MASINA DE BOILES

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
bug
member
Mesaje: 110
Membru din: 16 Noi 2008 19:58
Localitate: arad

MASINA DE BOILES

Mesaj de bug » 16 Feb 2009 17:30

Va prezint o masina de bile si un carnatar, executate de mine.

http://www.youtube.com/watch?v=JN8j8e7SokI

http://www.youtube.com/watch?v=IxFC5GLnPZ4

Avatar utilizator
liviu_iova
member
Mesaje: 229
Membru din: 13 Iul 2006 10:23
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de liviu_iova » 17 Feb 2009 10:32

Arata super! Viteza cu care se rotesc tamburii asa mare tre' sa fie?
Liviu Iova
liviu.iova@yahoo.com
0734.839.639

man.fishing
veteran
Mesaje: 603
Membru din: 01 Apr 2008 12:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de man.fishing » 17 Feb 2009 11:14

Viteza pare un pic cam mare. E super ok desi cred totusi ca depinde de coca. La o coca moale merge la fel de bine? si in plus dupa ce au trecut prin masina sunt tari ? Pt ca una e cand trece doar odata prin masina si se ruleaza sa zicem cu o forta constanta pe o suprafata de maxim 10 cm (juma de diametru cat are tamburul) si alta e cand dai de vreo 2-3 ori cu forta mai mare pe o masa de rulat.
Nu caut nod in papura e super ok dar ma intereseaza cat de fiabila e?
Si mai ales faci productie de bile sau doar pt tine?

bug
member
Mesaje: 110
Membru din: 16 Noi 2008 19:58
Localitate: arad

Mesaj de bug » 17 Feb 2009 13:24

liviu_iova scrie:Arata super! Viteza cu care se rotesc tamburii asa mare tre' sa fie?
viteza tre' sa fie intre 250-350 rot/min.toate punctele cheie ale masinii sint variabile,fct de consist mixului,viteza,etc.am testat-o peste 200ore si mult mix am stricat :lol: asta e dar merge.

bug
member
Mesaje: 110
Membru din: 16 Noi 2008 19:58
Localitate: arad

Mesaj de bug » 17 Feb 2009 13:38

man.fishing scrie:Viteza pare un pic cam mare. E super ok desi cred totusi ca depinde de coca. La o coca moale merge la fel de bine? si in plus dupa ce au trecut prin masina sunt tari ? Pt ca una e cand trece doar odata prin masina si se ruleaza sa zicem cu o forta constanta pe o suprafata de maxim 10 cm (juma de diametru cat are tamburul) si alta e cand dai de vreo 2-3 ori cu forta mai mare pe o masa de rulat.
Nu caut nod in papura e super ok dar ma intereseaza cat de fiabila e?
Si mai ales faci productie de bile sau doar pt tine?
viteza nu e mare.la coca mai moale nu e recomandat pt ca trage mai repede cirnatul in jos(scade timpul de roluire).ce zici tu legat de "dau de mai multe ori cu masa" in cazul masinii sa poti obtine lucrul asta trebuie sa dublezi(minim) diametrul tamburilor(in cazul asta 100x2=200mm min).de ce?pt ca la aceeasi vitesa de rotatie creste suprafata de roluire in acelasi interval de timp.dar dublarea tamburilor implica costuri de fabricatie de min 2,5ori.oricum e fiabila,productivitate de min 50kg/ora.cirnatarul are capacitatea de aprox 12kg coca,si necesita o presiune de min 5,5bar si max 7bar. 12 kg coca pe 7 conuri iese intr-un interv de 2-4min.am facut-o pt mine,in primul rind si am mai rulat la prieteni.daca mai aveti intreb sint aici ;-)

Avatar utilizator
liviu_iova
member
Mesaje: 229
Membru din: 13 Iul 2006 10:23
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de liviu_iova » 17 Feb 2009 16:04

Multam' de raspuns!
Ti-a iesit tare bine "linia" de productie si nu ma indoiesc ca e si foarte productiva!
Onca o data, multumesc!
Liviu Iova
liviu.iova@yahoo.com
0734.839.639

florincj
senior member
Mesaje: 337
Membru din: 14 Feb 2008 14:08
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de florincj » 18 Feb 2009 19:40

Felicitari ! Ai inregistrat-o la OSIM ?
Singurul lucru care m-ar ingrijora , ar fi degetelele mele daca vreau sa ajut carnatul sa intre mai bine .( Sper sa nu apara interpretari :oops: ).
Cred ca e o bagatela pt. tine sa adaptezi un fel de rampa basculanta in care sa pui carnatul . Daca mai lucrezi si la silentiozitate sa nu o trezesc pe soacra-mea , esti cel mai bun :lol: .
Lasand gluma cu soacra la o parte , e simplu si eficient. Felicitari inca odata !

man.fishing
veteran
Mesaje: 603
Membru din: 01 Apr 2008 12:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de man.fishing » 19 Feb 2009 11:20

Pai cam asta am zis si eu
Daca ai o suprafata mai mare de rulata bila eu zic ca ies mai ok decat rulate cu un singur rand de tambut
Oricum mai vazusem la infopescar unde au rulat niste bile la fel si Florentin zicea ca nu au fost probleme cu rulatul bilelor pe o astfel de masina si sunt tari si nu au probleme.

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mosharu » 19 Feb 2009 20:46

[quote="florincj"]Felicitari !
Singurul lucru care m-ar ingrijora , ar fi degetelele mele daca vreau sa ajut carnatul sa intre mai bine .( Sper sa nu apara interpretari :oops: ).



deci....si tie iti trebe' o tigla :mrgreen:
mai ziceai de mine si de ghiti :lol:

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

.

Mesaj de mosharu » 19 Feb 2009 20:47

bugule, ai si de vanzare role pt bile? ia da-mi un MP...si da-te'n primire cu tot :mrgreen: ;-)

Scrie răspuns