UN PONT DE LA MINE PT VOI !!!!

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

flaviusXXX
new member
Mesaje: 22
Membru din: 12 Iul 2008 00:33

UN PONT DE LA MINE PT VOI !!!!

Mesaj de flaviusXXX » 14 Iul 2008 14:06

Dragii mei prieteni si pescari as vrea sa impartasesc cu voi o metoda de "desfintare" a nodurulor pe fir. cu totii am patit sa pescuim si sa avem bucle si burti pe fir asa ca eu va spun o metoda simpla si eficienta preluata de la un batranel.
1-luati firul de pe tamburul mulinetei si il puneti pe o rola
2-bagati intrun vas 250 ml apa si 250ml otet
3-il puneti sa fiarba firul 20 min
4-rezultatul=un fir fara noduri si mai flexibil

FIR INTINS !!!![/b]

man.fishing
veteran
Mesaje: 603
Membru din: 01 Apr 2008 12:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de man.fishing » 14 Iul 2008 15:16

:mrgreen:

Salut
Eu unul nu as opta pt asa ceva. Sincer asta cu fiertul firului cred ca ii da o elasticitate mai mare dar cred ca prin fierbere isi pierde din calitati.
Daca as vrea un fir mai elastic as cauta sa dau bani mai multi pe un fir mai bun.

Si ce nu am inteles de ce sa dau firul jos dupa tambur sa il pun pe rola cand el vine pe rola? Si cum fir fara noduri?
Imi scapa ceva dar cred ca incep sa imi dau seama ca am vazut si celelalte posturi acum:
......betele din bazar ieftine nu prea merg la somnu ala de 189 de kg din mures

;-)

flaviusXXX
new member
Mesaje: 22
Membru din: 12 Iul 2008 00:33

UN PONT DE LA MINE PT VOI !!!!

Mesaj de flaviusXXX » 14 Iul 2008 15:23

nu crek vrei sa fierbi firul pe tambur... :-? si plus deasta betele alea din bazar sunt doar de crap (mai putin sau mai mult) dar in ceea ce priveste somnul am bat pt somn foarte tare plus ca e si pt pescuit marin. am avut capturi la somn destule dar cu crapul am prins "microbul" de cand am vazut un pescar adevarat la crap asa...live si mi s-a parut ceva frumos. eu tot timpul incep cu ceva mic si bun decat cu ceva mare si prost si aici ma refer la tehnica,ustensile..etc! pt ca acum daca miai da sa iti fac eu boilesuri de crap nu as stii credema,dar daca imi dai pt somn sati fac o nada tio fac de iti spun eu ca prinzi !!! peste 1 an poate imi voi lua si eu ceva serios de crap. nu inseamna ca betele alea 2 daca leam luat din bazar...si restu is tot de acolo. oricum ms de critica sau parere...accept orice :D te salut si fir intins

man.fishing
veteran
Mesaje: 603
Membru din: 01 Apr 2008 12:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de man.fishing » 14 Iul 2008 15:55

189 kg?

adi.oprea
veteran
Mesaje: 868
Membru din: 15 Ian 2007 19:55
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Mesaj de adi.oprea » 14 Iul 2008 16:15

Man, Flavius nu minte, eu am vazut somn, nu aici in tara si mai lung de 189 kg :lol: si din cate am inteles a fost si prietenul lui BeBe cu el.
Pozele poate ti le trimite Flavius ca eu le-am vazut ;-) :idea:
Sa nu-ti fie frica de perfectiune, niciodata nu o sa o atingi

flaviusXXX
new member
Mesaje: 22
Membru din: 12 Iul 2008 00:33

UN PONT DE LA MINE PT VOI !!!!

Mesaj de flaviusXXX » 14 Iul 2008 16:38

da de 189 de kg....si is si mai mari cred ca,dar dupa mine sunt raritati aia. asta o fost cel mai mare care lam prins eu. in rest tot deastia mai mici k sa zik asa....7-8 kg....12kg. deci daca vrei somn intra pe idul meu flavius_vip2002 si vb akolo destule

man.fishing
veteran
Mesaje: 603
Membru din: 01 Apr 2008 12:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de man.fishing » 15 Iul 2008 09:49

Ok Adi nu stiu ce sa zic. Din postari am avut impresia altceva. Probabil m-am inselat eu . Sunt convins ca se prind pesti mari in tara si nu cu scule high-end. Doar ca 189 de kg cred ca sunt cateva exemplare in tara.
Pana in 100 si chiar un pic mai mari stiu ca sunt dar asa mare e "odata in viata". iar din postari mi s-a parut ca Flavius e mai "tanar". Acum poate am inteles eu gresit si imi cer scuze.

flaviusXXX
new member
Mesaje: 22
Membru din: 12 Iul 2008 00:33

UN PONT DE LA MINE PT VOI !!!!

Mesaj de flaviusXXX » 15 Iul 2008 11:00

sunt foarte rari asa pesti! si trebuie alese locurile ca sa prinzi asemenea pesti si chiar in locurile alese se pot prinde peste de la 5-100 sa zicem,dar normac ca nu strica sa pescuiesti si in alt loc sau in alta ora a zilei

Avatar utilizator
florynel
junior member
Mesaje: 97
Membru din: 06 Mar 2007 23:48
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesaj de florynel » 15 Iul 2008 11:04

O poza cu ala de 189 de kile ai?Vad ca ocolesti subiectul.Sunt tare curios sa vad cum arata asa un somn.

Avatar utilizator
Razvan.D
maniac
Mesaje: 1407
Membru din: 14 Mai 2005 14:17
Localitate: Belgium

Mesaj de Razvan.D » 15 Iul 2008 15:57

florynel scrie:O poza cu ala de 189 de kile ai?Vad ca ocolesti subiectul.Sunt tare curios sa vad cum arata asa un somn.
eu sant curios cum la cantarit ca,cantar mai mare de 100 de kg nu am vazut :idea: :idea:
xxxxxxx

Scrie răspuns