
Nu stiu cum sa fac cu nadirea la departare pentru ca nu am lansete speciale pt crap, am niste nonameuri de 3 metri si nu ma ajuta foarte mult la lanseuri lungi si cu greutate mare...

Avatar utilizator
s_daniel
member
Mesaje: 151
Membru din: 11 Feb 2008 14:52
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de s_daniel » 20 Iun 2008 10:22

M@tr|x| scrie:
s_daniel scrie:... as avea satisfactii foarte mari sa prind la aceste bile stiind ca sunt facute de mine...
Da, asa este. Satisfactia este mai mare cand prinzi la ceea ce e facut de tine.
Oricum este bine ca te-ai gandit la o solutie cum sa ii pacalesti (improvizatie).
Ce sa zic, fir intins sa ai la bilele respective si sa ne comunici si noua rezultatele.
Sper sa am si ceva rezultate si o sa va comunic rezultatul, multumesc.

Avatar utilizator
Banksy
new member
Mesaje: 18
Membru din: 11 Ian 2008 13:07

Mesaj de Banksy » 20 Iun 2008 11:42

Pentru nada iti recomand o chestie simpla: pat de nada ...porumb, pelete, semninte de canepa. Pune un bat pe patul de nada si unul in apropierea acestuia.
Banksy

Avatar utilizator
s_daniel
member
Mesaje: 151
Membru din: 11 Feb 2008 14:52
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de s_daniel » 20 Iun 2008 11:49

Banksy scrie:Pentru nada iti recomand o chestie simpla: pat de nada ...porumb, pelete, semninte de canepa. Pune un bat pe patul de nada si unul in apropierea acestuia.
cam asta vreau sa fac, insa nu stiu densitatea de crap din aceasta balta , care de fapt este un baraj , barajul pe raul Arges numit Mihailesti ... nu am mai fost de vreo 4 ani aici pe vremea aia aveam aproape 16 ani si nu stiam mare lucru despre pescuitu la crap ....
inca o problema este aceea legata de solubilitatea acestor bile .....

Scrie răspuns